Oca su mu ubili, Englezi su ga ucenili, komunisti proterali! Petar II Karađorđević za sebe je rekao: Ja sam kralj jedne nesreće!
Kralj Petar II Karađorđević bio je naš vladar koga je čitav život pratila teška sudbina
Na današnji dan 1923. godine, rođen je kralj Petar II Karađorđević, najstariji sin kralja Aleksandra I i kraljice Marije. Nakon ubistva oca u Marselju 1934, vratio se iz Velike Britanije, gde je išao u školu, i preuzeo titulu "kralj Jugoslavije".
Pošto je bio maloletan, vlast je preneta na Namesništvo, koje je predvodio knez Pavle Karađorđević, a članovi su bili Ivo Perović i Radenko Stanković.
Pristupanje Trojnom paktu dovelo je do velikih protesta u zemlji koji su kulminirali 27. marta 1941. Tada je kralj Petar II proklamovan za punoletnog, iako to formalno nije bio, i odmah je preuzeo vlast. Vladao je samo 19 dana. Jugoslavija je bombardovana 6. aprila 1941, a kralj je, na predlog predsednika Vlade Dušana Simovića, otišao u izbeglištvo.
U proglasu od 16. aprila 1941, kralj Petar II je rekao: “Primoran da napustim nacionalno zemljište, neću prestati borbu. Čast zastave je spašena, ali nacionalna sloboda je ugrožena. Pozivam narod da ne klone duhom i da sačuva veru u budućnost… Živela Jugoslavija i njena sloboda!”
Nakon toga, prvo je boravio u Grčkoj, Jerusalimu i Egiptu, pre nego što je stigao u Englesku polovinom 1941. godine.
Oktroisani ustav iz 1931. stavio je neiskusnog kralja u centar političkih zbivanja. Mladi kralj, lako je potpadao pod uticaj članova Vlade i Britanaca. Liga majora imala je veliki uticaj na njega, a bila je i iza vlade Slobodana Jovanovića. Dok je bio u izbeglištvu, kralj je završio školovanje u Kembridžu i pridružio se britanskom Kraljevskom ratnom vazduhoplovstvu.
Kralj Petar II je tokom rata planirao brak sa grčkom princezom Aleksandrom, što je dovelo do krize sa ministrima i Vinstonom Čerčilom. Venčanje su smatrali neprikladnim Slobodan Jovanović i Miloš Trifunović, a kraljica Marija se protivila braku, što je dovelo do prekida odnosa. Kralj, ipak, nije odustao od ženidbe.
Kraljica Aleksandra je rodila princa Aleksandra Karađorđevića. Nikada nije kročila na tlo Jugoslavije, zemlje čija je bila kraljica. Kralj Petar II je prvo podržavao pokret Mihailovića, a potom, pod pritiskom saveznika, pozvao svoje pristalice da se pridruže NOVJ. Prema sporazumu Tita i Ivana Šubašića iz 1944. godine, kralj je marta 1945. preneo ovlašćenja na Tročlano namesništvo.
Čerčil je 13. aprila 1944. obavestio kralja da će Britanija tretirati njegovu vladu kao saradnike Osovine ako ne ukloni Mihailovića. Kralj je 29. avgusta 1944. doneo ukaz o smeni generala Mihailovića i stavio ga na raspolaganje ministru vojske. Pod pritiskom Britanaca, kralj je septembra 1944. pozvao četnike da se stave pod komandu Titovih odreda, dok je one koji su to odbili nazvao izdajnicima.
Pritisnut sa svih strana, kralj Petar II je postao razočaran. Prema istoričaru Branislavu Gligorijeviću, rekao je bratu: “Ja sam kralj jedne nesreće.”
Kada je Beograd oslobođen 1944, postavilo se pitanje legitimnosti kraljevske vlasti. Sporazum “Tito - Šubašić” i pristanak kralja Petra II rešili su to pitanje, formirajući prelaznu vladu na čelu sa dr Šubašićem. Kralj je smenio Mihailovića i postavio Tita na njegovo mesto.
Šubašić je početkom novembra 1944. postigao novi sporazum s Titom, prema kojem kralj ne bi mogao da se vrati u zemlju do plebiscita o monarhiji. Dogovoreno je da se imenuje tročlano namesničko veće koje će predstavljati kralja u njegovoj odsutnosti. Kralj i političari u emigraciji nisu prihvatili sporazum “Tito - Šubašić”. Oslanjajući se na američku podršku, kralj je smenio Šubašića u januaru 1945, dok su Sovjetski Savez i Velika Britanija podržali sporazum.
Čerčil je naterao kralja Petra II da prihvati sporazum. Na Krimskoj konferenciji odlučeno je da se podrži zajednička vlada, nakon čega je kralj popustio. Po dugotrajnim pritiscima Britanaca i Amerikanaca, kralj je početkom marta 1945. imenovao namesničko veće i preneo politička ovlašćenja na njega. Formirana je privremena vlada sa Titom i Šubašićem, koja je međunarodno priznata.
Josip Broz Tito ukinuo je kralju Petru II apanažu leta 1945, što je bio prvi udarac njegovom, već problematičnom braku. Kralj je putovao s jugoslovenskim pasošem, a u trenutku smrti, navodno je imao i stari pasoš koji nije pronađen. Kralj Petar II je prvi put došao u SAD 1954. godine i upoznao Mici Lou, Srpkinju udatu za Amerikanca Frenka Loua.
Nakon razvoda, kralj se preselio u SAD i imao firmu koja je propala zbog dugova. Štampa je tvrdila da je živeo od nasledstva majke i pomoći emigranata. Ubrzo se razboleo od ciroze jetre i umro 3. novembra 1970. u Denveru, pod pseudonimom Petar Petrović. Sahranjen je u Crkvi Svetog Save u Libertivilu, u SAD.
Njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani 17. januara 2013. godine i počivali su u dvorskoj kapeli Svetog Andreja Prvozvanog na Dedinju. Državna sahrana porodice Karađorđević obavljena je 26. maja 2013. na Oplencu. Kralj Petar II rehabilitovan je rešenjem Višeg suda u Beogradu 10. jula 2015. godine.
BONUS VIDEO
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari