Zaharova o prodaji NIS-a: Samo zvanični pregovori u okviru međudržavnih sporazuma
Nema spekulacija
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova izjavila je danas da se o prodaji ruskog udela u Naftnoj industriji Srbije vode pregovori u okviru postojećih međudržavnih sporazuma i da treba sačekati zvanične komentare ovlašćenih učesnika pregovaračkog procesa.
- Nećemo obraćati pažnju na spekulacije koje se šire unaokolo, već treba polaziti od komentara zvaničnih predstavnika koji imaju ovlašćenje da vode pregovore - rekla Zaharova na pitanje da li Rusija vodi pregovore sa drugim partnerima u vezi sa NIS-om, izuzev mađarskog MOL-a i kakav je stav Moskve prema potencijalnim privatnim kupcima ruskog udela u toj kompaniji, prenosi Sputnik Srbija.
Zaharova je rekla da NIS nastavlja normalno da funkcioniše i obezbeđuje građane i privredu Srbije neophodnim energentima.
- Pregovori oko Naftne industrije Srbije s naše strane vode se pod pokroviteljstvom Ministarstva energetike, uz učešće grupe Gasprom, uz oslanjanje na rusko-srpski međuvladin sporazum o saradnji u oblasti nafte i gasa. On je potpisan 2008. godine. Zato bih predložila da sačekamo zvaničan komentar od učesnika pregovaračkog procesa - rekla je ruska zvaničnica.
Pročitajte još:
Pojedini mediji su objavili prethodnih dana da su za kupovinu ruskog udela u NIS-u zainteresovani privrednici među kojma su, kako navode, Ranko Mimović i Bogoljub Karić. Licenca za pregovore o prodaji ruskog udela u NIS-u ističe 22. maja, a srpska naftna kompanija ima odobrenje američkog OFAC-a za rad do 16. juna.
OFAC je uveo sankcije NIS-u 9. oktobra 2025. godine zbog većinskog ruskog vlasništva. U toku su pregovori između Gaspromnjefta i mađarskog MOL-a o preuzimanju ruskog udela u NIS-u. MOL Grupa je 19. januara saopštila da je potpisala glavne odredbe obavezujućeg okvirnog sporazum sa kompanijom Gaspromnjeft o kupovini udela od 56,15 odsto u NIS-u.
Srbija i Ukrajina potpisale izjavu o nastavku pregovora o Sporazumu o slobodnoj trgovini
Tanjug/Amir Hamzagić
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari