
„Bolja cena“ oborila inflaciju, struja i gorivo je podižu
Inflacija će u četvrtom kvartalu 2023. biti oko 8%, za celu godinu prosek je 12,6%, a već u prvom kvartalu 2024. mogla bi da bude 5,3%, kaže RZS

Zbog akcije "Bolja cena", u kojoj su određeni trgovci na inicijativu države snizili cene za dvadesetak osnovnih proizvoda a što je imalo efekta i da ostali nude više „akcija“, značajnije je pala inflacija, tvrde iz Republičkog zavoda za statistiku.
Akcija „Bolja cena“ je preko efekta supstitucije dobara usporila rast međugodišnje stope inflacije, u periodu oktobar - novembar 2023. u poređenju sa septembrom 2023. godine u proseku za oko 18,1% odnosno za 1,9 procentnih poena, objavio je danas Republički zavod za statistiku (RZS).
U analizi "Trendovi, treći kvartal 2023" navodi se da je u RZS-u obavljeno istraživanje o merenju uticaja izabranih proizvoda "Bolja cena" na ukupne potrošačke cene i da je ona dovela do toga da se cene proizvoda iz iste grupe, ali druge robne marke u proseku zaustave ili čak neznatno snize kako bi ti proizvodi mogli ostati konkurentni u očima racionalnog potrošača.
Analiza međugodišnje stope rasta potrošačkih cena pokazuje da je od početka 2023, a naročito od septembra do novembra, od kada je počela primena akcije "Bolja cena", došlo do naglog usporavanja inflacije potrošačkih cena, navode iz RZS.
Pročitajte još:
Ističu da je antiinflaciona korpa "Bolja cena" imala posredan uticaj u obuzdavanju inflacije svih onih grupa proizvoda, većinski iz grupe hrana i piće, kojima pripadaju proizvodi iz korpe "Bolja cena" i njen izmeren deflatorni uticaj je zapravo mera i posledica efekta supstitucije dobara od strane potrošača.
Nova godina kao tobogan za inflaciju
Zvanična srpska statistika očekuje se da će inflacija potrošačkih cena u četvrtom kvartalu ove godine biti oko 8%, za celu 2023. godinu prosek je 12,6%, a na osnovu modela vodećeg indikatora potrošačkih cena već iza Nove godine sledi veći pad i za prvi kvartal sledeće godine prognozira se međugodišnji rast od oko 5,3%, navodi se u danas objavljenoj analizi.
Na i dalje visoku međugodišnju stopu inflacije, uz "Bolju cenu" kao dezinflacioni efekat, uticao je rast akciza na cigarete i duvanske proizvode, alkoholna pića i kafu od 8%, poskupljenje struje za domaćinstva i gasa od novembra 2023. za 7,3% odnoso 9,4 %o respektivno, u odnosu na oktobar 2023. godine i pad cene sirove nafte tipa brent na svetskom tržištu, za koji se očekuje da će u decembru, u odnosu na oktobar 2023, iznositi oko 17%.
Rezultati analize akcija "Bolja cena" pokazuju da je grupa proizvoda obuhvaćenih ovom akcijom znatno usporila rast inflacije u četvrtom kvartalu ove godine, pre svega, preko proizvoda iz grupe hrana i bezalkoholna pića, koji bi, prema proceni, trebalo da imaju međugodišnji rast cena od oko 9,3 odsto a u prvom kvartalu 2024. prognoziran je rast cena ove grupe proizvoda od 4,7 odsto.
Što se tiče rasta akciza na cigarete i duvanske proizvode, alkoholna pića i kafu od 8%, iz RZS navode procenu da će međugodišnji rast cena alkoholnih pića, cigareta i duvanskih proizvoda u četvrtom kvartalu ove godine biti oko devet odsto, sa učešćem u godišnjoj stopi rasta ukupnih potrošačkih cena sa oko 7,6%.
Takođe, prognozira se da će dodatnim uvećanjem cena alkoholnih pića i duvana usled redovnog rasta akciza od 1. januara 2024. godine, kada se uz akcizu cena duvana zaračunava i inflacija troškova proizvođača duvana iz 2023. godine, godišnja stopa rasta cena alkoholnih pića i duvanskih proizvoda u prvom kvartalu 2024. iznositi oko 6,8%.
Objašnjavajući treći faktor, rast cene električne energije za domaćinstva i gasa od novembra 2023. za 7,3% odnosno 9,4%, u odnosu na oktobar 2023, navode procenu da će godišnja stopa rasta struje za domaćinstva u četvrtom kvartalu 2023. biti oko 20%, uvećavajući godišnju stopu ukupnih potrošačkih cena u četvrtom kvartalu za oko jedan procentni poen i učestvujući u međugodišnjoj stopi rasta sa 12,9%.
Uzimajući u obzir da nije predviđeno dalje poskupljenje struje, očekuje se da će u prvom kvartalu 2024. cena električne energije za domaćinstva biti veća za oko 15 odsto u odnosu na cenu iz prvog ovogodišnjeg kvartala.
Pad cene sirove nafte tipa brent na svetskom tržištu za koji se očekuje da će u decembru, u odnosu na oktobar 2023, iznositi oko 17% i rast akciza na gorivo od 8%, od oktobra 2023, oni će prema proceni RZS rezultirati međugodišnjim padom cene goriva u Srbiji za oko 6,8% u četvrtom kvartalu 2023. godini, smanjujući međugodišnju stopu rasta ukupnih potrošačkih cena za 0,2 procentna poena.
Kada se uzmu u obzir sve relevantne okolnosti, analiza i prognoza trendova cene kretanja na tržištu naftnih derivata u Srbiji, očekuje se da će prosečna cena goriva u prvom kvartalu 2024. biti veća za oko 5,2% nego u prvom kvartalu 2023. godine.
BONUS VIDEO
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari