Kupujete polovnjak? Postoji pet mogućih prevara na koje treba da se spremite

11.05.2021

09:50 >> 09:32

0

Kupovina polovnog vozila može biti rizična, zato je potrebno da otvorite četvore oči

Kupujete polovnjak? Postoji pet mogućih prevara na koje treba da se spremite
Copyright Saobraćajna gužva, Ilustracija foto: 24sedam/Katarina Mihajlović

Kod nas mnogi ljudi sebi mogu da priušte samo polovno vozilo, a već je poznato da ovakva kupovina može biti rizična.

Pa, može da se dogodi da na kraju bude skuplje i od kupovine novog automobila. Jedan od glavnih problema na tržištu polovnih automobila je da kupci ne mogu brzo da otkriju uobičajene prevare na polovnjacima. Neki korišćeni automobili na prvi pogled su vrlo privlačni, no ipak kriju probleme koji donose brojne brige i najčešće nimalo bezazlene troškove.

Postoji 5 najčešćih prevara koje treba izbeći kada kupujete polovan automobil, prema platformi carVertical. Radi se o analizi više od milion izveštaja o istoriji automobila od aprila 2020. do aprila ove godine na području evropskih zemalja.

Automobil je oštećen

Prema podacima carVerticala, skoro jedna trećina (31 odsto) svih automobila proverenih na platformi imala je neko oštećenje. Stoga je pri odabiru automobila važno pregledati karoseriju.

Vraćanje kilometraže

Najpoznatija prevara je vraćanje kilometraže, a ona je i jedna od najčešćih. Kilometraža svakog šestog automobila (16.7 odsto) bila je promenjena. Pritom, veća je šansa da je to učinjeno na dizelašima, te automobilima iz uvoza.

Ovom prevarom preprodavci dižu cenu vozila za čak 25 odsto.

Pripazite, ako su sedišta, volan ili ručica menjača istrošeni, a kilometraža je niska, to bi mogao da bude znak kupcu da odustane od tog automobila i potraži drugi.

Automobil je ukraden

Kupovanje ukradenog automobila verovatno je najgora od svih prevara s polovnim automobilima.

Obično novi vlasnici koji nisu imali sreće završe sa zaplenjenim vozilom, a vraćanje novca za plaćeni automobil može biti komplikovano. carVertical je tokom poslednjih 12 meseci otkrio nekoliko stotina ukradenih automobila, čime je kupcima uštedeo znatnu količinu vremena i novca.

Profimedia

Automobil je služio kao taksi ili rent-a-car

Neki vozači nisu svesni da je njihovo vozilo pre bilo taksi ili rent-a-car. Taksisti obično skupe veću kilometražu i većinom prevoze putnike na gradskim ulicama. Taksiji i iznajmljeni automobili obično se brže troše i vrlo često nisu dovoljno dobro održavani.

Kroz platformu carVertical prošle godine otkriveno je oko 2.000 takvih automobila.

Ovi izveštaji najbolje su rešenje za izbegavanje takvih automobila.

Cena automobila je preniska

Da, i to je moguće.

Praksa je pokazala da treba izbegavati vozila čija je cena sumnjivo niska. Ponekad su takvi automobili uvezeni, s promenjenom kilometražom ili kriju određena oštećenja i samo stvaraju iluziju odlične kupovine. Izuzetak su automobili koje vlasnici ispod cene prodaju iz nekih drugih razloga, poput finansijskih problema ili selidbe.

Kupovina pouzdanog polovnog automobila nije jednostavan zadatak. Kako biste izbegli naknadna iznenađenja, svakako savetujemo oprez, temeljnu istragu, pa i korišćenje online izveštaja o istoriji automobila.

pročitajte još

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike