Kina steže Evropu! ECB alarmirala: Jedni profitiraju, drugi nestaju sa tržišta
Evropska centralna banka upozorila na sve jači pritisak kineske industrije na privredu EU
Industrijski uspon Kine pojačava pritisak na proizvođače u Evropskoj uniji, ali istovremeno doprinosi nižoj inflaciji i jeftinijim inputima za evropsku privredu, pokazuje danas objavljena analiza Evropske centralne banke (ECB).
ECB navodi da je kineski izvoz poslednjih godina snažno porastao zahvaljujući većoj produktivnosti i tehnološkom napretku, posebno u sektorima napredne proizvodnje poput elektronike i automobilske industrije.
Analiza banke pokazuje da efekti kineskog rasta nisu isti u svim granama industrije.
U sektorima gde Evropska unija iz Kine uglavnom uvozi međuproizvode, poput elektronike, niži troškovi mogu da podstaknu proizvodnju i povećaju konkurentnost evropskih kompanija.
Nasuprot tome, u sektorima gde dominira uvoz gotovih proizvoda, poput nameštaja i metalnih proizvoda, kineska konkurencija vrši pritisak na evropsku proizvodnju i smanjuje tražnju za domaćim proizvodima.
On je drugi najmoćniji čovek u Kini: Uz Sija je godinama, uticajniji je od premijera, a funkcije koje su mu poverene govore sve
Tanjug/AP Photo
Prema procenama Evropske centralne banke, rast uvoza kineskih međuproizvoda bio je povezan sa povećanjem industrijske proizvodnje u EU za oko 0,6 procentnih poena godišnje, dok je rast uvoza finalnih proizvoda iz Kine smanjivao proizvodnju za oko jedan procentni poen.
ECB ističe i da je kineski industrijski rast imao izražen dezinflatorni efekat na evropsku ekonomiju, jer jeftiniji kineski proizvodi smanjuju troškove proizvodnje i cene robe u Evropi.
Kratkoročne koristi ipak ne uklanjaju dugoročne rizike, među kojima su gubitak proizvodnih kapaciteta u Evropi, pad tržišnog udela evropskih izvoznika i rast strateške zavisnosti od kineske industrije, navodi ECB na svojoj veb stranici.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari