Nisu svi u stanju da oproste i zaborave: Postoji šest razloga zašto je to tako

11.08.2022

19:30

0

Autor: D. R.

Prisiljavanjem sebe da oprostite i zaboravite neki loš događaj može vas navesti da mislite da je ono što duboko u sebi osećate pogrešno

Nisu svi u stanju da oproste i zaborave: Postoji šest razloga zašto je to tako
Par razgovara - Copyright Profimedia

Nauka kaže da se ljudi rađaju jedinstveni, pa čak i kada je reč o njihovoj sposobnosti da oproste.

Postoje različite strukture mozga kod svakog ljudskog bića, neki brzo krenu dalje, a nekima je teško i kao da ostanu zarobljeni u nekakvoj borbi misli. 

Upamtite da sebe uvek treba da stavite na prvo mesto u trenucima emocionalnih lomova.

Nije svima lako da tek tako oproste i zaborave, a evo i zašto:

1. Podiže se krvni pritisak

Iako je neophodno stati na noge i oprostiti, neizbežno je da previše razmišljamo o tome šta se upravo dogodilo. Prekomerno razmišljanje dovodi do stresnih trenutaka i može dovesti do visokog krvnog pritiska. Naše telo proizvodi više hormona kad god smo pod stresom. Zato naša srca kucaju brže, a pri tome sužavaju naše krvne sudove.

Profimedia
 

2. Okidač za vraćanje loših sećanja

Ponekad je bolje da prvo postavite svoje granice, pre potpunog izlečenja kroz oprost. Ovo je veoma preporučljivo za ljude koji su prošli kroz ekstremna iskustva koja su možda ugrozila njihove živote i mentalno zdravlje.

3. To izaziva nelagodnost

Prisiljavanjem sebe da oprostite i zaboravite neki loš događaj može vas navesti da mislite da je ono što duboko u sebi osećate pogrešno. Moguće da je vaše iskustvo tako traumatično i nemoguće ga je brzo napustiti.

4. Narušava socijalne veštine

Biti ljut i u trenutku procesa opraštanja nekome je zapravo u redu. U stvari, to vam daje kontrolu nad situacijom. Ali previše ljutnje može dovesti do minimalnog kontakta sa prijateljima i poznanicima tokom vremena.

5. Poziva na osećaj krivice

Ruminacija je navika da stalno "vrtimo" po glavi svoje stare greške. To je nezdravo ponašanje koje obično činimo kada sami sebe krivimo za nesporazum. U ovom slučaju, preterano razmišljanje da li da oprostimo osobi ili ne, može nas naterati da previše razmišljamo o svojim sumnjama, povećavajući šanse za depresiju i anksioznost.

Pexels
 

6. Smanjuje samopouzdanje

Prisiljavanje sebe da oprostite i zaboravite može vas naterati da preispitate svoje sposobnosti da se družite i komunicirate sa ljudima, polako snižavajući svoje samopoštovanje. Takođe, prepuštanje situaciji, posebno kada niste krivi, može samo pogoršati stvari.

BONUS VIDEO:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike