Kolumbija želi da se reši nilskih konja Pabla Eskobara: Ugrožavaju ekosistem, planira da ih pošalje u druge države
Takozvani "kokainski nilski konji" postali su atrakcija, ali ih se previše namnožilo za veoma kratko vreme
Kolumbija predlaže prebacivanje najmanje 70 nilskih konja, koji su potomci četiri nilska konja koja je pokojni narko-bos 1980-ih ilegalno uvezao iz Afrike, a koji žive u blizini bivšeg ranča Pabla Eskobara. Priča se o njihovoj selidbi u Indiju i Meksiko u okviru plana za kontrolu njihove populacije.
Nilski konji, koji su teritorijalni i teški do 3 tone, proširili su se daleko izvan ranča Hacijenda Napoles, koji se nalazi 200 kilometara od Bogote duž reke Magdalene. Organi za zaštitu životne sredine procenjuju da u oblasti u provinciji Antiokija ima oko 130 nilskih konja i da bi njihova populacija mogla da dostigne 400 za osam godina.
Eskobarova Hacijenda Napoles i nilski konji postali su neka vrsta lokalne turističke atrakcije u godinama otkako je njega ubila policija 1993. Kada je njegov ranč napušten, nilski konji su preživeli i razmnožavali su se u lokalnim rekama i povoljnim klimatskim uslovima.
Naučnici upozoravaju da nilski konji nemaju prirodnog predatora u Kolumbiji i predstavljaju potencijalni problem za biodiverzitet jer njihov izmet menja sastav reka i može da utiče na stanište morskih krava i kapibara. Prošle godine vlada Kolumbije ih je proglasila toksičnom invazivnom vrstom.
Plan da se oni odvezu u Indiju i Meksiko formirao se više od godinu dana, rekla je Lina Marsela de los Rios Morales, direktorka za zaštitu i dobrobit životinja u ministarstvu životne sredine Antiokije.
Nilski konji bi bili namamljeni hranom u velike, gvozdene kontejnere i kamionima prebačeni na međunarodni aerodrom u gradu Rionegro, udaljenom 150 kilometara. Odatle bi bili prebačeni u Indiju i Meksiko, gde se nalaze utočišta i zoološki vrtovi koji mogu da primaju životinje i brinu o njima.
Plan je da se 60 njih pošalje u Indiju, a 10 u Meksiko, a među njima bi bili nilski konji kojeižive u rekama koje okružuju ranč Hacijenda Napoles, a ne oni unutar ranča jer su u kontrolisanom okruženju i ne ugrožavaju lokalni ekosistem.
Premeštanje bi pomoglo u kontroli populacije nilskih konja, a iako je prirodno stanište životinja Afrika, to je humanije od alternativnog predloga da se one istrebe kao invazivna vrsta, rekla je De los Rios Morales.
Ekvador, Filipini i Bocvana takođe su izrazili spremnost da prime kolumbijske nilske konje u svoje zemlje, saopštila je Kancelarija guvernera Antiokije.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari