Preti li nam nova pošast? Indija proglašava epidemiju, stručnjaci otkrivaju ima li razloga za strah

30.05.2021

06:00 >> 09:59

0

U Indiji hara epidemija crne gljivice koja je već odnela 200 života u ovoj zemlji

Preti li nam nova pošast? Indija proglašava epidemiju, stručnjaci otkrivaju ima li razloga za strah
Copyright Tanjug/AP Photo/Francisco Seco

Dvadeset devet država širom Indije ovog meseca proglasile su epidemiju „crne gljivice“,  infekcije koja je u ovoj zemlji za kratko vreme odnela oko 200 života. Ono što je zabrinulo ceo svet je da su ovi slučajevi prethodno bili zaraženi koronavirusom, pa se razvio strah da bi i druge države uskoro mogle da se susretnu sa istim problemom.

Tanjug/AP Photo/Ishant Chauhan, File

U Indiji je dosad prijavljeno više od 8.800 ljudi koji imaju mukormikozu –  inefkciju koja, prema dostupnim podacima, napada disajne puteve, sinuse, pluća, kožu, oči i mozak.

Smrtnost i do 94 odsto?

Kako prenosi BBC, bolnice u ovoj zemlji ubrzano pune, pacijenti kod kojih je bolest identifikovana moraju odmah na operaciju, a lekari su zabrinuti da bi stopa smrtnosti, ukoliko se situacija ne stavi pod kontrolu, mogla da dostigne i 94 odsto.

Ozbiljnosti situacije doprinela je informacija da su ti slučajevi prethodno bili zaraženi koronavirusom, a mnogi od njih imaju i dijabetesom. Takođe, svetski lekari sa nastankom ove infekcije povezali su lečenje steroidima tokom kovida 19.

Tanjug/AP Photo/ Dar Yasin

– Infekcija crnim gljivicama postala je izazovnija od kovida-19. Ako se pacijenti ne leče na vreme i pravilno, stopa smrtnosti može da dostigne i 94 odsto. Troškovi lečenja su skupi, a postoji problem i sa snabdevanjem medikamentima. Jedini lek je amfotericin B ili „amfo-B“ antimikotična intravenska injekcija, koja se mora davati svaki dan do osam nedelja – rekao je za BBC dr VP Pandei, šef medicinskog odeljenja bolnice “Maharaja Yeshwantrao” u indijskom gradu Indor.

Veza sa koronavirusom

Ovakva situacija ne deluje nimalo prijatno, a podseća i na sam početak širenja  infekcije koronavirusa.

Radmilo Petrović, Foto: Jutjub/ Printskrin/RTS

Šta izaziva ovu infekciju,  može li “crna gljivica” stići i do Srbije, preti li nam još jedna globalna pošast, za “24sedam” objasnio je naš čuveni epidemiolog, virusolog i vakcinolog dr Radmilo Petrović.

Kako je naveo,  u pitanju su mikroorganizmi i paraziti koji napadaju oslabljeni imunološki sistem.

– O ovoj infekciji se u našoj zemlji ne zna mnogo, ali poznato je da preventiva gotovo ne postoji, kao i da antibiotik ili vakcina ne bi mogli da zaustave bolest, jer, u ovom slučaju, ne razvijaju imuni odgovor. U opasnosti su osobe oslabljenog imuniteta, što je upravo i jedna od posledica preležanog koronavirusa. “Crnu gljivicu” najčešće izazivaju nehigijenski uslovi, nedovoljna dezinfekcija u bolnicama, a  paraziti se nalaze i u vazduhu, vodi i hrani – ističe doktor Petrović.

Posledica lošeg zdravstvenog sistema

Prema njegovim rečima, nije moguće predvideti da li će bolest poprimiti šire razmere i stići do naše zemlje.

– Karakteristična je za niže slojeve stanovništva, tako gde je zdravstveni sistem jako loš, a upravo takva situacija je u Indiji. Koliko mi je poznato, kod nas nije registrovana “crna gljivica” – rekao je dr Petrović.

Sa njim se složila i pulmolog dr Tatjana Radosavljević, koja je za “24sedam” poručila da u pitanju ozbiljna, ali retka infekcija.

Pročitajte još
– Uglavnom napada osobe koje imaju ozbiljne zdravstvene probleme, poput pacijenata sa sidom i hivom, kao i onkološke pacijente. Ove gljivice prirodno se nalaze u nosu, međutim, usled pada imuniteta, ili prilikom taloženja gljivica u organizmu, može doći do problema. Srećom, ne prenosi se sa čoveka na čoveka, pa, kod zdravih osoba, ne bi trebalo da napravi veću štetu. Smatram da je bolest posledica loše epidemiološke situacije u Indiji i preopterećenosti zdravstvenog sistema – istakla je dr Radosavljević.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike