Ovo sutra može da vam sačuva život: Pročitajte koje su razlike između toplotnog udara i sunčanice

24.06.2021

14:00 >> 10:17

0

Autor: Radmila Briza

Sutra će biti najtopliji dan tokom ovog tropskog talasa, očekuje se da bude oboren temperaturni rekord u Beogradu za jun, a sve nas koji smo napolju vrebaju d

Ovo sutra može da vam sačuva život: Pročitajte koje su razlike između toplotnog udara i sunčanice
vrucina lepeza - Copyright Profimedia/Pixabay

Vrhunac tropskog talasa sručiće se na nas sutra, kada se očekuje temperatura vazduha od 40 stepeni. Ako se uzme u obzir da se ona meri u hladu, na dva metra visine, onda je jasno da će na suncu biti značajno vrelije.

Istovremeno, ovakvo vreme okarakterisano je kao opasno po zdravlje i život, a najveći rizici su, naravno, sunčanica i toplotni udar. Mnogi ljudi mešaju ta dva stanja, a ne bi trebalo, jer svako od njih ima svoje simptome i svoje rizike po zdravlje.

Prvo prognoza

Prema rečima Đorđa Đurića, meteorologa, sutra će biti sunčano i tropski toplo, a samo se posle podne, ponegde, uz jači razvoj oblačnosti očekuje pojava pljuskova sa grmljavinom i to, uglavnom, u jugozapadnim, zapadnim, centralnim i u brdsko-planinskim predelima Srbije.

– Minimalna jutarnja temperatura biće od 17 do 25 stepeni, a maksimalna dnevna od 35 do 39. Lokalno, ponegde, može da se približi, pa i da dostigne 40 stepeni. U Beogradu, nakon jutarnjih 25, tokom dana od 38 do 39, pa tako postiji mogućnost da bude oboren temperaturni rekord za jun za Beograd, a koji iznosi 37,4 – prognozira on.

Bolje da se ne izlazi, Pixabay

Potpuno je jasno zašto ste se, dok ste čitali ove redove, uhvatili za glavu, ali to nije sve!

Gradski zavod za javno zdravlje Beograd (GZZJZ) objavio je vrlo precizna uputstva kako da sačuvamo živote dok ova vremenska pošast ne prođe.

Ozbiljna pretnja po zdravlje

„Izrazito visoke temperature okoline predstavljaju ozbiljnu pretnju po zdravlje, naročito ukoliko traju više dana uzastopno, odnosno takozvani “toplotni talas”. One mogu izazvati zdravstvene tegobe kod bilo koga, ali su na njih posebno osetljiva mala deca, starije osobe, trudnice, osobe sa prekomernom telesnom težinom, kao i osobe obolele od različitih hroničnih bolesti, kao što su kardiovaskularne, cerebrovaskularne, respiratorne, šećerna bolest i slične“, navode u toj instituciji.

Kako oni dodaju, ugožene su i osobe koje vežbaju ili rade na otvorenom, zbog direktne izloženosti suncu, ali i svi oni koji rade u neadekvatno provetrenim i nedovoljno rashlađenim prostorijama.

Vrućina, 24sedam/ Katarina Mihajlović

Iz Gradskog zavoda poručuju da usled velikih vrućina i prekomernog izlaganja suncu i toploti mogu nastati različita neprijatna stanja izazvana poremećajem regulacije telesne temperature, a najviše brinu sunčanica i toplotni udar.

Sunčanica

„Sunčanica nastaje prekomernim direktnim izlaganjem, pre svega glave i vrata, sunčevim zracima. Počinje jakom glavoboljom i porastom telesne temperature. Često se mogu javiti, umor i malaksalost, pospanost i vrtoglavica, zujanje u ušima ili kratkotrajni gubitak sluha, a kod starijih osoba često može doći i do gubitka svesti“, poručuju nadležni i doda da je najvažnije u sprečavanju sunčanice izbegavati duži boravak na suncu i glavu prekriti adekvatnim šeširom, kačketom ili kapom svetlih boja. Po mogućstvu glavu i vrat treba povremeno rashlađivati kvašenjem.

Prva pomoć

Prva pomoć kod sunčanice, kako navode u GZZJZ, jeste da sklanjanje osobe sa sunca u klimatizovanu ili zamračenu i dobro provetrenu prostoriju. Trebalo bi je istuširati mlakom vodom ili je bar umiti i staviti joj hladne obloge na čelo i vrat. Prema istim informacijama, trebalo bi joj dati da pije tečnost, obično vodu, čaj ili sok. Tečnost ne treba davati odjednom u velikoj količini, već češće puta, po manje. Kako oni navode, odmor je neophodan, a sledećeg dana se nikako ne treba izlagati suncu. Ukoliko se tegobe nastave ili se pogoršavaju, potrebno je javiti se lekaru.

Hitna pomoć, RINA

 

Toplotni udar

„Toplotni udar smatra se najtežom komplikacijom termičkog stresa, koja zahteva neodložnu medicinsku intervenciju. Do ovog stanja dolazi u uslovima povišene ambijentalne temperature i visokog procenta relativne vlažnosti vazduha  od preko 70 odsto, kao i male brzine strujanja vazduha. Toplotni udar može da nastane, ne samo zbog prekomernog izlaganja direktnim sunčevim zracima, već i usled vlažnog i pregrejanog vazduha, pogotovo kod radnika u pekari, kuhinji, kraj visokih peći, ali i u pregrejanom automobilu, javnom prevozu, pa čak i u stanu“, navode u Gradskom zavodu.

Kako dodaju, toplotni udar je stanje koje nastaje kada se telo pregreje u relativno kratkom vremenskom roku.

Pročitajte i

„Nastaje naglo, usled prekomernog povišenja telesne temperature i nemogućnosti organizma da je održi u normalnim granicama. Simptomi koji ukazuju na toplotni udar je telesna temperatura viša od 40 stepeni, opšta slabost, topla i suva koža bez znojenja, ubrzan puls i disanje, pad krvnog pritiska, vrtoglavica, glavobolja, mučnina, povraćanje, drhtanje, mentalna konfuzija i nekada gubitak svesti. To ujedno može da bude i prvi znak oplotnog udara.

Prva pomoć

Toplotni udar je ozbiljno stanje koje zahteva neodložnu medicinsku pomoć. Na kraju, sva pravila ponašanja po ovakvom (ne)vremenu već sami znate. Ne izlazite između 10 ujutru i 18 časova, oblačite se adekvatno, nosite vodu i slušajte sopstveni organizam.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike