aktuelno

Tajna koja traje vekovima: Kako su žabe štitile mleko od kvarenja?

04.11.2024

14:43

0

Autor: Redakcija 24sedam

Istraživanje iz 2013. godine otkrilo je da ove žabe na svojoj koži proizvode proteine, poput brevinina 1Tb, koji deluju kao prirodni antibiotici, sprečavajući rast bakterija

Tajna koja traje vekovima: Kako su žabe štitile mleko od kvarenja?
Copyright Printscreen/Facebook/Duncan Ndung'u

U davnim vremenima, kada frižideri još nisu postojali, ljudi su morali da pronađu kreativne načine za očuvanje mleka i drugih kvarljivih namirnica. Među drevnim narodima Rusije i Finske, pojavila se neobična praksa: stavljali bi smeđe žabe, poznate kao Rana temporaria (kod nas poznata kao livadska žaba), direktno u mleko!

Iako ovo danas deluje bizarno, istraživanja su pokazala da je metoda imala osnovu u prirodnoj nauci.

Istraživanje iz 2013. godine otkrilo je da ove žabe na svojoj koži proizvode proteine, poput brevinina 1Tb, koji deluju kao prirodni antibiotici, sprečavajući rast bakterija. Na taj način, naši preci su nesvesno otkrili efikasan način da produže svežinu mleka – prirodnim putem, bez ikakvih hemikalija.

Neverovatne činjenice koje verovatno niste znali

Rana temporaria naseljava skoro celu Evropu, od Norveške do Urala, u raznim okruženjima, uključujući šume, močvare, pa čak i urbane parkove.

Tokom sezone parenja, mužjaci žaba okupljaju se u velikom broju. Ženke, suočene s pritiskom, često primenjuju strategije "izbegavanja partnera" poput rotacije, imitacije mužjakovog poziva za oslobađanje i ponašanja nalik "lažnoj smrti."

Tajna koja traje vekovima: Kako su žabe štitile mleko od kvarenja?Profimedia
 

 

Ove žabe mogu preživeti i u najhladnijim delovima severne Evrope, poput polarnog kruga, što im omogućava poseban fiziološki mehanizam prilagođen hibernaciji u vodi, često u grupama od više hiljada jedinki.

Istraživanja su pokazala da obična žaba proizvodi antimikrobne proteine na svojoj koži, što je bila inspiracija za drevne metode konzervacije hrane.

Danas znamo da su proteini sa kože žaba zaista sposobni da produže trajanje mleka, zahvaljujući antibakterijskim svojstvima koja ograničavaju razvoj štetnih mikroorganizama.

Tako su Rusi i Finci, kroz tradiciju i iskustvo, koristili žabe kao svojevrsne prirodne konzervanse, čuvajući mleko od brzog kvarenja i ostavljajući iza sebe nasleđe koje sada ima i naučnu potvrdu.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike