„Vojska duhova“ ili kako je neprijatelj obmanjivan tokom Drugog svetskog rata

26.03.2021

19:30 >> 20:06

0

Njihovo najmoćnije oružje je bilo umeće kojim su stvarali taktičke obmane

„Vojska duhova“ ili kako je neprijatelj obmanjivan tokom Drugog svetskog rata
Copyright Printscreen

Bil Blas, Elvort Keli, Artur Singer i Art Kejn su bili regrutovani tokom Drugog svetskog rata za specijalnu vrstu jedinice. U njoj su bili momci iz umetničkih škola i reklamnih agencija, a neki i zbog glumačkih veština. Njihovo najefikasnije oružje je bilo umeće.

Printscreen

Ovi momci bili su pripadnici 23. štabne specijalne trupe, elitne jedinice čija je specijalnost bila „taktička obmana“ i koji su poznati kao „Vojska duhova“. Znali su svašta da naprave i podmetnu neprijatelju. Pravili su tenkove na naduvavanje, gumene avione, lažne radio kodove, snimali zvučne zapise.

Vojnici iz ove jedine su koristili sve svoje veštine da stvore i dizajniraju zvukove i scenografiju. Oni su zapravo pravili rekvizite, slično kao u pozorištu, koji su bili neverovatno efikasni i verodostojna scena. „Vojska duhova“, koja je imala oko 1.100 članova, napravila je više od 20 obmana na bojnom polju između 1944. i 1945. godine. Neke od tih iluzija, kako su vojnici voleli da ih nazivaju, odigrale su se na nekoliko stotina metara od bojnog polja.

Printscreen

Često su vreme provodili u francuskim kafićima, blizu fronta, kako bi širili tračeve među špijunima. Glumci su dobijali ulogu „generala“ i posećivali bi gradove kako bi doušnici mogli da ih vide. Na svoje uniforme i vozila stavljali su lažne oznake, često vozeći u krug kako bi se stekao utisak vojne nadmoći, haosa i konfuzije.

Printscreen

Njihov osnovni zadatak je bio da stvaraju „atmosferu o velikoj vojnoj sili“. Jedan od načina su bili tenkovi na naduvavanje. Izgledalo je kao da je na stotine tenkova postavljeno na bojnom polju, a u stvarnosti su to bile gumeni modeli koji su mogli da se napumpaju vazduhom za samo dvadesetak minuta. Iz daljine, neprijatelju se činilo da pred sobom imaju daleko nadmoćnijeg neprijatelja.

Printscreen

Jedan deo vojnika bio je zadužen za „zvučne efekte“: snimili bi zvuk oklopnih i pešadijskih jedinica i zatim ga malo „promešali“ sa žagorom i zvukovima iz prirode kako bi se dobio što autentičniji zvuk. Tako obrađeni zvukovi bi se emitovali uz pomoć tada najmoćnijih pojačala i zvučnika i mogli su da se čuju i do 15 kilometara daljine.

Printscreen

Stvoren je bio i „lažni radio“ u kojem su glumci igrali radio operatere iz stvarnih jedinica i oponašali su slanje poruka Morzeovom azbukom. Poruke su, naravno, bile lažne ali su navele neprijatelja na pogrešan trag da poveruje da je, recimo, vojska napustila to područje ili da označe mesto gde su se stacionirali a gde njih nije bilo. Jedan od vojnika je rekao da su se osećali kao ratnici čuvenog američkog reditelja Sesila de Mila.

Printscreen

Prema procenama vojnih stručnjaka, zahvaljujući obmanama „Vojske duhova“, spaseno je na desetine hiljada života i imali su ključnu ulogu u nekoliko pobeda saveznika u Evropi.

Priča o ovoj jedinici bila je vojna tajna sve do 1996. godine a sada je česta tema dokumentaraca o Drugom svetskom ratu.

Pročitajte i ovo:

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike