Potpis kojim je knez Pavle zapečatio svoju sudbinu: Pre 80 godina Jugoslavija je ušla u Trojni pakt

26.03.2021

14:13 >> 08:34

0

Poznat i kao Osovinski pakt, sporazum su u Berlinu, 27. septembra 1942. godine, potpisali nacistička Nemačka, fašistička Italija i Japan, a kasnije su im pr

Potpis kojim je knez Pavle zapečatio svoju sudbinu: Pre 80 godina Jugoslavija je ušla u Trojni pakt
Copyright Vikipedia

Prvi namesnik Kraljevine Jugoslavije knez Pavle Karađorđević na današnji dan 1941. godine pristao je da potpiše Trojni pakt i uđe u savezništvo sa Nemačkom, Italijom i Japanom.

U ime Vlade Kraljevine Jugoslavije pristupanje Paktu zvanično je u Beču potpisao predsednik Vlade Dragiša Cvetković.

Ministar spoljnih poslova Trećeg rajha Joahim fon Ribentrop, povodom ulaska u Trojni pakt, uputio je tada dopis princu Pavlu.

U ime i po nalogu Nemačke Vlade imam čast saopštiti Vašoj Ekselenciji sledeće: Povodom pristupanja Jugoslavije Paktu triju sila koje je danas učinjeno, Nemačka Vlada potvrđuje svoju odluku da će uvek poštovati suverenitet i teritorijalni integritet Jugoslavije.”

Međutim, u zemlji je tada vladala antinemačka struja, prvenstveno kod većinskog dela srpskog stanovništva, te je dva dana nakon potpisivanja, 27. marta, sporazum zbačen vojnim udarom i narodnim demonstracijama.

Puč je izvela grupa jugoslovenskih oficira, predvođena vazduhoplovnim generalom Borivojem Mirkovićem, uz britansku podršku, i tom prilikom dovela maloletnog kralja Petra II Karađorđevića na vlast.

Kako je Trojni pakt nastao?

Vikipedia

Trojni pakt, isto tako poznat kao Pakt tri sile ili Osovinski pakt, potpisan je u Berlinu, 27. septembra 1940. godine, a svoj potpis su dali ambasador general Saburo Kursu iz Carevine Japana, ministar spoljnih poslova Rajha Fon Ribentrop iz Nemačke i ministar spoljnih poslova Galeac Ćano iz Italije.

Time je zvanično stvoren vojni savez Sila osovine u Drugom svetskom ratu kao suprotnost silama saveznicima (Velika Britanija, Kina, SSSR i SAD) iliti Antihitlerovskoj koaliciji.

Profimedia

Sporazum je bio uperen protiv, tada još formalno neutralnih, Sjedinjenih Američkih Država – u slučaju da se umešaju u Drugi svetski rat.

Trojnom paktu pristupile su Mađarska (20. novembra 1940), Rumunija (23. novembra 1940) i Slovačka (24. novembra 1940.). Nešto kasnije, pridružila im se i Bugarska – 1. marta 1941. godine.

Preduslov mira triju država

Fašističke vlade Nemačke, Italije i Japana smatrale su kao preduslov trajnog mira da svaka nacija na svetu treba da ima prostor koji joj je potreban.

  • Član 1. Japan priznaje i poštuje vođstvo Nemačke i Italije u zavođenju novog reda u Evropi
  • Član 2. Nemačka i Italija priznaju i poštuju vođstvo Japana u zavođenju novog reda u Istočnoj Aziji
  • Član 3. Japan, Nemačka i Italija složili su se da sarađuju na svim poljima. Obavezuju se se da se pomažu svim političkim, ekonomskim i vojnim sredstvima ako jedna od tri ugovorene strane bude napadnuta od neke sile, koja se ne nalazi u evropskom ratu ili kinesko-japanskom sukobu.
Pročitajte još

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike