Ponovo se razbuktao požar u Nemačkoj! Počele evakuacije, plamen ide nekoliko metara uvis (VIDEO/FOTO)
Svoje domove za sada je moralo da napusti više od 2.000 stanovnika
Veliki šumski požar u nemačkoj opštini Hirtgenvald, u blizini granice sa Belgijom, ponovo se intenzivirao tokom noći. Vatrogasne ekipe i dalje pokušavaju da obuzdaju vatru, dok se nadležni pripremaju za moguće pogoršanje situacije.
Zbog približavanja vatrenog fronta selo Gej u okrugu Diren evakuisano je u noći između četvrtka i petka. Svoje domove moralo je da napusti više od 2.000 stanovnika, prenosi Bild.
Iako je tokom dana izgledalo da se požar smiruje, plamen se ponovo rasplamsao i dostizao visinu od nekoliko metara. Vatrogasci posebno strahuju od promene pravca vetra, koja bi mogla da raspiri postojeća žarišta i ponovo ubrza širenje vatre.
Gradonačelnik Hirtgenvalda Štefan Kranen izjavio je da trenutno ima razloga za "oprezni optimizam", jer se požar zasad ne širi na nova područja.
Istovremeno, predsednik Nemačkog šumarskog saveta Kristijan Hase upozorio je da Nemačka mora dugoročno da unapredi zaštitu od šumskih požara. On je za "Rajniše post" rekao da su neophodni planska obnova šuma i moderni sistemi za rano otkrivanje požara, uz korišćenje iskustava zemalja koje se često suočavaju sa ovakvim katastrofama.
Vlasti okruga Diren pozvale su stanovnike ugroženih područja da drže prozore zatvorenim i da ih ne otvaraju dok putem aplikacije NINA ne dobiju zvanično obaveštenje da je opasnost prošla.
Tanjug/Sascha Thelen/dpa via AP
Pogledaj galeriju
Tanjug/Federico Gambarini/dpa via AP
Pogledaj galeriju
Tanjug/Georg Hilgemann/dpa via AP
Pogledaj galeriju
Tanjug/Georg Hilgemann/dpa via AP
Pogledaj galeriju
Tanjug/Federico Gambarini/dpa via AP
Pogledaj galeriju
Tanjug/Georg Hilgemann/dpa via AP
Pogledaj galeriju
U akciji gašenja angažovane su dodatne vatrogasne jedinice iz Leverkuzena, Rajnsko-Berškog i Oberberškog okruga. Podršku pruža i savezna policija, koja je stavila na raspolaganje dva transportna helikoptera opremljena za gašenje požara.
Tokom prethodnog dana helikopteri su imali oko 60 naleta i izbacili su približno 66.000 litara vode na požarište.
Vanredne službe sada posebnu pažnju posvećuju vremenskim uslovima. Za kasnije tokom dana prognozirano je jačanje severnog vetra, a još nije moguće precizno proceniti kako će promena vremena uticati na ponašanje požara i njegovo eventualno dalje širenje, saopštio je okrug Diren.
Odbrambena alijansa Crvenog mora: Zašto je Saudijska Arabija formirala novi savez i da li će njime nešto postići
ChatGPT
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari