Romski jezik kao deo kulturnog bogatstva – 5. novembar kao dan njegovog očuvanja
Za razliku od mnogih drugih jezika, romski se prvenstveno prenosi usmenim putem, kroz priče, pesme i porodične razgovore
Svake godine 5. novembra obeležava se Međunarodni dan romskog jezika, dan posvećen očuvanju i promociji romskog jezika kao ključne komponente kulturnog identiteta Roma širom sveta.
Ovaj dan, rezultat dugogodišnjeg zalaganja za priznavanje romskog jezika, podseća nas na važnost jezičke raznolikosti i na bogatstvo kulturnog nasleđa koje čovečanstvu donosi romska zajednica.
Romski jezik, uprkos svojoj bogatoj usmenoj tradiciji, nema razvijenu književnu tradiciju ni pisanu istoriju, što predstavlja značajan izazov za očuvanje jezika i kulture. U Srbiji su najrasprostranjeniji dijalekti gurbetski, arlijski i tamarski, dok širom sveta postoji ukupno 17 ravnopravnih dijalekata. Procene ukazuju na to da romskim jezikom govori približno 4,8 miliona ljudi, što ga čini važnim delom jezičke raznolikosti.
Za razliku od mnogih drugih jezika, romski se prvenstveno prenosi usmenim putem, kroz priče, pesme i porodične razgovore, što ga čini posebno živopisnim, ali i ranjivim na asimilaciju i gubitak. Iako jezik nema ustaljen književni standard, sve više se radi na njegovoj standardizaciji i uvođenju u obrazovne programe, što daje nadu za buduće generacije da će moći da neguju i dalje razvijaju jezičko nasleđe Roma.
Romski jezik, sa mnoštvom dijalekata, predstavlja vitalnu vezu koja Rome povezuje sa njihovom tradicijom, istorijom i identitetom. Međunarodni dan romskog jezika pruža priliku da se podigne svest o izazovima s kojima se suočava romska zajednica u očuvanju svog jezika. Iako se Romi suočavaju sa preprekama poput diskriminacije i nedostatka pristupa obrazovanju na maternjem jeziku, ovaj dan inspiriše međunarodnu zajednicu da se posveti očuvanju jezičke raznolikosti.
Romski jezik pripada indoevropskoj jezičkoj grupi i vodi poreklo iz severne Indije, odakle su Romi migrirali u 11. veku. Putem ove migracije, jezik je evoluirao, upijajući reči i strukture različitih jezika, a danas postoji preko 60 dijalekata romskog jezika. Iako romski jezik nije bio priznat vekovima, uspon pokreta za prava manjina u 20. veku doneo je prva međunarodna priznanja jezika Roma. Godine 2009. romski jezik je i zvanično priznat na međunarodnom nivou kao jezik koji ima pravo na očuvanje, upotrebu u obrazovanju i zaštitu u mnogim zemljama.
Putem obrazovanja, podrške razvoju pismenosti na romskom jeziku i povećanja pristupa jezičkim programima, može se doprineti jačanju romske zajednice i očuvanju njenog nasleđa.
Ova inicijativa ne samo da doprinosi kulturnoj pravdi već i osigurava mesto romskog jezika u širem jezičkom mozaiku čovečanstva.
- paćape – nada
- šukar – lepo
- bax – blagoslov
- barvalo – bogat
- amalipe – prijateljstvo
- mila – milost
- pofta – želja
- baxtalo dive – dobar dan
- sastripe – zdravlje
- kamipe – ljubav
Međunarodni dan romskog jezika podseća na to da je jezik mnogo više od sredstva komunikacije – on je osnova kulturnog identiteta i kolektivnog sećanja.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari