Operacija "Južni potez": Zločin nad Srbima u Mrkonjić Gradu za koji niko nije odgovarao
Hrvatske i muslimanske snage zauzele su tada 13 zapadnokrajiških opština i za sobom ostavile pustoš i masovne grobnice
U Mrkonjić Gradu danas se obeležava 29 godina od stradanja Srba u zapadnoj Krajini, kada je u združenoj akciji Hrvatske vojske, HVO-a i takozvane Armije BiH ubijeno 2.214 srpskih vojnika i civila, a proterano 120.000 ljudi.
Tim povodom će u ovog gradu danas biti služen parastos za nastradale srpske civile.
Slobodan Župljanin, predsednik Organizacije boraca Vojske Republike Srpske, rekao je da je krajnje neprihvatljivo da niko nije odgovarao pred sudovima u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj za monstruozne zločine nad Srbima u 13 opština zapadnokrajiškog regiona.
Pustoš i masovne grobnice
Operacija "Južni potez" je počela ujutro 8. oktobra 1995. godine topovskom i tenkovskom vatrom po položajima Vojske Republike Srpske. Cilj je bio da se zauzmu povoljniji taktički položaji. Drugog dana je napad odložen zbog guste magle, a otpočet je artiljerijskom vatrom i raketnim napadom iz dva helikoptera Mi-24.
Hrvatske i muslimanske snage zauzele su 13 zapadnokrajiških opština i za sobom ostavile pustoš i masovne grobnice.
Komanda srpske vojske je odlučila da se povuče i koncentriše snage oko Banjaluke, ali otpor je bivao sve slabiji i hrvatske snage su ušle u grad 10. oktobra. Borbe su završene u noći između 11. i 12. oktobra.
Prvobitno je planirano da se čitava operacija završi do 10. oktobra. Prilikom zauzimanja grada poginuo je hrvatski brigadir Andrija Matijaš Pauk, i to od prijateljske vatre. U znak odmazde, hrvatski vojnici su odlučili da krenu u bezobzirnu osvetu nad civilima i ratnim zarobljenicima.
Aprila 1996. na području Mrkonjić Grada nađena je masovna grobnica sa 181 žrtvom. Obdukciju tela su uradili patolozi VMA iz Beograda, pod vođstvom doktora Zorana Stankovića, a uz nadzor predstavnika brojnih međunarodnih organizacija. Ispitivanja su pokazala da su žrtve bili vojnici i civili, a da su ubijani tupim predmetima, noževima i iz vatrenog oružja.
Ukupno su tokom okupacije opštine Mrkonjić Grad ubijene 364 osobe, od čega je 137 civila.
Prema podacima opštinske Komisije za ratnu štetu, hrvatske trupe su zapalile i porušile 3.644 kuće, oko 700 stanova, a 6.017 stambenih objekata je oštećeno. Uništeni su celokupan stočni fond, gotovo svi fabrički pogoni i opljačkane mašine iz firmi na području opštine. Ukupna ratna šteta je procenjena na 650 miliona maraka.
Za ove zločine su pokrenute brojne optužnice pred domaćim i međunarodnim sudovima, a nekima od osumnjičenih se sudilo i u odsustvu. Za zločine nad Srbima, pravdi još nisu privedeni neposredni izvršioci zločina, niti odgovorni po komandnoj odgovornosti.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari