Beograd diše na škrge: Zelenilo na svega 15 odsto površine, a neophodno da "zauzme" četvrtinu grada

26.01.2021

08:01 >> 18:30

0

Prestonica ima oko 25.000 hektara šume, u šta se ubrajaju i javni parkovi. Čak i žbunje i grmlje doprinose čistijem vazduhu, a u kombinaciji sa drvećem i

Beograd diše na škrge: Zelenilo na svega 15 odsto površine, a neophodno da "zauzme" četvrtinu grada
Copyright Foto: 24sedam/Katarina Mihajlović

U poslednjih nekoliko godina procenat površina pod drvećem u Beogradu povećan je za samo jedan odsto, što je za milionski grad – malo, zato su u toku finalni nacrti Akcionog plana za zeleni grad i Akcionog plana za održivu klimu i energiju, koji će biti predstavljeni u martu, a jedan od glavnih strateških ciljeva u oba dokumenta je bolji kvalitet vazduha.

Kako stručnjaci upozoravaju, pošumljavanje nije samo stvar struke, već svih građana, a čistiji vazduh samo je jedan od razloga zašto prema šumama treba da budemo odgovorniji, upozoravaju stručnjaci.

Zvanični podaci pokazuju da u prestonici ima oko 25.000 hektara šume, a to obuhvata i javne parkove, ali samo one koje su u evidenciji, odnosno državne. Da je zelenilo i te kako važno, potvrđuju i stručnjaci, koji ističu da čak i žbunje i grmlje doprinose čistijem vazduhu, a u kombinaciji sa drvećem i travama umanjuje i buku.

Kako kažu za 24sedam iz JP “Srbijašume”, u Beogradu se šume dele u odnosu na položaj, funkcije i način gazdovanja, pa tako postoje gradske – Košutnjak i Ada, prigradske – Avala, Kosmaj i Lipovica, kao i zaštitne – zaštita voda, zaštita od vetra i zaštita forlanda.

Foto: 24sedam/Katarina Mihajlović

Ovo javno preduzeće u prestonici gazduje šumama i šumskim zemljištem preko Šumskog gazdinstva “Beograd”, na ukupnoj površini od 16.850 hektara, od čega šume zauzimaju oko 14.300 hektara. Pored pet šumskih uprava, u sastavu gazdinstva se nalazi i šest rasadnika, sedam zaštićenih područja, četiri lovišta, kao i jedno ribarsko područje.

– Tokom ove godine JP “Srbijašume” je na širem području grada Beograda sprovelo veštačku obnovu šuma na više od 280 hektara i zasadilo oko 200.000 komada sadnica. Od tog broja topole su 50.000 komada, a ostalo su različite vrste drveća – hrastovi, jasenovi, vrbe itd. Tokom godine završili smo radove na gajenju šuma u prestonici na više od 3.800 hektara, što je sjajan rezultat – rekli su za 24sedam iz “Srbijašuma”.

Oni navode da je na teritoriji grada Beograda planirano povećanja zelenih površina na više od 20.500 hektara, ili uvećanje u odnosu na postojeće zelenilo za više od 9.000 hektara, a u prioritetu su opštine Voždovac, Stari grad, Banovo brdo i Novi Beograd.

Pročitajte još:

Iz JKP “Zelenilo-Beograd” za 24sedam kažu da se njihovo preduzeće trudi da svake godine poveća broj i kvalitet zelenih površina u gradu, kao i da zasadi i očuva mlade sadnice drveća.

– U urbanom delu Beograda 15 odsto zemljišta zauzimaju površine pokrivene zelenim oazama i drvećem, a cilj Grada Beograda je da taj broj bude 25 odsto. Naše preduzeće je tokom 2020. zasadilo 5.061 stablo širom Beograda, dok je za 2021. godinu predviđena sadnja 5.748 stabala. Najzastupljenije vrste drveća su javor, platan, lipa i jasen, ali i divlji kesten, crvenolisne šljive, liriodendron, grab i dr – rekli su za naš portal iz ovog komunalnog preduzeća.

Prilikom sadnje, a kasnije i održavanja, stručnjaci iz JKP “Zelenilo-Beograd” primenom novih tehnika stvaraju sve potrebne uslove kako bi se ova stabla primila i imala sve preduslove za brz, zdrav i neometan razvoj u urbanizovanoj sredini.

Tanjug/ Jaroslav Pap

– Svako novo stablo u gradskoj sredini je od ogromnog značaja, a to se vidi kroz niz funkcija koje ono vrši. Pored osnovne i najvažnije – ekološke uloge, koja se ogleda u obnavljanju kiseonika u atmosferi, apsorbovanju čestica prašine i gasovitih polutanata, smanjenju buke i vibracija, drveće u urbanim sredinama ima i higijensku, estetsku i psihološku funkciju – istakli su iz “Zelenila Beograd”.

Oni su pozvali sve građane da u duhu novogodišnjih praznika kupuju jelke s busenom, a nakon praznika, svaki pojedinac će moći da zasadi stablo, te će jelke ostati u našem gradu, čime se doprinosi zaštiti životne sredine.

Gradske, prigradske, kao i šume uz vodotokove i kanale, sve one utiču na kvalitet vazduha u prestonici. Primera radi, stablo pitomog kestena, staro 30 godina, apsorbuje oko 80 tona prašine i štetnih čestica godišnje.

Tanjug/ Jaroslav Pap

Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić nedavno je najavio da je plan da se do 2025. godine procenat zelenih oaza u prestonici poveća na 25 odsto, kao i da je kroz akciju “Drvo za Beograd” u toku ove godine zasađeno oko 1.500 novih stabala.

– Raste broj onih koji žele da daju svoj doprinos viziji zelene i zdrave prestonice. Na samom smo kraju izrade akcionog plana za “zeleni grad”, a uskoro sledi javna rasprava nakon koje će ovi planovi biti usvojeni u Skupštini grada i kada ćemo krenuti u realizaciju velikih ekoloških projekata – rekao je gradonačelnik.

Aplikacija “Moje drvo”

Grad je nedavno pokrenuo akciju sadnje drveća, u kojoj građani mogu da učestvuju tako što preko aplikacije “Moje drvo” mogu da odaberu mesto na kome grad planira sadnju drveća, a zatim da putem računa za mobilni telefon plate sadnicu za mesto koje žele a koje je u skladu sa gradskim planom. Zamenik gradonačelnika Goran Vesić istakao je da ovom akcijom grad planira sadnju 145.000 novih stabala.

Udruženje građana “Moje naselje”

Beograđani brinu o pošumljavanju 

Stanari Novobeogradskih blokova 70 i 70a su kroz zajedničku akciju u toku decembra zasadili skoro 500 novih sadnica na Savskom keju, a ceo projekat finansirali su ličnim donacijama, kao i donacijama komšija. Takođe, da naselje Vojvode Vlahović bude zelenije i ekološki održivo doprineo je veliki broj komšija okupljeni oko udruženja “Moje naselje”. Oni su zajedničkom angažovanjem posadili skoro 200 novih sadnica.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike