Šest faza slomljenog srca: Kako da preživite tugu

29.12.2020

20:45 >> 21:57

0

Autor: Z. A.

Osećanje je intenzivno i prava je umetnost nositi se sa njim

Šest faza slomljenog srca: Kako da preživite tugu
Copyright Pexels/ Anna Shvets

Prema mišljenju psihologa, slomljeno srce predstavlja stanje razarajućeg emotivnog gubitka. „Iako ga svako drugačije proživljava, zajednička su nam snažna osećanja tuge, žala i prevladavajući osećaj da nikad nećemo uspeti da se izborimo s bolom, objašnjava Džo Hemings, bihevioralni psiholog i savetnik za veze „Ako govorimo o mozgu, područja zadužena za osećanje fizičkog bola ‘uključe se’ onako kao kad vas zapravo nešto boli. To pokreće simptome krize veoma slične onima koji se primećuju kod zavisnika.“

Nositi se sa slomljenim srcem prava je umetnost.

I uopšte nije važno da li se desilo u srednjoj školi ili zrelim godinama, svi bar jednom prođu kroz bolan raskid koji je najčešći uzročnik ovog stanja. Ako se sad osećate kao da vam se svet srušio, kao da niko drugi na planeti ne postoji do on, niti da ćete bez njega moći ikada biti srećni, sve će to proći i vi ćete se vratiti u život hrabriji, možda malo oprezniji i svakako bogatiji za važno životno iskustvo. Nećete verovati, ali u uspešnom prevazilaženju tog bolnog perioda postoji nekoliko faza, kažu stručnjaci.

Možda će vas i ovo zanimati

Prva faza – shvatanje

Primetili ste vi verovatno u poslednje vreme, da nešto ne štima baš kako bi trebalo. Napetiji ste, razdražljiviji, jednostavno, kraj se da naslutiti. Konačno jedno shvata da to i nije to i da dalje ne ide. E, sada i jeste najvažnije shvatiti da nije funkcionisalo i da nikoga i ništa u ovoj situaciji ne treba idealizovati.

Druga faza – prihvatanje

Dobro, nebitno je da li ste se posvađali kao nikad do sada ili ste se sporazumno dogovorili, vi osećate da ga nikad više ne želite videti. I onda shvatite da ga stvarno više ne možete nazvati niti pozvati na kafu ili razgovor. I tada nastaje panika. Šta ako vam bude nedostajao, a šta (sto je u tom trenutku za vas sigurno gore) ako vi njemu ne budete uopšte nedostajali? Ma, da li ste uopšte trebalo da prekinete? Naravno da jeste jer veza nije funkcionisala. Ne zovite ga, jer ste (nije važno ko od vas dvoje) prekinuli s razlogom. To što vam nedostaje je normalna pojava, ali to ne znači da ponovo treba da poletite jedno drugom u zagrljaj ako ne funkcionišete zajedno. U ovoj drugoj fazi je najvažnije shvatiti kako veza stvarno nije funkcionisala i nemojte idealizovati. Stalno sebe podsećajte kako ne treba da ga zovete. A, ako vam ne ide tako, onda se pokušajte prisetiti nekih situacija i prizora u kojima ste se loše osećali i trenutaka kad niste bili srećni ili ste bili povređeni i to će vam sigurno odagnati želju za pozivom.

Pexels/ Burak Kostak

Treća faza – tugovanje

Jednom kada shvatite da će vaš život biti drugačiji, proći ćete kroz fazu tugovanja. O da, plakaćete na zajedničke pesme, plakaćete kada osetite da jastuk još uvek miriše na njega i stalno ćete analizirati vezu. Možda će vam se u jednom trenutku učiniti kako je vaš život gotov, ali morate da znate da vreme leči sve rane i vaše slomljeno srce će se s vremenom zalečiti. Ova faza jeste najgora, ali nemojte sputavati tugu, jer ako je budete sputavali kasnije ćete se osećati samo lošije.

Četvrta faza – ljutnja

„Idiot! A čuvala sam ga kao kap vode na dlanu.“ Ovo je najkritičnija faza. U njoj ćete praviti popis najiritantnijih stvari koje je radio, a koje ste možda smatrali i slatkima. U ovoj fazi umesto da ležite u krevetu i gledate stare filmove, trebalo bi da započnete veću brigu o sebi. Idite kod frizera, u kupovinu i uredite se. Kada budete dobro izgledali, i osećaćete se bolje. U ovoj fazi bi već trebalo da kažete: „Ako me ne želi, to je njegov gubitak, a ne moj.“ Pronađite nove hobije, posvetite se poslu, bavite se sportom i družite s prijateljima što više. Nema smisla da se sažaljevate, kada napolju ceo svet čeka na vas i novi ljudi i zanimljiva iskustva koja ćete doživeti.

Pexels

Peta faza – otvaranje

Vremenom ćete početi da shvatate kako vaš bivši nije jedini. Postoji mnogo drugih zanimljivih osoba. Poenta je, da kada se otvorite ponovo i drugi će da se otvore prema vama i da požele da vas bolje upoznaju. Čak i ako niste spremni da započnete vezu, izađite i počnite ponovo da se zabavljate. Bivšeg ćete brže zaboraviti što se više budete kretali u društvu drugih ljudi.

Šesta faza – sloboda

O bivšem već danima niste razmišljali, kad bum: vidite ga na ulici s novom devojkom. I odjednom iznenađenje. Potpuno vam je svejedno. Čak vam se ni lice nije zarumenelo. Dok se pozdravljate, čini vam se kao da je vašem bivšem neugodnije nego vama. Ali važno je da kada susret prođe nastavite držati glavu uspravno i ne razmišljate duže od deset minuta o njemu (da li se ugojio i slično). Nasmešite se, napokon ste slobodni.

Iako su neke faze duže od drugih, proći ćete sigurno kroz njih bez obzira na to što vam se čini da ste se zaglavili u nekoj. Ako je neko slomio vaše srce ili ste imali težak raskid, to ne znači da ne postoji negde neka druga osoba koja čeka na vas.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike