Na današnji dan umro je kralj Milan Obrenović: Izbegao četiri atentata, ali ne i upalu pluća

11.02.2021

11:31 >> 12:02

0

S obzirom na to da se kralj u spoljnoj politici oslanjao na Austrougarsku, s njom je 1881. sklopljena Tajna konvencija, kojom je stekao podršku za proglašenje

Na današnji dan umro je kralj Milan Obrenović: Izbegao četiri atentata, ali ne i upalu pluća
Copyright Vikipedia/Muzej grada Beograda

Prvi srpski kralj posle Nemanjića, Milan Obrenović, na današnji dan 1901. godine izgubio je bitku sa upalom pluća u svojoj 47. godini, a poslednji izdah ispustio je u glavnom gradu Austrije, Beču.

Njegova vladavina počela je posle ubistva kneza Mihaila, njegovog staratelja, te je mladi Milan izabran za njegovog naslednika. Pošto je bio maloletan, umesto njega je upravljalo tročlano namesništvo, u kom su glavnu ulogu imali Milivoje Blaznavac i Jovan Ristić.

Kralj Milan vlast je preuzeo 1872, a samo četiri godine kasnije objavio je rat Osmanskom carstvu. Nespremna vojka je poražena u Prvom srpsko-turskom ratu, ali je svoju pobedu proglasila u Drugom, 1878. godine.

Posle završenog ratovanja sa Turcima, Srbiji je na Berlinskom kongresu (1878.) priznata nezavisnost, a u njen sastav su ušli niški, pirotski, toplički i vranjski okrug. S obzirom na to da se kralj u spoljnoj politici prilično oslanjao na Austrougarsku, s njom je 1881. sklopljena Tajna konvencija, kojom je Milan stekao podršku za proglašenje Srbije za kraljevinu (1882).

Nije imao podršku naroda

Vikipedia

Iako je Srbija dobila nezavisnost i postala kraljevina, kralj Milan nije imao podršku naroda, pa je od straha od pobune odlučio da od građana pokupi svo oružje, što je kasnije rezultiralo izbijanjem Timočke bune u istočnoj Srbiji. Pobuna je krvavo ugušena, a za nju su okrivljeni radikali.

Nakon donošenja četvrtog po redu Ustava Srbije – Radikalskog (1888.), kralj Milan je abdicirao i ostavio vlast sinu Aleksandru.

U Srbiju se vratio 1897. godine kao vrhovni komandant vojske, koju je potpuno reformisao i modernizovao, što će se pokazati značajnim za srpske pobede u Balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu.

Zauvek je otišao iz Srbije 1900. godine, jer nije podržavao kraljevski brak svog sina Aleksandra sa Dragom Mašin.

Četiri pokušaja atentata

“Terazijska bomba” je naziv za prvi od ukupno četiri neuspela atentata izvršena na kralja i kneza Srbije.

Izvršen je u Beogradu, na Terazijama, juna 1871. godine, i tada je bomba, koja je bila ukopana u blizini stare Terazijske česme, eksplodirala nekoliko trenutaka po prolasku kočije kojom se knez Milan odvezao u pozorište. Izvršioci nisu otkriveni.

Pročitajte još

Četiri meseca nakon ovoga, kneza Milana je zadesio još jedan atentat, poznat kao Smederevski nameštaj, za koji nikada nije otkriveno da li je stvarno bio atentat ili samo nesrećan slučaj.

Ilkin atentat odigrao se 1882. kada je Jelena-Ilka Marković, udovica pukovnika Jevrema Markovića, streljanog zbog učešća u Topolskoj buni, pokušala 11. oktobra u Sabornoj crkvi da ubije kralja hicem iz revolvera.

Ilka je osuđena 12. aprila 1883. na smrt streljanjem, potom pomilovana, ali je uskoro nađena zadavljena u požarevačkom zatvoru.

Ivanjdanski atentat, četvrti i poslednji, bio je neuspeli pokušaj bivšeg vatrogasca Đure Kneževića da 24. juna 1899. godine, oko 18 časova, nedaleko od Kalemegdana, ubije kralja Milana Obrenovića, tada komandanta Aktivne komande vojske, u stvari suvladara sa svojim sinom Aleksandrom Obrenovićem.

Taj atentat ulazi u red prevratničkih akcija protiv lične vladavine Obrenovića i njihovog gušenja političkih sloboda u Srbiji.

Bečki doktor: Kralj bi bio savršeni model

Vikipedia

Po njegovoj smrti, bečki doktor Paltauf, profesor univerziteta koji je balsamovao kraljevo telo zabeležio je i jednu opasku.

– Nikada nisam video plastičnijeg i pravilnijeg razvijenoga tela. Kralj Milan bio bi savršen model za najlepšu mermernu statuu – smatrao je doktor.

Po sopstvenoj želji kralj Milan je sahranjen van tadašnje Srbije, u manastiru Krušedol na Fruškoj Gori.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike