aktuelno

Veštačka inteligencija nam olakšava posao, ali ga i umnožava

04.12.2024

13:59

0

Primena AI u poslovanju donosi mnoge koristi, ali će i podići nivo količine posla koja se može uraditi, odnosno tražiti od ljudi

Veštačka inteligencija nam olakšava posao, ali ga i umnožava
Ilustracija - Copyright Pixabay

Veštačka inteligencija može da donese mnogo koristi čovečanstvu, ali da će broj zadataka koje možemo da obavimo u jednom danu eksponencijalno rasti zahvaljujući primeni te tehnologije, upozorava direktor Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) Milan Bosnić.

Bosnić je drugog dana beogradskog Samita globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju rekao da je optimističan u vezi s veštačkom inteligencijom.

– Optimističan sam da će veštačka inteligencija doneti mnogo koristi čovečanstvu, kao što je točak, i kao što je parna mašina pokrenula industrijsku revoluciju, i verujem da će to doneti velike koristi i mnoge promene u proizvodnji ljudi koji rade – naveo je Bosnić.

Dodao je da u ovom trenutku još uvek ne očekuje smanjenje zaposlenosti, ali primećuje promene na tržištu rada.

– Tržište rada u čitavoj Evropi se suočava sa krizom, smanjuje se broj stanovnika, radnici su sve stariji i skoro svaki sektor se suočava sa nedostatkom radnika. Zato verujem da tu AI može da uđe u igru popunjavanjem tih praznina i povećanjem produktivnosti – ocenio je Bosnić.

Dodao je da će svi zadaci koji se ponavljaju biti automatizovani.

On je naveo  da će se u Srbiji u bliskoj budućnosti uz pomoć veštačke inteligencije gledati slike melanoma i tako će se odlučivati koji slučajevi će ići kod doktora jer AI može pogledati na hiljade slika melanoma.

– Ovo će značajno skratiti vreme čekanja za pacijente, poboljšaće njihov ishod dijagnoze, a već vidite da to stvara ogromnu promenu u zdravstvenoj industriji – istakao je Bosnić.

Dodao je da, iako će svi automatizovani poslovi biti zamenjeni mašinama, to ne znači da će biti zamenjen i čovek.

– To samo znači da se tržište i ekosistem poslova razvijaju. Tako da verujem da se u budućnosti  zaista moramo fokusirati na prekvalifikaciju i usavršavanje – ocenio je Bosnić.

On je naveo da Svetski ekonomski forum veruje da će šest od 10 radnika morati da prođe neki oblik obuke pre 2027. godine kako bi se održao korak sa tempom i brzom promenom razvoja ove nove tehnologije.

Istakao je da ono što je ključno za nacionalne agencije za zapošljavanje, ali i za obrazovne sisteme, jeste pripremanje radne snage za promenu, kao i da obrazovni sistem pripremi mlađe generacije da već spremni dođu na tržište rada i da se suoče sa promenama.

– Doživotno učenje nikada nije bilo potrebnije nego sada. Verujem da će industrije poput zdravstva, obnovljive energije i tehnologije napredovati zahvaljujući ogromnim mogućnostima koje će im AI pružiti – zaključio je Bosnić.

Beogradska deklaracija GPAI

U okviru današnjeg Samita očekuje se usvajanje Beogradske deklaracije. Deklaracija bi trebalo da promoviše inovativnu primenu veštačke inteligencije, veštačku inteligenciju koja štiti intelektualnu svojinu, ali i da zagovara primenu veštačke inteligencije tako da ona obezbedi smanjenje digitalnog jaza između razvijenih i manje razvijenih zemalja.

Samit Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju okupio je u Palati "Srbija" više od 130 delegata i 1.000 stručnjaka iz celog sveta, a otvoren je u utorak u prisustvu premijera Srbije Miloša Vučevića i predsednice Narodne skupštine Srbije Ane Brnabić.

Srbiju na Ministarskom samitu predstavlja ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović.

Lideri će razgovarati o političkim pristupima za otključavanje transformativnog potencijala veštačke inteligencije, podsticanju međunarodne saradnje i izgradnji ekosistema koji podržavaju etičke, inkluzivne i održive inovacije.

U okviru više od 30 sesija govoriće više od 100 međunarodnih govornika.

Samit je najveći međunarodni događaj u našoj zemlji još od obeležavanja 60. godišnjice pokreta nesvrstanih u Beogradu, a Srbija je predsedavanje GPAI preuzela od Indije.

Globalno partnerstvo za veštačku inteligenciju je vodeća međunarodna organizacija koja se bavi razvojem, primenom i regulacijom u oblasti veštačke inteligencije.

Organizacija je osnovana 2020. godine, a Srbija je postala njen član dve godine kasnije.

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike