Muzičar Srđan Vukašinović za 24sedam: Svi koji misle da je harmonika isključivo narodni instrument trebalo bi da čuju kako izvodim Mendelsona

28.10.2020

18:30 >> 11:10

0

Život sa harmonikom

Muzičar Srđan Vukašinović za 24sedam: Svi koji misle da je harmonika isključivo narodni instrument trebalo bi da čuju kako izvodim Mendelsona
Copyright Promo/Aleksandar Kerekeš Keki

Maestro na harmonici Srđan Vukašinović četvrta je generacija muzičara u svojoj porodici. Rođen je u Petrovcu na Mlavi, nadaleko poznatom po srpskom melosu, u porodici u kojoj se muzika decenijama voli i gaji. Obrazovanje je stekao u muzičkoj školi „Stevan Mokranjac“ u Požarevcu, a kasnije na muzičkim studijama u Cirihu i Vinterturu.

Sa 16. godina postaje “najbolja harmonika sveta”, pobedivši na svetskom takmičenju harmonikaša u Španiji 1999. godine, i kako nam kaže, od tada sve kreće svojim tokom.

– Nastupi su se ređali jedan za drugim. Nastupao sam sa velikim orkestrima, poput London Royal Philharmonic Orchestra, Zurcher Kammerorchestre, Agrovia Philharmonia, Konstanz Philhamonic, CHAArts, kao i sa vodećim svetskim zvezdama klasične muzike: Fazil Say, Gilles Apap, Carles Benavent i mnogim drugim.

Sledi saradnja sa mnogim svetski poznatim kompozitorima, pa je tako 2012. godine nastala kompozicija posvećena njemu „Balada za solo harmoniku i gudački orkestar“.

Privatna arhiva/Srđan Vukašinović

Harmonika mimo standarda

U  saradnji sa renomiranom fabrikom, dizajnirao je sopstveni model instrumenta. Danas ima svoju fabriku za izradu harmonika od karboneona u Švajcarskoj pod nazivom „Carboneon“ GmbH, iz koje izlaze najlakše harmonike sveta.

– S obzirom na to da celog života nosim harmoniku i znam koliko je teška, želeo sam da olakšam budućim umetnicima, jer je moja harmonika za oko pet kilograma lakša, a to mnogo znači kada je osam sati držite na leđima, svirate ili vežbate.

Iako mnogi harmoniku dovode u vezu s narodnom muzikom i srpskim melosom, Srđanovi nastupi to demantuju.

– Tako smo kao narod naučeni, i u tome nismo usamljeni. Mnoge zemlje, poput Rusije i Italije, koriste harmonike za svoje izvorne pesme, ali sve više i za džez muziku. Oni koji misle da je harmonika isključivo narodni instrument, trebalo bi da čuju kako izvodim Mendelsona na harmonici, jer onda bi promenili mišljenje.

Od Baha do Balkana

– Na nastupima izvodim mnogo toga. Od Baha do Balkanske muzike. Uživam da mešam žanrove. Najviše volim klasičnu muziku i savremenu klasičnu muziku ( contemporary classical music).

Kaže nam da se trudi da, gde god da nastupa, provuče ponešto iz našeg melosa. Upravo to je učinio i na poslednjem velikom koncertu sa londonskom Rojal filharmonijom, organizovanom u čast ruskog patrijarha Kirila i zvaničnika ruske diplomatije. Slovenskom maršu Petra Iljiča Čajkovskog, pridodao je tradicionalni srpski marš, “Marš na Drinu”.

 

Privatna arhiva/Srđan Vukašinović

 

– Neostvarena želja mi je da harmonika bude priznata kao klasičan instrument, poput violine ili klavira. Takođe, moja velika želja je da Srbija bude priznata kao evropska zemlja, jer po svemu možemo da pariramo najjačim zemljama, a u mnogim stvarima smo čak i bolji od njih – iskren je Srđan Vukšinović.

 

 

 

 

 

 

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike