Skrivena od gradske dževe i buke automobila: Da li ste znali da Beograd ima 12 jezera? (FOTO)

30.10.2021

07:35

0

Većina Beograđana ni ne zna da se baš na njihovoj opštini nalazi pravi dragulj

Skrivena od gradske dževe i buke automobila: Da li ste znali da Beograd ima 12 jezera? (FOTO)
Trešnja jezero (1) - Copyright 24sedam/Katarina Mihajlović

Većina Beograđana ni ne zna da se baš na njihovoj opštini nalazi pravi dragulj, skriven od brojnih očiju javnosti, gradske dževe i buke automobila. 

U pitanju su jezera koja su rasprostranjena širom glavnog grada Srbije i to na lokacijama poput Resnika, Krnjače, Padinske skele, kao i podavalskih mesta, ali i šireg centra Beograda. A, na iznenađenje mnogih stanovnika njih u prestonici ima čak 12!

Ada Safari 

Većina Beograđana ne zna da na Adi Ciganliji, osim Savskog, postoji još jedno manje jezero. U pitanju je Ada Safari iliti Savska bara kako su je ranije zvali stanovnici opštine Čukarice, koja je nastala pre Savskog jezera, u delu gde se nekada nalazila prirodna depresija, odnosno močvara, koja se punila tokom vodostaja Save.

Krajem 70-ih i početkom 80-ih godina prošlog veka, močvara je potpuno isušena, a na njenom mestu napravljen je zabavni park, koji se ubrzo pokazao kao nerentabilan, pa je zatvoren.

Početkom 90-ih, privatnom inicijativom, započelo je novo čišćenje Savske bare, da bi se 1994. detaljno očistilo i postalo jezero Ada Safari. 

Smešteno je na poluostrvu Ada Ciganlija, u blizini donjeg špica, između reke Save i Čukaričkog rukavca, na samo pet kilometra od strogog centra prestonice. Jezero je u obliku latiničnog slova S, površine oko šest hektara i prosečne dubine oko dva metara. 

Prvenstveno je namenjeno za sportski ribolov, ali je otvoreno i za ostale posetioce. Okruženo je gustom stoletnom šumom.

Bela reka

Jezero Bela reka nalazi se kod sela Ripanj, u beogradskoj opštini Voždovac. Iako se nalazi u samom podnožju Avale, zbog svog ušuškanog položaja ne može se videti ni sa Avalskog tornja.

Do Bele reke se može stići i sa Ibarske magistrale, avalskim putem, ali je najbolje pitati meštane za pravac pošto ne postoji tabla da se u blizini nalazi jezero.

Jezero Bela reka nastalo je izgradnjom brane 1988. godine. Brana je izgrađena zato što je Bela reka znala da svojom silinom ugrozi okolne kuće i prugu u vreme velikih kiša i otapanja snegova. Jezero se napaja čistom vodom iz Bele reke, ali i iz dva podvodna izvora. Odmah uz branu nalazi se plaža na kojoj je nekada bilo teško naći mesto za peškir. 

Posle nekoliko incidenata i utapanja, plivanje u jezeru je zvanično zabranjeno. Međutim, tokom velikih vrućina ovo pravilo se ne poštuje.

Pored ribolova, nekoliko ronilačkih društava koristi ovo jezero za svoje treninge.

Pariguz

Ovo jezero je nastalo 1980. godine pravljenjem brane da bi se bolje kontrolisale bujične vode. Spada u veća beogradska jezera, a okruženo je naseljima Resnik, Pinosava i Ripanj.

Do njega vodi krivudav i uzak put, bez trotoara sa strane za pešake, koji nije obeležen, te je za dolazak do jezera bolje pitati meštane kako najbrže stići do ovog skrivenog dragulja. 

Udaljen je 17 kilometra od centra grada, a nažalost, tokom vrelih letnjih dana ne može poslužiti kao osveženje za stanare Resnika, ali i druge građane, jer kvalitet vode u njemu nije odgovarajući za kupanje, tako da je od aktivnosti na njemu najviše zastupljen sportski ribolov.

Ime Pariguz vezuje se za dve legende - po prvoj, jezero je dobilo ime po blatu koje se nalazilo na mestu gde je podignuta akumulacija, a za koje se verovalo da je lekovito i da leči hemoroide, dok su po drugoj priči, na mestu današnjeg Pariguza u Prvom srpskom ustanku Srbi napravili zasedu Turcima, sasuvši im sačmu u stražnjice, pa otuda i takvo ime za dolinu koja se nalazila na mestu današnjeg jezera.

Trešnja

Zapušteni biser stacioniran u podnožju Avale upravo je veštačko jezero Trešnja, okruženo šumom koje se nalazi u naselju Mala Ivanča, a koje je udaljeno svega 30-ak kilometara od strogog centra Beograda.

Jezero Trešnja se nalazi u središtu listopadno-četinarske šume, a u blizini se nalaze i dva izvora. 

Na ovom jezeru se često mogu videti izletnici koji spremaju roštilj, biciklisti i ljudi željni svežeg vazduha. Prodavnice u blizini nema, a nažalost, zbog nedostatka kanti za đubre, ambalaža često završi tamo gde joj nije mesto.

Na Trešnji svoj mir, pored kupača mogu pronaći i ribolovci, koji se nadaju ulovu bele ribe, deverike, babuške, ali i šarana. 

Topčidersko jezero

Jedan od najlepših beogradskih parkova, Topčider, ima čak tri veštačka jezera koja su pravi ukras ovog parka i izletišta. 

Sva tri jezera se napajaju vodom sa Topčiderske česme, kao i sa potoka koji teče kroz ceo park. Najmanje jezerce je stalno u hladovini i iz njega voda odlazi direktno u Topčidersku reku. Srednje po veličini jezero je i najdublje i na sredini jezera se nalazi maleno veštačko ostrvo od kamena. 

Jezera su uređena utvrđenom obalom, a na najvećem, koje liči na osmicu, nalazi se drveni mostić. Čisti potok kojim se jezera napajaju vodom nikada ne presušuje.

Topčider je prvi namenski urađen beogradski park, i izgrađen je po narudžbi kneza Miloša.

Pored ovih pet jezera, Beograd ih ima još sedam - Duboki Potok u Barajevu, Markovačko jezero u selu Markovac, Rabrovačko jezero u selu Rabrovac, veštačko jezero Očaga u okolini Lazarevca, Savsko jezero, Rakina bara u Sremčici i jedino prirodno jezero - Veliko blato koje se nalazi u Krnjači.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike