aktuelno

Ovde ne raste, u Makedoniji samo na jednom mestu i sada će njegov sok piti i srpski kupci (VIDEO)

09.02.2025

11:30

0

Autor: G.M.Š.

Na sajmu AgroBelgrade kupce u Srbiji su potražili mnogi proizvođači hrane iz regiona, a među njima je i Kec Corp iz Đevđelije

Ovde ne raste, u Makedoniji samo na jednom mestu i sada će njegov sok piti i srpski kupci (VIDEO)
Copyright 24sedam/Katarina Mihajlović

U Srbiji su se poslednjih godina proizvođači hrane, pogotovo voćari i povrtari, okušali sa nekim do juče egzotičnim sortimentom. Tako ni kivi više nije retko sresti po baštama, ako već ne zasadima i plantažama. Ali, nar je i dalje retkost i u voćnjacima a tek ga u ponudi u obliku soka nema i to sada pokušavaju da isprave „braća s juga“ – Makedonci.

Naime, na nedavno završenom sajmu voćarstva i povrtarstva AgroBelgrade 2025, 24sedam je među 500 izlagača sreo i predstavnike firme Kec Corp, koja je došla na sajam da predstavi svoj proizvod i nađe distrubutere za Srbiju.

– Makedoniju smo pokrili, sarađujemo sa 2.000 klijenata i sada smo došli da nađemo partnera i u Srbiji. Proizvodimo sok od nara i sok od šumske borovnice ali nar nam je osnovni proizvod i znamo da je redak na ovom tržištu – kaže za 24sedam suvlasnik Stefan Kecojević.

Nar je izuzetno zdrava voćka, a ova makedonska firma ga plasira u vidu soka kao standardni i premiju proizvod, bez konzervansa.

– Borovnice su kategorija iznad organskih, pošto su šumske a ne uzgajane a nar nam je industrijska proizvodnja. Ali to ne znači i da se tu nešto dodaje, jer ne dodajemo čak ni vodu a kamoli aditive i boje – ističe Kecojević.

Ovde ne raste, u Makedoniji samo na jednom mestu i sada će njegov sok piti i srpski kupci (VIDEO)24sedam/Katarina Mihajlović
Da vidimo kako zdrava hrana prolazi u Srbijii: Stefan Kecojević

 

Sok stiće iz nara koji se gaji na zasadima Kec Corp u Đevđeliji, gradiću na samom jugu Makedonije, koji je poznat i srpskim turistima koji tu prelaze granicu na ulasku u Grčku. To je ujedno i jedino mesto u Makedoniji gde se komercijalno uzgaja nar.

– Mi smo jedini u Makedoniji koji pravimo sok a znamo da nara nema ni u Srbiji tako da tu vidimo svoju šansu – pun optimizma je Stefan Kecojević.

Vitaminska granata

Voće čiji naziv u engleskom jeziku (pomegranate) asocira na eksplozivnu napravu, samo zvuči egzotično ali za razliku od drugog retkog voća u Srbiji nije i sa egzotičnih destinacija. Naime, nar se gaji u regionima od Irana do severne Indije ali je od davnina starosedelac i u čitavom mediteranskom regionu.

Ovde ne raste, u Makedoniji samo na jednom mestu i sada će njegov sok piti i srpski kupci (VIDEO)24sedam/Katarina Mihajlović
Izbor između "pravog" i "olujnog" a bez da se pije veštačko

 

Nar ima izuzetne mogućnosti da potpomogne mnoge aspekte zdravlja, od imuniteta do zdravlja mozga, pošto u svom sastavu pored 16% preporučljive dnevne količine  vitamina C (u 100 grama nara) sadrži i folat, kalijum, kalcijum... kao i antioksidanse (punikalagin, antocijan).

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike