aktuelno

Srbi i Crnogorci braća – po cenama stanova

13.12.2024

19:01

0

Autor: G.M.Š.

Prosečna cena stana u Podgorici prešla je u trećem tromesečju ove godine 2.000 evra za kvadrat, i tako se približila onoj u srpskoj prestonici

Srbi i Crnogorci braća – po cenama stanova
Copyright Profimedia

Cene nekretnina na Balkanu su tek malo posustale ove godine, iako je svuda zabeleženo da promet pada i da su stanovi ionako precenjeni. Prodavci se nadaju da će po aktuelnim cenama i prodati stanove „samo da se vrate krediti“, odnosno da (i dalje očekivani) pad kamata donese nove kupce.

Iako su cene stanova u Evropi u proseku porasle tek 1,3%, kažu podaci Evrostata za drugi kvartal ove godine u poređenju sa istim kvartalom 2023, na Balkanu su prodavci stanova zacepili mnogo više. Tako pored evropskih rekordera Poljaka (međugodišnji rast cene gotovo 18%), srpske komšije Bugari imaju dvocifrenu stopu rasta veću od 15%, a sličan je trend i u Hrvatskoj, tek trunčicu manje od 10%.

Za razliku od Evropejaca iz stare EU, koje izgleda da mnogo ozbiljnije muči ekonomska kriza pa su im i stanovi na tržištu jeftiniji (u Luksemburgu -8,28%, u Francuskoj od -4,60%…), na Balkanu kao da cvetaju ruže.

Ovakvoj slici pridružuju se i podaci iz dve „non-EU“ zemlje regiona – Srbije i Crne Gore. Prema svežim podacima Republičkog geodetskog zavoda, u trećem kvartalu ove godine došlo je do manjeg usporavanja rasta cena stanova, ali one su i dalje 4,7% veće nego što su bile godinu dana ranije.

A cene nisu pale ni pored toga što je tržište praktično bilo mrtvo godinu dana, jer u uslovima skupih kredita, kupaca je bilo malo, čak i na tržištu koje iz (formalno pravno) nepoznatih razloga ima ogroman udeo kupaca za gotovinu.

Sada se tržište budi i protekli kvartal je bio drugi zaredom u kome je prodaja išla uzlaznom linijom, sa rastom broja kupoprodaja od gotovo 17% međugodišnje i vrednosti trgovine od 31,3%.

Ovo se pripisuje povratku kreditnih kupaca, kojih je sada u kupoprodajama 25%, čak za osam procentnih poena više nego u isto vreme u 2023.
Srbi i Crnogorci braća – po cenama stanovaProfimedia
 

Kvadrat od 2.000 evra

Broj prodatih stanova porastao je i u Beogradu, i to za 14% u obimu (4.021 stan u trećem tromesečju) i 16% u vrednosti. A ti stanovi prodati su po prosečnoj ceni od 2.130 evra u starogradnji i 2.128 evra u novogradnji.

Zanimljivo je da je starogradnja postigla rast cene od 6,5% međugodišnje, a novogradnji je cena pala za 1%. Za ljude iz branše koji znaju kakav je kvalitet mnogih od novoizgrađenih objekata, u odnosu na vreme kada se primenjivala „jugoslovenska“ (zapravo nemačka) građevinska praksa, ovo približavanje cene nije iznenađenje.

Iznenađenje jeste sam rast cena, jer kupovna moć nije porasla, naprotiv. Prosečna plata u Srbiji je u septembru bila oko 820 evra, a u Beogradu nešto manje od 1.040. To je i nominalno plata kolika je bila i godinu dana ranije, a njome se moglo kupiti manje „prosečnih“ kvadrata.

Međutim, da ovakva matematika nije jedinstvena za Srbiju, već je pre neka šira balkanska misterija, pokazuju i podaci iz komšijske Crne Gore.

Tamo je, doduše, plata u septembru porasla na približno 880 evra (9,6%), a u Podgorici na više od 980 evra, ali je porasla i cena kvadrata.

Prema podacima sa tržišta, cene stanova su u proseku porasle za 10% međugodišnje. Samo u poslednjem kvartalu cena kvadrata u Podgorici je porasla 2,5% i sada je u proseku 2.050 evra. Na primorju su cene otišle još više – u Herceg Novom i Ulcinju oko 4% kvartalno.

Srbi i Crnogorci braća – po cenama stanovaProfimedia
I Novi Beograd sada je "dobra stara" starogradnja

 

Doduše, prema zvaničnim podacima Monstata za treći kvartal, cene su nešto niže - za kvadratni metar stana u novogradnji u Crnoj Gori cena je 1.854 evra, u Podgorici 1.824 evra, a na primorju 1.995 evra.

Da su „nezvanične“ cene bliže realnosti priznaju i iz Monstata, uz obrazloženje da zvaničan statistički prosek zavisi umnogome od učešća stanova koji pripadaju kategoriji (jeftinije) solidarne stambene izgradnje. Kada se takvih stanova proda više, manji je i prosek.

Onima sa prosečnom platom od oko 900 evra u Crnoj Gori, kao i onima sa 850 u Srbiji, ovi statistički detalji su ionako „egzotika“, jednako daleki kao i mogućnost da kupe stan po aktuelnim cenama.

Čak i ta niža Monstatova prosečna cena od 1.824 evra je čak 66% viša nego što je bila pre samo pet godina, podseća portal Investitor.me. Izraženo u „tvrdoj valuti“, kvadrat novog stana u Podgorici je sada skuplji za gotovo celu platu - 724 evra.

Ništa manja razlika nije ni sa ove strane granice, štaviše. U odnosu na 2019. godinu, prosečna cena stana u Srbiji je sad viša za 69%, u Beogradu za 72%, Vojvodini za 78% (novogradnji čak 85%), na jugoistoku Srbije 70%, a u Šumadiji i zapadnom delu zemlje „sama“ 49%, kažu novi podaci RGZ.

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike