aktuelno

Zaboravljena varijanta: Sobe više ne iznajmljuju ni studenti

20.08.2024

19:05

0

Autor: R.B.

Nekad popularno rentiranje soba sada je zaboravljena varijanta obezbeđivanja privremenog krova nad glavom, jer standardi su se promenili

Zaboravljena varijanta: Sobe više ne iznajmljuju ni studenti
Ilustracija - Copyright 24sedam/Nenad Vujanović

"Student traži sobu u najam" nekada je bio uobičajen oglas u novinama, u većini univerzitetskih gradova u Srbiji. Danas, iako je školska godina na pragu, nema takvih oglasa (doduše, i novina je malo), jer sobu više gotovo da niko ne rentira, pošto su se stil i način života umnogome promenili.

– Praksa izdavanja soba, kao vid stambenog rešenja, sve više iščezava, imajući u vidu današnje potrebe i stil života – kaže Nikola Radić iz agencije „Ataše nekretnine“.

Kako dodaje, pojedini portali za oglašavanje izdavanja nepokretnosti kod nas i dalje su zadržali u pretragama zakupa i opciju soba, što dokazuje da postoji određen stepen potražnje i ponude u tom delu tržišta.

– Trenutno se na različitim sajtovima, u Beogradu, može naći tek nekoliko desetina soba za izdavanje, sa prosečnim cenama od 100 do 150 evra. Nekada ovakvih oglasa ima i na društvenim mrežama – objašnjava Radić.

I studenti vole privatnost

Da je interesovanje za iznajmljivanjem soba opalo, potvrđuje i Aleksandra Mihajlović sa portala za oglašavanje nekretnina 4zida.rs.

– Na našem portalu nema u ponudi oglasa za iznajmljvanje soba. Prvo, mnogi studenti sada traže privatnost i udobnost koju nudi iznajmljivanje celog stana. Drugo, ponuda stanova je značajno porasla, što je dovelo do šireg izbora i pristupačnijih cena za celu jedinicu, umesto samo jedne sobe. Uz to, sve su ređi stanodavci koji žele da izdaju samo jednu sobu – objašnjava Mihajlovićeva.

Kada se oglas za sobu i pronađe, vlasnici najčešće kao zakupca žele studenta – samca ili samicu.

Uz to, Radić objašnjava da se u oglasima za izdavanje soba vlasnici mnogo češće, u odnosu na standardno izdavanje stanova, opredeljuju da li žele za stanara osobu ženskog ili muškog pola.

– Mladi, pre svega studenti, danas se najčešće udružuju i kao cimeri njih dvoje ili troje iznajme stan. Na ovaj način, koji se odomaćio u današnjoj praksi, mladi imaju samostalnost, uz pojedinačno relativno niske režijske troškove, kada se podele između cimera. To u varijanti iznajmljivanja sobe nije moguće, osim kada je reč o sobama za radnike. Tu se pre svega radi o nešto većim višekrevetnim sobama sa zajedničkim kupatilom, ali to je specifično za pojedeine delove grada – ističe Radić.

Mladima bitna cena, ali i lokacija

Tržište izdavanja soba zauzima mali deo, ali i ono, kao i izdavanje stanova, pokazuje sezonske oscilacije. To znači da je povećana potražnja pred početak svake fakultetske godine ili se smanjuje u zimskom periodu.

– Studenti su najčešće zainteresovani za male stanove koji su blizu univerziteta ili koji su dobro povezani sa javnim prevozom – napominje Mihajlovićeva.

Sa portala 4zida kažu da su akademcima bitni funkcionalnost, pristupačna cena, sigurnost i dodatni sadržaji, kao što su brzi internet, namešten stan, blizina prodavnice, teretane...
Ima i onih studenata, priča Mihajlovićeva, koji traže energetski efikasne stanove, zbog nižih troškova života. Na kraju, lakše je kada se troškovi života, naročito u velikim gradovima, dele.

– Potražnja je posebno izražena u većim univerzitetskim centrima kao što su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Oglašena cena garsonjere za izdavanje u Nišu trenutno je u proseku 215, za jednosoban stan je mesečno potrebno izdvojiti 250, dok kirija za veće stanove iznosi od 300 do 480 evra – kaže Mihajlovićeva.

Kada je reč o Beogradu i Novom Sadu, dodaje, cene garsonjera su više, i ako studenti žele da iznajme garsonjeru u prestonici biće im potrebno mesečno oko 300 evra. U Novom Sadu to je 270 evra, a cena stana zavisi pre svega od lokacije koju biraju.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike