aktuelno

Francuzima poskupelo zaduživanje, Srbiji nije ali...

13.03.2025

15:30

0

Autor: G.M.Š./Tanjug

Francuskoj su prinosi na desetogodišnje obveznice povećani na 3,6%, dok Srbija sa 5,2% ima druge probleme

Francuzima poskupelo zaduživanje, Srbiji nije ali...
Copyright Profimedia

Prinos na francuske desetogodišnje državne obveznice u evrima porastao je na 3,6%, što znači da je kod investitora poskupelo eventualno zaduživanje te zemlje. Ovo je najviše od aprila 2011. godine, pošto se investitori pripremanju za potencijalno smanjenje kreditnog rejtinga zemlje.

Agencija Fič rejtings će u petak pregledati kreditni rejting Francuske koji se trenutno nalazi na nivou AA- i ima negativne izglede od oktobra zbog pogoršanja fiskalne konsolidacije i očekivanih većih izdataka za vojsku, prenosi Trejding ekonomiks.

Ranije ovog meseca, prinosi na evropske obveznice su porasli zbog planova Nemačke da poveća potrošnju i odobri rast državnog zaduživanja za vojsku i infrastrukturu.

Pored toga, Evropska centralna banka (ECB) je zauzela oprezniji stav o budućim prilagođavanjima kamatne stope dok je istovremeno podigla svoje kratkoročne prognoze inflacije.

Predsednica ECB Kristin Lagard je takođe upozorila da će održavanje stabilnosti cena postati sve izazovnije zbog rastućih trgovinskih tenzija i ambicioznih planova fiskalne potrošnje.

Srbiji nije poskupelo zaduživanje, jer je svoje desetoipogodišnje obveznice u dinarima u drugoj aukciji prekjuče prodala po izvršnoj ceni od 5,2% (stope nisu direktno uporedive zbog različitih valuta) koje mora da plati investitorima kada one u julu 2035. godine dođu na naplatu, ali je zato interesovanje investitora znatno opalo.

Aukcija koja se održala 11. marta, imala je procenat realizacije od samo 36,6% a prethodna, sa izvršnom stopom od 5,25% je bila čak 92,8%.

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike