Dobre vesti iz sveta: Cene hrane pale na nivo iz 2021.
Cene hrane u svetu blago su pale i u februaru, dostigavši najniži nivo od septembra 2021. godine
Cene primarne hrane u svetu nastavljaju da se „normalizuju“ i u februaru je zabeležen novi godišnji pad, javlja Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO). FAO indeks cena korpe osnovnih prehrambenih proizvoda pao je u februaru za 0,6 posto u odnosu na januar, na prosečnih 129,8 bodova, što je najniži nivo od septembra 2021. godine.
Pad bi procentualno bio i veći da pojeftinjenje biljnih ulja, mleka i mlečnih proizvoda nije nadjačalo poskupljenje šećera.
Indeks se smanjio 11. mesec zaredom i niži je za čak 19 odsto u odnosu na rekordni nivo, zabeležen u martu prošle godine (prvi mesecu ruskog napada na Ukrajinu).
Biljna ulja pojeftinila su u februaru za 3,2 odsto u odnosu na januar, a mleko i mlečni proizvodi za 2,7 procenata. Šećer je, međutim, poskupeo za 6,9 odsto i sada je na najvišem nivou cene za šest godina. Na ovaj trend uticala je najviše smanjena ponuda iz Indije.
Pročitajte još:
Žitarice su simbolično pojeftinile, za 0,1 odsto, pri čemu je pirinču snažno pala cena ali je blagi rast imala cena pšenice.
Cene mesa zadržale su se na januarskom nivou.
Svetu i dalje treba rekordna žetva
U zasebnom izveštaju o tržištu žitarica, FAO je izračunao da bi ove godine u svetu trebalo da bude proizvedeno 784 miliona tona pšenice, nešto manje nego u 2022. ali još blizu rekorda.
U Severnoj Americi očekuje se snažan rod budući da su poljoprivrednici zbog visokih cena povećali zasejanu površinu, dok se u Evropi očekuje manja proizvodnja, kao i pad u Rusiji i Ukrajini, zbog manje zasejanih površina.
Gledajući domaće podatke o rekordnim površinama pod pšenicom, Srbija ide putem Severne Amerike.
BONUS VIDEO
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari