aktuelno

Kada je biti u centru bitnije od bilo kakvog komfora: „Stanovi“ od desetak kvadrata sve češći i u Beogradu

20.10.2024

18:30

0

Autor: R.B.

Kako izgleda svetski trend mikro-stanova u Beogradu i da li su sve garosnjere u ponudi to zaista

Kada je biti u centru bitnije od bilo kakvog komfora: „Stanovi“ od desetak kvadrata sve češći i u Beogradu
Ilustracija - Copyright Pixabay

U najvećim svetskim metropolama svaki centimetar životnog i poslovnog prostora je je dragocen, a mnogi su spremni da žrtvuju svoj komfor koji im pruža prostor oko njih, samo da bi bi bili u centru grada. Tako dolazimo do apsurdne situacije da najmanji „stanovi“ u Tokiju imaju samo devet kvadratnih metara, a da su mikro-stanovi popularni i u Njujorku, Parizu i Hong Kongu. Ovaj trend, ma kako bizaran bio za zemlju gde desetina hiljada stanova zvrji prazno a kuće se zidaju po grobljima i za život na „drugom svetu“, stigao je i u Srbiju, tačnije Beograd.

Srećom, još nismo stigli na japanskih devet kvadrata, ali i u nas su garsonjere ubedljivo najtraženije stambene jedinice za kupovinu. Potražnja za njima je konstantno visoka u svim opštinama, ali dostiže maksimum u centralnim i užim gradskim zonama prestonice. U agencijama za nekretnine kažu da se ovi mali stanovi prodaju „brzinom svetlost“ na Vračaru, Starom gradu, Savskom vencu, i Zvezdari. Konstantno visoko interesovanje je vezano i za Novi Beograd, zbog dobre povezanosti sa poslovnim centrima.

Prosečna oglašena cena kvadrata u staroj gradnji, prema podacima sajta za oglašavanje nekretnina 4zida, najveća je na Savskom vencu gde košta 3.976 evra. Postao je luksuz i kvadrat malog stana na Starom gradu, za koji je potrebno 3.778 evra. I na Novom Beogradu su garsonjere na ceni, jer je kvadrat oko 2.900 evra. Na Zvezdari kvadrat košta 2.080  evra.

‒ Ove lokacije nude blizinu ključnih gradskih sadržaja, poslovnih centara i fakulteta, što ih čini atraktivnim kako za kupce koji žele da žive u centru dešavanja, tako i za investitore koji planiraju da ih izdaju. Mali stanovi, poput garsonjera, značajno se brže prodaju nego stanovi veće kvadrature. Ovo je posebno izraženo u Beogradu, gde je potražnja za manjim stanovima konstantno visoka ‒ kaže Mirjana Todorović iz agencije Europolis nekretnine za 4zida.rs, specijalizovani portal za oglašavanje nekretnina.

Ona navodi da su razlozi za to pristupačnija cena, jer su u apsolutnom iznosu povoljnije u odnosu na veće stanove, što ih čini dostupnijim širokom spektru kupaca, kao i brži povrat investicije, mogućnost lakše prodaje i povrata novca, širok spektar kupaca i ekonomičnost.

‒ Za investitore koji planiraju da izdaju stanove, manji stanovi nude brži povrat na ulaganje zbog manje početne investicije i stabilne potražnje kada je u pitanju izdavanje, posebno među studentima i mladim profesionalcima. Vlasnik garsonjere ovu nekretninu u slučaju potrebe može vrlo brzo da proda i unovči. Garsonjere su popularne među mladima koji prvi put kupuju stan, investitorima - kao odlična investicija za izdavanje, kao i starijim osobama koje žele manji, funkcionalniji prostor. Troškovi komunalnih usluga su niži, jer je prostor manji, i efikasniji za grejanje, hlađenje i osvetljenje ‒ objašnjava Todorović.

"Garsonjera" samo u oglasu, po zakonu to i nije stan

Prema Pravilniku o uslovima i normama za projektovanje stambenih zgrada i stanova minimalna površina garsonjere je 26 kvadrata, ali se u oglasima mogu naći i mini stanovi čija je kvadratura jednocifrena. Stan ovog tipa bi trebalo da ima jasno uočljivu ulaznu zonu i višenamensku sobu sa prostorom za pripremu hrane, odnosno čajnom kuhinjom, kao i odvojeno kupatilo.

Kada je biti u centru bitnije od bilo kakvog komfora: „Stanovi“ od desetak kvadrata sve češći i u BeograduPixabay
U Srbiji svašta može da prođe kao životni prostor, tj. stan

 

Najmanji stan na 4zida ima 10 kvadrata, prodaje se za 50.000 evra, mada formalno pravno ni ne bi smeo da se vodi kao stan jer ne zadovoljava ni minimum uslova da se tako zove.

U oglasima se, međutim, mogu naći i tzv. garsonjere, koje ne zadovoljavaju ni ove minimalne propisane uslove a koje imaju 15 kvadrata ili mnogo manje pa im je čak kvadratura jednocifrena. Uglavnom su to smeštajne jedinice koje su ustvari adaptirani podrumi, tavani i vešernice, koji su preuređeni za stanovanje, ali u agencijama kažu da ima kupaca i za takve nekretnine, ako se nalaze na dobroj lokaciji, jer uglavnom imaju veliki potencijal za izdavanje za „stan na dan“.

Mnogim turistima koji kratko borave u Beogradu važnije je da su blizu centra i da ih smeštaj ne košta mnogo, nego da bude komforan.

Trenutno najmanji stan oglašen na sajtu 4zida.rs ma samo 10 kvadrata, nalazi se u Zemunu i njegova cena je 52.000 evra. Osim toga, postoji oko 30 oglasa za prodaju garsonjera manjih od 20 kvadrata u Beogradu, a cene zavise od lokacije.

U Borči se, na primer, cene kreću od 1.500 evra, u Zemunu od 2.300, dok se u naselju Medaković prodaje garsonjera od 18 kvadrata po ceni od 50.000 evra. U centralnim delovima grada su cene značajno više cene za garsonjere tako se na Čuburi prodaje stan od 19 kvadrata za 65.000 evra, a kod Vukovog spomenika ista kvadratura za 90.000 evra.

Rezultati popisa iz 2022. godine su pokazali da je u gradskim sredinama tek 15,9 odsto jednosobnih stanova, u koje spadaju i garsonjere. S druge strane, i podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS) pokazuju da investitori najčešće grade velike stanove.

U julu su dobili dozvole za izgradnju 3.001 stana, s prosečnom površinom od 74,8 kvadrata, pa se i tu može tražiti razlog za veliku potražnju za ovom vrstom nekretnina i za visoke cene kvadrata u malim stanovima.

U najvećem novom naselju u Srbiji, „Beogradu na vodi“, retko se u ponudi može naći garsonjera. Najmanji stan oglašen na portalu 4zida ima 30 kvadrata i košta 248.000 evra.

Zašto kupci biraju male stanove?

Kod malih stanova, lokacija je svakako ključni faktor, posebno u Beogradu, gde je saobraćajna infrastruktura i dostupnost javnog prevoza od velikog značaja. Garsonjere koje se nalaze u blizini univerziteta, poslovnih centara, ili važnih saobraćajnica brzo nalaze kupce.

‒ Manji stanovi su popularni među investitorima, jer donose stabilne prihode kroz izdavanje. Ovo je posebno izraženo u centralnim delovima grada, gde je tražnja za izdavanjem visoka. Idealne su za mlade ljude koji prvi put ulaze u vlasništvo nad nekretninom, jer nude povoljan način da se uđe na tržište nekretnina. Manji stanovi su lakši za održavanje i ekonomičniji, što je značajno za pojedince ili parove bez dece ‒ navodi Todorović.

Investitori koji kupuju garsonjere za izdavanje često postižu prinos na ulaganje u rasponu od 5% do 7% godišnje, a Todorovićeva napominje da je to vrlo konkurentno u poređenju sa drugim tipovima investicija. Naravno, u ovo treba dodati i tekuće troškove i troškova odražavanja , što se često prenebregne u Srbiji kada se postamtraju nekretnine kao investicija

‒ Garsonjere koje su potpuno renovirane i moderno uređene privlače veći broj kupaca i postižu višu cenu po kvadratnom metru, posebno u atraktivnim gradskim opštinama poput Vračara i Starog Grada. U Beogradu se mnoge garsonjere koriste za kratkoročno izdavanje putem platformi kao što su Airbnb, što donosi visoku mesečnu zaradu i dodatnu dinamiku na tržištu ‒ priča vlasnica agencije.

Kao glavni nedostatak garsonjera ona navodi ograničen prostor, što može predstavljati izazov za one koji vole komfor i prostranost. Takođe, ukoliko stan nije dovoljno osvetljen, može izazvati osećaj klaustrofobije. Dodaje i da za mnoge kupce garsonjere predstavljaju izbor zbog ekologije, jer smanjuju karbonski otisak, s obzirom da se manje energije troši na grejanje, hlađenje i održavanje, čineći ih održivijim rešenjem za budućnost. Mirjana Todorović kaže da je to posebno važno za mlađu generaciju koja sve više brine o životnoj sredini i traži efikasne stambene jedinice.

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike