Energija umesto otpada, a uz manje đubreta i zagađenog vazduha (FOTO+VIDEO)
U prisustvu visokih zvanica svečano otvoren Centar za upravljanje otpadom u Vinči koji će smanjiti zagađenje Beograda CO2 za 210.000 tona godišnje
Iako radi od jula meseca i sada već u punom kapacitetu, prvo postrojenje za korišćenje otpada u proizvodnji energije u Srbiji ali i na Balkanu od danas i zvanično postoji. Na svečanom otvaranju crvenu vrpcu su presekli svi značajni činioci da do realizacije ovog zasad jedinstvenog projekta za ovaj deo sveta posle gotovo decenije peripetija i dođe.
Državu Srbiju je predstavljala ministarka za zaštitu životne sredine Irena Vujović, a tu su bili i predstavnici konzorcijuma javno-privatnog partnerstva u preduzeću Beo čista energija iz kompanija Itoču iz Japana, francuske Veolija grupe i fonda Margerit, EBRD-a kao i Grada Beograda, sve u prisustvu ambasadora Ja-pana i Francuske.
Ministarka za zaštitu životne sredine naglasila je da Beograd sada ima postrojenje za tretman otpada i proizvodnju energije po svim svetskim standardima na novoj deponiji od 133 hektara.
- Ovim projektom pokazujemo koliko smo posvećeni zelenoj agendi, cirkularnoj ekonomiji, kao i svim drugim projektima koji treba da poboljšaju kvalitet života svih građana, te je ova energana veoma važna - jer otpad pretvara u toplotnu i električnu energiju koja će zadovoljiti potrebe velikog broja Beograđana - rekla je Vujovićeva.
Govoreći o kvalitetu vazduha, Vujovićeva je rekla da je Beograd s vremena na vreme imao prekoračenja količine nedozvoljenih čestica, te da je cilj ovakvih postrojenja – Energane u Vinči i odsumporavanjem u TENT-u, upravo smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu. Ona je dodala da će Ministarstvo za sledeću godi-nu verovatno imati rekordan budžet sa ciljem još bolje zaštite životne sredine.
-- Ovde konkretno će emisija CO2 biti manja za 210.000 tona godišnje – napominje ministarka.
U energiju ide velika količina, ali Beograđani prave sve više i više otpada
Direktor kompanije "Beo čista energija" Vladimir Milovanović podsetio je da je to postrojenje počelo da radi 1. jula ove godine i da se u njemu dnevno sagori nešto više od 1.000 tona komunalnog otpada.
Milovanović je naveo da građani Beograda godišnje stvore više od 600.000 tona komunalnog otpada, a da je kapacitet postrojenja prerada 340.000 tona otpada, dok se ostatak odlaže na deponiju.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
- To je značajno povećanje u odnosu na ugovorene količine ali sa gradskom vlašću radimo na tome da se dodatnim sistemima i metodama smanji količina otpada koja će ubuduće odlaziti na deponuju. Emisija štetnih gasova od sagorevanja je daleko ispod dozvoljenog, što građani mogu da provere na našem vebsajtu - rekao je Milovanović.
Postrojenje elektrane-toplane Vinča je snage 30 megavata električne energije i 50,5 megavata toplotne energije i obezbediće struju za pet odsto domaćinstava u Beogradu, kao i toplotnu energiju za grejanje 10 odsto domaćinstava.
BONUS VIDEO
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari