Veliki uspeh! Niški hirurzi prvi put ugradili pumpu koja spasava živote: Pacijent nakon dva dana može da ide kući

11.03.2023

08:40

0

Autor: Maja Kostić

Niški interventni kardiolozi pojašnjavaju da se ovom metodom rasterećuje komora srca i povećava protok kroz koronarne arterije

Veliki uspeh! Niški hirurzi prvi put ugradili pumpu koja spasava živote: Pacijent nakon dva dana može da ide kući
Hirurzi UKC Niš - Copyright Ustupljene fotografije/UKC Niš

Prvi put na odeljenju invazivne kardiologije Klinike za kardiologiju Univerzitetskog kliničkog centra Niš implantirana je perkutana ventrikularna pumpa IVAC, kao cirkulatorna podrška koja se koristi tokom kompleksnih interventnih procedura na arterijama srca, odnosno kod pacijenata sa razvijenom koronarnom bolešću.

Intervenciju je ove nedelje izveo tim niških kardiologa, vaskularnog hirurga i medicinskih tehničara niške kardiologije, predvođen načelnikom Odeljenja za invazivnu kardiologiju dr Nenadom Božinovićem, dok je proktor implantacije bio prof. dr Dragan Sagić sa Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“.

- Niški kardiolozi su apsolutno spremni za ovakvu proceduru. Na osnovu mog dugogodišnjeg rada sa prof. dr Zoranom Perišićem, a kasnije i dr Nenadom Božinovićem, mogu da kažem da ne postoji sumnja da će ovo za njih biti rutinska procedura, bez ikakvih specijalnih izazova. Inače, ovo je procedura kojom se kod veoma kompleksnih perkutanih koronarnih intervencija i pacijenata ugradnjom pumpe umanjuju rizici od cirkulatornog sloma - kaže prof. dr Dragan Sagić.

Ustupljene fotografije/UKC Niš
Hirurzi UKC Niš

Niški interventni kardiolozi pojašnjavaju da se ovom metodom rasterećuje komora srca i povećava protok kroz koronarne arterije, te pacijenti koji imaju planirane visokorizične procedure na taj način lakše podnesu proceduru i ne dolazi do hemodinamske nestabilnosti tokom rada, što svakako daje i dodatnu sigurnost operaterima, s obzirom na to da su svesni da imaju mehanizam koji će sprečiti eventualne komplikacije.

Primena pumpe je u suštini veoma jednostavna, pa pacijent nakon ovakve vrste intervencije može da ide kući već posle 48 sati.

Ustupljene fotografije/UKC Niš
 

Do danas, ova procedura rađena je samo na Institutu „Dedinje“ i institutima za kardiovaskularne bolesti Kliničkog centra Srbije i u Sremskoj Kamenici, a od danas ulazi u stalni program rada Klinike za kardiologiju Univerziteskog kliničkog centra Niš i radiće se o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Srbije kod visokorizičnih pacijenata.

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike