Resetovanje ili napredovanje: Šta pobeda Džozefa Bajdena menja za srpsku ekonomiju?

10.11.2020

18:47 >> 20:49

0

U kojoj meri promena na vrhu najmoćnije zemlje sveta utiče na privredu Srbije za 24sedam komentarišu domaći ekonomski eksperti

Resetovanje ili napredovanje: Šta pobeda Džozefa Bajdena menja za srpsku ekonomiju?
Copyright Profimedia

Predsednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama se privode kraju, demokratski  kandidat je proglasio pobedu pa se i u Srbiji postavlja pitanje šta nam donosi Džozef Bajden?

Za portal 24sedam, na to pitanje odgovaraju ekonomski analitičari Miroslav Zdravković i Saša Đogović.

– Političke promene koje bi za Srbiju mogao doneti izbor Bajdena teško je sada dokučiti, ali svakako ih može biti. Što se ekonomije tiče, mi smo za Ameriku toliko mali da smo praktično nevidljivi – kaže Miroslav Zdravković.

On to ilustruje podacima koji govore sami za sebe. Od 1,8 milijardi dolara vredne robe koja se sa teritorije nekadašnje SFRJ plasira godišnje u SAD, čak 883 miliona ode iz Slovenije, gotovo najmanje republike nastale od nekadašnje zemlje.

Za polovinu veći izvoz na prestižno američko tržište od Srbije ima i Hrvatska (453 miliona) iako je za 50 odsto manja.

Velika očekivanja

Srbija od SAD ima velika očekivanja u poslednjih godinu dana. Postepeno otopljavanje odnosa kulminiralo je ovog septembra, kada su Beograd i Priština separatno sa Donaldom Trampom potpisali Vašingtonski sporazum.

Upravo se sa tim dokumentom povezuje sudbina daljih ekonomskih odnosa SAD i Srbije, oličena u otvaranju regionalne kancelarije američke Finansijske korporacije za međunarodni razvoj (DFC) u Beogradu.

 

Da li će i jezero Gazivode ponovom “manjeti ime”, Tanjug/Kosovo online

Kao izuzetak bi moglo da bude samo pitanje Elektrane na jezeru Gazivode, ističe Đogović, pošto se ona daje na upravljanje Amerikancima, pa imaju direktan interes.

Vraćanje globalizmu

Od Bajdena se, globalno, očekuje da će vratiti SAD u uobičajene međunarodne okvire, i da svoje interese pokušavaju da ostvare preko Svetske trgovinske organizacije, Sveske zdravstvene organizacije i ekoloških dogovora u okviru Pariskog sporazuma.

– Neće tu više biti “realiti programa“ jednog čoveka jer tako se ne vode ozbiljni razgovori, posebno ne sa Kinezima. Bajden će se vratiti globalizmu i neoliberalizmu pod vođstvom SAD, ojačati veze sa Evropom a u oštrijem sukobu sa Kinezima i Rusima ostati samo po pitanju visoke tehnologije (5G) i energetike – prognozira Đogović.

Pročitajte još: Fiskalni savet: Deficit u 2021. ne sme da pređe dva odsto, izuzetak je samo ulaganje u zdravstvo

Pročitajte još: Promene u poslovanju banaka: Da li će pandemija „zatvoriti“ šaltere?

Tome za pravo daju i današnje vesti da će novi predsednik ponuditi Amerikancima radikalno drugačiju viziju energetske politike od Donalda Trampa. Analiza konsultantske kuće “Vud Mekenzi“, globalne grupe za istraživanje i savetovanje o energetici, hemijskoj industriji i rudarstvu, poznata kao “WoodMac“ kaže da će Bajden ući u Belu kuću sa ciljem postavljanja SAD na kurs “neto nula” emisija gasova sa efektom staklene bašte do 2050. godine, te vratiti SAD u Pariski klimatski sporazum.

Nekakav generalni dogovor sa Kinezima je, kaže Đogović, potreban i Vašingtonu jednako kao i obnavljanje razorenih veza sa EU.

– I u tom domenu mi, mali, možemo da profitiramo kroz jačanje EU, našeg najvećeg trgovinskog partnera, i Kine, kao sve značajnijeg, a koja ima svoje proizvodne kapacitete i u Srbiji – zaključuje Đogović.

Miroslav Zdravković se slaže i kaže da smo “osuđeni“ u ekonomskom smislu na Nemačku i Italiju.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike