aktuelno

Ima nade za Evropu, tvrdi prvi čovek Blekroka

24.01.2025

14:02

0

Prednost kompanija u SAD je što lako mogu da dođu do novca, Evropa mora da radi na tome, kaže Leri Fink u Davosu

Ima nade za Evropu, tvrdi prvi čovek Blekroka
Copyright Tanjug/AP Photo/Markus Schreiber

Ima nade za Evropu a SAD bi morale da se pripaze inflacije, rekao je danas izvršni direktor najvećeg svetskog privatnog fonda za upravljanje imovinom Blekrok, Leri Fink.

Fink je na završnoj diskusiji Svetskog ekonomskog foruma u Davosu, upozorio na moguće povampirenje nivoa cena.

– Mislim da je tržište obveznica najbolji odraz onoga što se dešava u svetu. To je barometar za svakog političara, za svaku centralnu banku. Zaista nas svakodnevno obaveštava kakvo je raspoloženje globalne ekonomije. I verujem da tržište obveznica pokazuje da bi inflacija mogla biti veća nego što mislimo – naveo je Fink.

On je takođe skrenuo pažnju da će za izgradnju centra podataka i infrastrukture veštačke inteligencije (što je ideja državno-privatnog projekta Stargejt), kao i za celokupnu transformaciju privrede, biti potrebne velike količine kapitala, što bi moglo da podstakne rast deficita i javnog duga u mnogim zemljama.

– Troškovi finansiranja tih deficita će rasti. Mislim da vam kriva prinosa to pokazuje – dodao je Leri Fink.

Nije se tako crno u Evropi

Prema njegovim rečima, pesimizam povodom ekonomskog razvoja u Evropi nikada nije bio veći i dublji, ali prema njegovom mišljenju nije sve tako crno.

– Vidim sve probleme u Evropi, ali verujem da je pesimizam prevelik. Ima mnogo stvari koje treba da uradi. Potrebna je bankarska unija i unija tržišta kapitala – smatra Fink.

Izvršni direktor fonda Blekrok je istakao ekonomsku snagu i prednosti Sjedinjenih Američkih Država, na čemu EU tek mora da radi.
– Svaki preduzetnik, svaka mala kompanija, svaka velika kompanija može pronaći kapital. A taj temelj prikupljanja kapitala omogućava mnogo više preduzetništva, mnogo više kreativnosti. I zato verujem da SAD imaju sposobnost, zbog svoje snage tržišta kapitala, koje je zaista nedovoljno cenjeno, omogućava da se ponovo izgradi, promeni pravce, modifikuje brže od bilo koje ekonomije na svetu – naveo je Leri Fink.

Evropljani, verujete više u sebe

Ključna razlika između Evrope i Sjedinjenih Američkih Država je u slabijem rastu produktivnosti Starog kontinenta, poručila je danas izvršna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristalina Georgijeva tokom završne diskusije.

Ona je najpre navela da MMF očekuje veoma jak učinak Sjedinjenih Američkih Država pošto je poboljšao projekcije američkog privrednog rasta sa 2,2 odsto na 2,7 odsto u ovoj godini, dok performanse evropske privrede "nisu baš sjajni".

Ima nade za Evropu, tvrdi prvi čovek Blekroka Tanjug/AP Photo/Markus Schreiber
Kulturološka prednost SAD: Kristalina Georgijeva

 

- Najvažnija poruka koju imam za publiku je da postavi pitanje zašto? Zašto je rast u Sjedinjenim Američkim Državama tako snažan? Zašto je rast u Evropi pomalo razočaravajući? Zašto tržištima u razvoju ne ide fantastično? A odgovor je pre svega u razlikama u rastu produktivnosti - istakla je Georgijeva.

Kako je rekla, Amerika ima visoku produktivnost jer tržišta kapitala dodeljuju novac dinamičnim firmama, pošto se tehnologija pretvara u poslovnu investiciju, a zatim brzo prerasta u kompaniju, kao i zbog toga što SAD imaju obilje relativno jeftine energije.

Produktivnost u Sjedinjenim Američkim Državama stabilno raste iz godine u godinu, dok ona istovremeno pada u razvijenim ekonomijama, ali i na tržištima u razvoju, dodala je Georgijeva.

Ako zemlje koje zaostaju žele da krenu napred, moraju da budu veoma agresivne u otvaranju mogućnosti za preduzetništvo, a Evropa mora da ima snažno tržište kapitala i jedinstveno tržište koje omogućava konkurenciju, smatra direktorka Međunarodnog monetarnog fonda.

Ona se osvrnula i na kulturološke razlike i istakla da u Sjedinjenim Američkim Državama vlada kult samopouzdanja, a u Evropi kult skromnosti.

Georgijeva je savetovala Evropljane da imaju više samopouzdanja.

- Verujte u sebe i što je najvažnije, recite drugima da verujete u sebe - zaključila je Georgijeva.

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike