Šta se dešava sa našim organizmom kada muziku odvrnemo na maksimum

12.08.2021

18:50 >> 15:19

0

U Bibliji je zapisano da je David svirao harfu za kralja Saula kako bi olakšao njegovu fizičku i psihičku patnju

Šta se dešava sa našim organizmom kada muziku odvrnemo na maksimum
Copyright Pexels

Mnogo je faktora koji utiču na naše zdravlje i sveukupno stanje organizma, a jedan od njih je i muzika. Sprovedena su brojna istraživanja o tome kako ona poboljšava naše raspoloženje i makar malo olakšava pojedine boljke. Muzikom smo okruženi od bolnica do domova, od rođenja do smrti.

Možda muzika baš i nije lek, ali postoji nešto u tome kada je slušamo što naprosto opušta svaku ćeliju našeg organizma i samim tim ga čini jačim u svakom smislu.

Pročitajte još

Muzika je od davnina deo ljudskih rituala, a sa razvojem uređaja za njeno reprodukovanje, muzika je gotovo sveprisutna u našim životima. Čujemo je u prodavnicama, tržnim centrima, restoranima i na poslu, a mnogi od nas i svoje slobodne trenutke provode uz muziku.

Pexels

Zvučne vibracije deluju na deo mozga koji prima i prerađuje informacije dobijene preko čula, tako da se pod uticajem laganih i prijatnih melodija smanjuje lučenje hormona stresa, a povećava se lučenje endorfina – hormona sreće.

Muzika je naš saveznik u borbi protiv stresa i anksioznosti, a njeno terapeutsko dejstvo poznato je već hiljadama godina.

Pixabay

Španski kralj Filip V (1705-1782) navodno se oslobodio svojih mentalnih teskoba redovnim odlaskom u operu u periodu od deset godina, a u Bibliji je zapisano da je David svirao harfu za kralja Saula kako bi olakšao njegovu fizičku i psihičku patnju.

Druženje uz muziku

Muzika spaja ljude. Ona jača naše postojeće veze sa okruženjem, a takođe igra važnu ulogu i u ljubavnim ritualima. Muzika sa izraženim ritmom ohrabruje ljude da počnu da plešu jedni s drugima, a ona sa pamtivim stihovima i refrenima da zajedno pevaju.

Pixabay

Tužna muzika

Čak i tužna muzika može pozitivno da deluje na naše mentalno stanje. Ljudima prija da slušaju ovakvu muziku kada su tužni jer ih to podseća da nisu jedini koji sa suočavaju sa nekim problemom ili posledicama nekog nemilog događaja.

Pexels

Naravno, ne reaguju svi jednako na tužnu muziku, zbog čega treba biti oprezan kada je preporučujemo drugima.

Bolja koncentracija

Nije slučajno da ljudi treniraju uz muziku, pišu uz muziku i obavljaju kancelarijski posao uz muziku, pod uslovom da im nadređeni to dozvoljavaju. Muzika mnogim ljudima pomaže da se fokusiraju na stvar koju rade i čini ih efikasnijim.

Pexels

Postoje, međutim, neka pravila kada je u pitanju korišćenje muzike u ove svrhe. Preporučuje se, na primer, da pišemo isključivo uz instrumentalnu muziku, radimo jogu uz opuštajuću muziku, a trčimo uz neke malo poletnije ritmove.

Ponašanje potrošača

Više istraživanja potvrdilo je da muzika utiče na ponašanje potrošača u radnjama, ali i gostiju u restoranima.

Kada je ona bržeg tempa, potrošači se manje zadržavaju ispred polica u radnji nego kada je ona sporijeg tempa, a ugostitelji puštaju poletnu muziku kada im je cilj da imaju veći protok gostiju, jer onda njihove mušterije brže završavaju svoje obroke.

Pročitajte još

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike