Ozloglašeni putevi širom sveta sa kojima treba izaći na kraj

20.02.2021

16:30 >> 02:14

0

Autor: A.G.

Prostora za greške nema

Ozloglašeni putevi širom sveta sa kojima treba izaći na kraj
Copyright Profimedia

Putevi nam omogućavaju mnogo toga u savremenom društvu – kretanje iz jednog mesta u drugo, putovanja. Ali nisu svi ni prijatni, još manje privlačni. Neki su i vrlo opasni.

Vikipedija

BR-116 (BRAZIL)

Sa 4.385 km, BR-116 je drugi najduži autoput u Brazilu i osnovna saobraćajnica koja povezuje 15 najbitnijih gradova ove zemlje. Autoput je u dobrom stanju – ravan i relativno dobro održavan. Međutim, poznat je i kao “Autoput do pakla” jer prolazi kroz neke od najgorih brazilskih četvrti u kojima vladaju kriminalne grupe gde postoji snažan protok droge i prostitucije.

Youtube/Printsvreen

USPALATA PROLAZ (ČILE-ARGENTINA)

Usred Anda na oko 3.200 metara, ovaj ozloglašeni planinski prevoj je glavna magistralna veza između Čilea i Argentine. Delove strmog i vetrovitog nagiba svakog dana prelazi hiljade kamiona i autobusa. Da stvar bude gora, led i sneg mogu biti prisutni tokom cele godine, često potpuno zatvarajući put tokom zimskih meseci.

Vikipedija

GUOLING TUNEL (KINA)

Ovo je put koji ne dozvoljava greške, ali ono što ovu rutu zaista čini neverovatnom je njena istorija. Naime, 13 meštana iz sela Guoliang odlučilo je da samostalno izgradi put 1972. godine kroz planinu. Bez pristupa teškim mašinama, čekićima i dletima, polako su probijali liticu. Pet godina kasnije, postigli su neverovatan podvig, stvorivši ono što je danas međunarodna turistička atrakcija, ali i vrlo rizičan put.

Youtube/Printscreen

ZOJI LA (INDIJA)

Ovaj put od 9 km koji se proteže kroz Himalaje u severnoj Indiji, nije za sve. Prašnjavi, neasfaltirani put dostiže visinu od 3.528 metara i dovoljno je širok da primi male automobile. Ali to ne sprečava ogromne autobuse i kamione da krivudaju duž jedinog prolaza između Kašmira i Ladeha.

Vikipedija

AUTOPUT KARAKORAM (KINA-PAKISTAN)

Klizišta i poplave su ovde velika opasnost, jer je tokom gradnje 1960-ih i 70-ih godina, živote izgubilo gotovo hiljadu radnika. Autoput između Pakistana i Kine na vrhuncu dostiže ogromnih 4.693 metra. Većina rute od 1.300 km prolazi kroz smrtonosni planinski teren.

Profimedia

AUTOPUT SIČUAN TIBET (KINA)

Ovaj epski autoput izgrađen je pedesetih godina prošlog veka da poveže Kinu i Tibet. Pejzaži u potpunosti oduzimaju dah, kao i redak vazduh na velikoj nadmorskoj visini. Ali ovaj put je takođe i izuzetno opasan. Klizišta, lavine, slaba vidljivost i klizave površine samo su neki od izazova sa kojima se treba boriti. I kao da to nije dovoljno, već ovaj put čini i dosta oštrih krivina na koje treba obratiti pažnju.

Pročitajte još:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike