Kutije za bebe, šansa za neželjenu decu: Majke mogu da ostave bebe bez ikakvih posledica

03.06.2021

14:00 >> 12:01

0

Prve kutije su bile postavljane u srednjem veku i ponovo su ušle u upotrebu pre dvadesetak godina

Kutije za bebe, šansa za neželjenu decu: Majke mogu da ostave bebe bez ikakvih posledica
Copyright Printscreen

Vrlo je teško utvrditi koliko beba bude godišnje napušteno u svetu. Neki koji imaju sreće budu nađeni na vreme, dok većina tako ostavljene dece premine.

Već dvadesetak godina u nekim evropskih zemljama, kao i u SAD i Rusiji, postoje takozvane kutije za bebe, gde mogu da se ostave neželjena deca.

Ovaj “izum” i nije nov, jer je bio korišćen u srednjem veku, kada je uveden na inicijativu pape Inoćentija III. Jedno takvo mesto gde su ostavljane bebe može se videti u bolnici “Santo Spirito” u Vatikanu.

Printscreen

Sistem je izbačen iz upotrebe krajem 19. veka, a onda je ponovo uveden u upotrebu pre dvadesetak godina. Prva takva kutija za bebe bila je postavljena 1999. godine u Južnoj Africi, pri maloj crkvi u Johanesburgu. Samo godinu kasnije postavljeno je sklonište za neželjene bebe u Hamburgu. Potom je “kutija” instalirana u Antverpenu u Belgiji i u SAD – Indijani, Ohaju i Arizoni. Ovakvih sandučića za bebe ima i u Poljskoj, Mađarskoj, Južnoj Koreji i drugim zemljama.

Samo u Nemačkoj postoji oko 200 ovakvih kutija, gde se prvih osam nedelja daje majkama mogućnost da se vrate po svoje dete, bez ikakvih pravnih posledica. Ukoliko se ne pojave, beba se daje na usvajanje.

Zahvaljujući pastoru Li Džong-Raku iz Južne Koreje, koji je postavio jednu ovaku kutiju, spaseno je 630 dece, od kojih je većina bila hendikepirana.

Otvori gde bebe mogu da se ostave obično se nalaze u bolnicama, socijalnim centrima ili crkvama. Iza vrata se nalazi mekani krevet, zagrejan i izolovan.  Senzori u krevetu upozoravaju negovatelje da je beba upravo ostavljena, kako bi mogli da dođu i brinu o detetu.

Profimedia

Najnovije “sanduče za bebe” je postavljeno u Briselu, što je izazvalo dosta polemika u javnosti. Nevladina organizacija Korvija u Belgiji smatra da će time biti spaseno dosta tek rođenih beba koje se ostavljaju na ulici, a većina njih premine jer ne budu pronađene na vreme.

Majka ili osoba koja ostavlja bebu treba da pritisne vrata na kutiji, u kojoj se nalazi topla prostirka. Pored te ležaljke je koverta sa jedinstvenim predmetom uz koji majka kasnije može, ako poželi, da nađe bebu. Takođe, postoji i opcija da majka ostavi neki podatak ako želi.

Profimedia

Zahvaljujući alarmu upozorenja, osoba zadužena da zbrine bebu obaveštava se odmah čim majka ode, a vrata se automatski zatvaraju dok neko od nadležnih ne dođe. Potom stiže i doktor, koji treba da proveri zdravstveno stanje bebe, a nakon toga se obaveštavaju odgovarajuće službe.

Pročitajte i ovo:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike