Od 2021. rok otplate keš kredita skraćen na šest godina, NBS objašnjava zašto

31.10.2020

07:04 >> 07:35

0

Centralna banka je pre dve godine usvojila novi set mera

Od 2021. rok otplate keš kredita skraćen na šest godina, NBS objašnjava zašto
Copyright Pixabay/ Raten-Kauf

Rok otplate za potrošačke i gotovinske kredite biće od 1. januara 2021. godina skraćen na maksimalno šest godina. Tako će građani koji se sledeće godine odluče za keš pozajmicu morati da je otplate za najduže 72 meseca.

Ovakvu odluku donela je Narodna banka Srbije (NBS), i to još u decembru 2018. godine. Naime, kako su u NBS objasnili za Portal 24sedam, centralna banka je pre dve godine usvojila set mera. Cilj takvog poteza NBS je podsticanje prakse održivog kreditiranja stanovništva.

– NBS je na taj način reagovala na tada identifikovanu sve učestaliju pojavu nenamenskog, neobezbeđenog, kreditiranja stanovništva po neopravdano dugim rokovima. Primarni cilj donošenja pomenutih propisa bilo je sprečavanje negativnih posledica po građane i po finansijsku stabilnost u Srbiji – kažu u NBS.

Pročitajte još: Život na kredit: Dugovi se danas lako razvlače do penzije…

Kako dodaju, postojali su rizici svojstveni nekontrolisanom nenamenskom kreditiranju stanovništva na rokove koji nisu u skladu sa rizičnošću ove vrste proizvoda.

Propisani su prihvatljivi rokovi

– Tom prilikom su za odobravanje potrošačkih, gotovinskih i drugih kredita odobrenih stanovništvu, izuzev stambenih i minusa po tekućem računu, propisani prihvatljivi rokovi na koje banka te kredite može odobriti bez uticaja na kapital – navode u NBS.

Kamata na dinarske pozajmice osam odsto

U julu ove godine kamata na dinarske kredite iznosila je oko osam odsto. Kako navode u NBS, prosečne ponderisane kamatne stope na dinarske kredite su u padu od početka godine. Prema poslednjim podacima biroa za jul 2020, ta kamatna stopa na dinarske kredite stanovništvu iznosi 8,2 odsto.

Kako bi se ostvario željeni cilj, bez značajnog uticaja na tržište kredita, dodaju u NBS, propisano je fazno smanjivanje prihvatljivih rokova.

Tako je za kredite odobrene u toku 2019. godine propisan rok otplate do osam godina, u toku 2020. godine sedam godina, a za pozajmice odobrene počev od 1. januara 2021. godine šest godina.

– Izuzetak su potrošački krediti za kupovinu motornih vozila za koje nije predviđeno fazno godišnje snižavanje roka otplate, te je od 1. januara 2019. godine prihvatljiva ročnost tih kredita je do osam godina – naglašavaju u centralnoj banci.

Pročitajte još: Dinarski krediti nikad nisu bili jeftiniji, kamate na istorijskom minimumu

A da su gotovinski krediti među najučestalijim pokazuju i poslednji podaci Udruženja banaka Srbije za prvu polovinu ove godine. Prema izveštaju Kreditnog biroa, zabeležen je rast gotovinskih kredita za 6,8 odsto.

Ukupan iznos keš kredita na kraju juna bio je 529,84 milijardi dinara, dok je na kraju 2019. on iznosio 495,85 milijardi dinara.

NBS uvela fazno smanjivanje prihvatljivih rokova za otplatu kredita; Foto: 24sedam/Katarina Mihajlović

Gotovinski krediti su, pored stambenih, i dalje najzastupljeniji oblik zaduživanja građana jer su na kraju juna ove godine imali udeo od 47,3 odsto u ukupnom iznosu kredita, pokazuju podaci Kreditnog biroa. Tako je udeo stambenih kredita za šest meseci ove godine iznosio 39,4 odsto, poljoprivrednih pozajmica 6,6 odsto, potrošačkih kredita 1,4 odsto, i preostalih 5,3 odsto.

Prilagođavanja posle pandemije

U centralnoj banci kažu za 24sedam da je skraćenjem roka otplate podstaknuto oprezno preuzimanje rizika od strane banaka njihovim usmeravanjem na održivo kreditiranje i izbegavanje prekomerne izloženosti određenim vrstama kreditnih proizvoda, i to bez uvođenja administrativne mere zabrane pojedinih vidova kreditiranja.

– Pri tome, treba imati u vidu da je svako kreditiranje na duže rokove od propisanih i dalje dozvoljeno ako banka nakon toga održava odgovarajući nivo kapitala, tj. ako u svakom trenutku ima dovoljno sopstvenih sredstava za ispunjenje svih regulatornih zahteva – ističu u NBS.

Pročitajte još: Šta za vas znači kraj moratorijuma…

Međutim, oni naglašavaju i da su u julu ove godine urađena i određena prilagođavanja pomenutih mera, kako bi se uvažile okolnosti izazvane pandemijom kovid 19.

– Ne urušavajući smisao i idejni koncept s razlogom usvojenih propisa otvorene su dodatne mogućnosti bankama da u toku ove i naredne godine dužnicima koji su se zadužili pre nastupanja vanrednih okolnosti ponude adekvatne olakšice u vezi sa otplatom potrošačkih, gotovinskih i ostalih kredita odobrenih do 18. marta 2020. godine, a da to ne utiče na kapital banke – navode u NBS, i dodaju da se to prvenstveno odnosi na refinansiranje ili promenu datuma dospeća poslednje rate pod određenim uslovima.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike