
Na produženi vikend sa novom cenom goriva
Povećana je cena goriva za narednu nedelju

Na svetskim berzama se, u principu nastavio pad cena nafte započet 15. januara iako je trenutno cena brenta na istom nivou kao što je bila i prethodnog petka, oko 75,5 dolaara za barel. Trenutni predah pokazuje i sedmodnevni prosek, koji je za tek 0,4% veći nego prethodni.
Ovoga puta i cene cene derivata na tržištu Mediterana su pratile cenu brenta i po fjučersima za februar su ostali na oko 522 dolara do je ultraniskosumporni dizel nešto malo poskuipeo na 782 dolara.
Sa ovakvim parametrima svetskog i regionalnog tržišta ovoga puta nisu usklađene i cene u Srbiji. Za razliku od prošle nedelje, kada je cena mirovala, nadležni su ovog petka utvrdili da cena BMB95 benzina treba da bude bude 188 dinara po litru a evrodizela 203 dinar.
To je za dva dinara više kod obe vrste goriva nego što je bilo do danas. Verovatan razlog poskupljenja nisu regionalne cene već to što je ovoga meseca povećana akciza na gorivo, pa je ona sada 70,11 dinara na litar benzina i 72,92 na litar evrodizela.
Pročitajte još:
Veća akciza na cenu utiče dvostruko - svojim innosom i kroz uvećani iznos za PDV zbog više osnovice.
Ilustracija: 24sedam/G.M.Š.
Kako se određuje cena
U Srbiji su maloprodajne cene goriva na pumpama određene prema Uredbi o ograničenju cena goriva, koja je doneta još sredinom februara 2022. godine, a kojoj se važnost periodično produžava. Aktuelno produženje, tj nova uredba, važi do kraja jula.
Uredba propisuje da se cena derivata formira na osnovu srednje veleprodajne cene koju utvrđuje Ministarstvo energetike i rudarstva. Ova cena se zasniva na prosečnoj veleprodajnoj ceni u Srbiji, na koju se dodaju odobrena maloprodajna marža i PDV.
Za formiranje veleprodajne cene ne uzima se u obzir fabrička cena domaće rafinerije, već prosek kotacija cena određenog goriva na berzi za tržište Mediterana (PLATTS CIF Mediteran, za luku u Đenovi/Lavera).
BONUS VIDEO
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari