Predlog budžeta već danas u Skupštini: Za investicije 2,3 milijarde evra

20.11.2020

09:44 >> 18:51

0

Vlada Srbije danas usvojila Predlog budžeta za 2021. sa povećanim investicijama. MMF traži i reforme

Predlog budžeta već danas u Skupštini: Za investicije 2,3 milijarde evra
Copyright Printscreen/RTS

Na sednici Vlade Srbije usvojen je  Predlog budžeta za sledeću godinu, koji će se do kraja dana naći i u Skupštini Srbije. Ministar finansija Siniša Mali je rekao da je rok da ga poslanici Skupštine Srbije pregledaju i daju svoje komentare 15 dana, te da će potom akt ući u skupštinsku raspravu.

Budžetom za 2021. godinu predviđeni su ukupni rashodi i izdaci u iznosu od 1.514,8 milijardi dinara, saopšteno je posle sednice Vlade. Projektovani deficit u 2021. godini iznosi tri odsto BDP-a, dok se javni dug na nivou opšte države smanjuje i do kraja godine zadržava na  nivou od 58,7 odsto.

Ministar je objasnio da je budžet prevashodno usmeren na razvoj i da će se, pored kovid krize, u izgradnju auto- puteva, mostova, rehabilitaciju železničkih pruga uložiti više novca nego ikada.

– U budžetu će za kapitalne projekte biti izdvojene 274 milijarde dinara i kapitalni budžet biće povećan za 35 odsto – rekao je Mali.

I u 2021. godini predviđene su mere fiskalne politike na prihodnoj strani u cilju daljeg smanjenja poreskog opterećenja zarada, navodi se u saopštenju.  Planirano je povećanje neoporezivog dela bruto zarade sa 16.300 na 18.300 dinara od 1. januara. Vlada navodi da su paketom ekonomskih mera za ublažavanje posledica virusa kovid-19, tokom 2020. godine, stvoreni uslovi za brži oporavak privrede i ostvarenje dinamičnog rasta u 2021. godini.

Dodaje se da će očekivani oporavak ekonomije uticati na ubrzanje priliva stranih direktnih investicija, koje će obezbediti punu pokrivenost deficita tekućeg računa u 2021. godini.

Državne firme rizik cele ekonomije

Na pitanje koje (državne) kompanije predstavljaju najveći fiskalni rizik Sosa je rekao da su rizici Er Srbije, EPS-a i HIP Petrohemije i dalje visoki zbog neizvesnosti toka pandemije.

– EPS, najveće javno preduzeće, suočava se sa pritiscima likvidnosti i još je jedan važan izvor fiskalnih rizika. Takođe, dok je finansijska pozicija HIP Petrohemije ostala uglavnom stabilna u poslednjih nekoliko godina, fiskalni rizici ove kompanije mogli bi biti značajni ukoliko bi se tržišni uslovi znatno pogoršali – istakao je Sosa.

Budžetom je od 1. januara predviđeno povećanje penzija po švajcarskoj formuli od 5,9 odsto, minimalne zarade za 6,6 odsto, kao i povećanje zarada zaposlenih u zdravstvu od 5 odsto,  stalih zaposlenih u javnom sektoru za 3,5 odsto, a zatim će od 1. aprila 2021. godine i za njih ukupno povećanje biti 5,0 odsto.

MMF: Pored investicija potrebne i reforma

Ali više novca nije dovoljno, upozoravaju pred usvajanje srpskog budžeta za 2021. iz Međunarodnog monetarnog fonda.

Srpska ekonomija i dalje pokazuje neke strukturne slabosti koje ograničavaju potencijalni rast i sprečavaju brže i održivije približavanje dohocima u EU, izjavio je stalni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Srbiji Sebastijan Sosa.

– Za sustizanje evropskog standarda potrebno je ubrzati sprovođenje ključnih strukturnih reformi. Poboljšanje kvaliteta institucija i upravljanja, što uključuje dobro upravljanje i upravljanje javnim preduzećima je prioritet – rekao je Sosa u intervjuu za Magazin Biznis.

Pročitajte još: Neustrašive žene srpskog biznisa: Zmajevi i u livnici i u IT-ju

Pročitajte još: Na red stigla i Petrohemija? Ozbiljna prilika i za Srbiju i za Rusiju

Ocenio je da bi dalje rešavanje infrastrukturnih praznina u Srbiji pomoglo u podršci konkurentnosti, stranim ulaganjima i integraciji u regionalne i globalne lance vrednosti.

– Borba protiv neregularnosti olakšala bi poslovanje, istovremeno generišući fiskalne prihode. Konačno, verodostojna posvećenost borbi protiv korupcije, jačanju vladavine zakona i poboljšanju efikasnosti sudskog sistema podstakla bi dugoročni ekonomski rast –  naglasio je Sosa.

Procena MMF-a da će realni rast BDP-a u narednoj godini biti pet odsto, što se zasniva na oporavku privatne potrošnje, kao i na snažnom rastu investicija, dok će uticaj pandemije biti smanjen.

Po njegovim rečima, planirano povećanje plata u javnom sektoru od pet odsto u 2021. godini u skladu je sa predviđenim budžetskim deficitom od tri odsto BDP-a i omogućava povećanje kapitalnih troškova.

 

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike