Istraživali smo da li su dozvoljene gužve u međugradskim autobusima: U kafićima zabranjeno sedenje, a autobusi nam puni!

20.03.2021

19:00 >> 19:09

0

Autor: R.M.

U Uredbi o merama za sprečavanje korone ne propisuje se da svako drugo mesto u autobusu mora biti slobodno

Istraživali smo da li su dozvoljene gužve u međugradskim autobusima: U kafićima zabranjeno sedenje, a autobusi nam puni!
Copyright Profimedia

Zorica M. putovala je prošle nedelje na relaciji Beograd-Subotica i imala je, kako kaže, veoma neprijatno iskustvo u situaciji kada se u Srbiji povećava broj zaraženih od koronavirusa svakodnevno.

Naime, autobus je bio pun putnika uprkos tome što su proteklih dana pooštrene mere u cilju suzbijanja virusa.

– Već u Beogradu je bio prilično pun, ali je još uvek bilo mesta za sedenje. A onda je stao na nekoliko stanica i do Novog Sada je bio skroz pun, dakle ni jednog jedinog mesta. Neki putnici su nosili maske, neki su ih nosili ispod nosa, neki ispod brade. Iza mene je sedela žena koja je sve vreme kašljala, a nije bila jedina. Stvarno je bila jako neprijatna situacija i uplašila sam se zbog koronavirusa – ispričala nam je ona.

Inspekcija ne može odmah da interveniše

Ali, nije znala kako da reaguje niti da li je dozvoljeno da autobus bude pun. Kaže da je nazvala inspekciju za drumski saobraćaj, gde su joj rekli da ne bi smelo da bude toliko ljudi u autobusu.

Profimedia

– Rekli su mi da je ranija preporuka da na dva spojena mesta sedi samo po jedan čovek. Ali da oni ne mogu da intervenišu odmah, već bi to možda mogla da učini neka komunalna inspekcija koja bi mogla da sačeka autobus na sledećoj stanici i proveri stanje. Posle su mi objasnili da sledeći put fotografišem, pa da im prijavim na mejl a oni će proveriti koliko je karata prodato za tu liniju – objasnila nam je ona.

Nema ograničenja što se tiče broja putnika koji sede

Međutim, Goran Aleksić iz udruženja “Srbijatransport, koje okuplja i autobuske prevoznike, kaže za “24sedam” da se prevoznici ponašaju prema državnim propisima i da nema ograničenja broja putnika koji sede u autobusu.

– Imate tačno propisane mere od ulaska putnika u vozilo do izlaska. Što se tiče poštovanja mera nije propisano da mora biti svako drugo mesto prazno, a prevoznici su stalno pod kontrolom i obavljaju vožnje u skladu sa epidemiološkim propisima. Radi se redovna dezinfekcija i ne znam da je neko bio kažnjen ili procesuiran na osnovu kršenja epidemioloških mera – kaže on.

Iako se ova priča razlikuje od priče inspekcije, u zvaničnoj Uredbi o merama za sprečavanje i suzbijanje zarazne bolesti Covid-19 zaiste se ne propisuje da svako drugo mesto mora biti slobodno. Što se tiče međugradskog prevoza, piše da je obavezno nošenje zaštitnih maski i to bi bila jedina obaveza koja se direktno odnosi na zaštitu od koronavirusa. S druge strane, imate jasno definisano kakav može biti raspored sedenja u ustanovama kulture ili ugostiteljskim objektima.

– Moguće je da se nekada desi da neki prevoznik ne poštuje mere i naravno da svako ima pravo da reaguje ako smatra da je ugrožen. Ali narod se malo kreće i autobusi su skoro prazni u međumesnom saobraćaju – objasnio je Aleksić.

Pročitajte još
On dodaje da postoje i putnici koji namerno neće da stave masku i teraju inat, zbog čega vozači često imaju probleme.

– Vozač u toku vožnje mora da vodi računa o bezbednosti putnika, ali nije realno da on vidi nekoga u šestom redu da li je skinuo masku – zaključio je Aleksić.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike