Sve lepote Krupajskog vrela!

19.03.2022

13:30

0

Malo jezero dužine 40 metara i svega 17 metara širine

Sve lepote Krupajskog vrela!
Screenshot_42 - Copyright Printscreen / Youtube / Arhiva snimaka

Krupajsko vrelo nalazi se u istočnoj Srbiji, u zapadnom podnožju planine Beljanice, sa desne strane Krupajske reke. Smešteno je između sela Milanovac i Krupaja, oko 35 kilometara od Žagubice.

 

Milanovac je naselje u opštini Žagubica, u Braničevskom okrugu. Naselje se prostire na nadmorkoj visini od 464 metara. U Milanovcu reka Krupaja pravi veliki luk, stvarajući granični pojas na seoskim domaćinstvima i njivama. Deo sela nalazi se na ravnom terenu, dok je drugi deo smešten uz seoske puteve, po okolnim brežuljicima. Dva kilometra od centra Milanovca počinje put koji vodi do Krupajskog vrela.

Printscreen / Youtube / Arhiva snimaka
 

Temperatura vode kreće se od devet do 11 stepeni celzijusa. Na vrelu je 1945 . godine izgrađena brana, koja je promenila njegov prvobitni izgled. Prva brana bila je izgrađena od drveta. Nju je voda srušila, pa je nakon toga podignuta druga od čvrstog materijala. Voda se prvobitno koristila za pokretanje monovlačare za sukno, a kasnije su na njenom mestu izgrađeni mlin i hidrocentrala. Vrelo je mesto na kome nastaje Krupajska reka.

Printscreen / Youtube / Arhiva snimaka
 

Ona se kasnije uliva kod Krepoljina u reku Mlavu kao njena leva pritoka. Vrelo je pri dnu amfiteatralnog oblika strmih, mestimično vertikalnih strana. Protok vrela dužine je 435 metara. Najpre otiče prema severu na dužini od 130 metara, a potom skreće prema zapadu i nakon 300 metara se uliva u Krupajsku reku. Izgradnja brane uticala je na to da vrelo danas ima oblik izduženog jezerceta dužine 40 metara i širine 17 metara. Poreklo vode Krupajskog vrela nije poznato, jer nijedan aktivni potok ne puni vodu Krupajskog vrela. Providnost vode iznosi od jednog metra pa do maksimalnih pet-šest metara.

Printscreen / Youtube / Arhiva snimaka
 

Dugo godina je Krupajsko vrelo bilo istraženo do maksimalne dubine od 18 metara. Pre izgradnje brane voda je isticala iz pećine. Danas se vidi samo deo otvora pećine, a prvobitni izvor je potopljen. Speleoronilačkim istraživanjim iz 1998 . godine, utvrđeno je postojanje preko 70 metara dubokog inverznog kraka pećinskog sifona, kojim vode vrela dospevaju iz krečnjačkog masiva Beljanice. Jedno istraživanje pokazalo je da bi vrelo moglo biti duboko čak 123 metra. Trenutno se vrše pripreme za nastavak istraživanja.

Printscreen / Youtube / Arhiva snimaka
 

Hidrološki režim vrela i njegova izdašnost nisu dovoljno ispitani. Poput većine kraških vrela, ovo vrelo se odlikuje velikim promenama izdašnosti u toku jedne godine. Kod zgrade mlina nalazi se betonska česma sa pet metalnih cevi. Kroz njih protiče voda temperature 26 stepeni celzijusa i izdašnosti od šest do 40 litara u sekundi. Izvor je kaptiran i podzemnim putem je sproveden do česme. U blizini česme nalazi se i drugi termalni izvor. On ima oblik minijaturnog vodoskoka.

Poseta Krupajskom vrelu svakako treba da se spoji sa obilaskom i drugih znamenitosti ovog kraja. A njih ima napretek.

Put koji vodi prema Krupajskom vrelu prolazi pokraj manastira Manasija. Ovaj srednjovekovni manastir podigao je srpski despot Stefan Lazarević, u periodu od 1407. do 1418. godine. Manastirsku crkvu okružuju masivne zidine sa 11 kula, od kojih je najveća Despotova kula. U manastiru Manasija nalazila se čuvena Resavska škola. Ovde se nalaze mošti svetog despota, kanonizovanog pod imenom Stevan Visoki.

24sedam/Goran Sivački
 

Nedaleko od Despotovca smešten je još jedan poznati manastir. Reč je o Ravanici, zadužbini kneza Lazara Hrebeljanovića. Ravanica je izgrađena u periodu od 1375. do 1377. godine. Ovo je jedan od najlepših primera moravkog stila gradnje. U manastiru se nalaze mošti kneza Lazara.

Na putu do Ravanice nalazi se Senjski rudnik, najstariji aktivni rudnik mrkog uglja u Srbiji, kao i najstarije rudarsko naselje u Srbiji. Senjski rudnik je posebna atrakcija ovog kraja. Poseduje Muzej ugljarstva, a 1983. godine je, zajedno sa neposrednom okolinom, proglašen za spomenik kulture od velike važnosti za Republiku Srbiju.

U blizini Krupaje nalazi se i čuvena Resavska pećina. Ovo čudo prirode privlači veliki broj posetilaca. Resavska pećina poznata je po dvoranama u kojima se nalaze figure veoma interesantnih oblika. Simbol Resavske pećine je figura "Majka sa detetom".

Pixabay

 

Na putu do Resavske pećine jedno odvajanje vodi ka još jednoj prirodnoj znamenitosti ovog kraja. To je vodopad Veliki Buk u Lisinama, nedaleko od sela Strmosten. Ovo je najposećeniji vodopad u Srbiji, za koji se dugo smatralo i da je najviši.

Printscreen / Youtube / Arhiva snimaka
 

 

 

Krupajsko vrelo sa okolinom predstavlja zaštićeni spomenik prirode od nacionalnog značaja, na prostoru od devet hektara. Šira okolina ispunjena je velikim brojem znamenitosti, prirodnih i kulturno–istorijskih. Brojna znamenja kraja uvek su praćena raznim legendama i pričama. Sve to homoljski kraj čini jednim od najlepših u Srbiji.

BONUS VIDEO:

 

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike