aktuelno

Manđone namerava da prizna krivicu za ubistvo: Ovo mu je poslednja opcija da se spase

14.08.2026

15:05

0

Autor: Vladimir Tanacković

Dogovor još nije potpuno završen i on bi mogao da se predomisli u poslednjem trenutku, navode svedoci

Google Dodaj 24sedam kao Google izvor
Manđone namerava da prizna krivicu za ubistvo: Ovo mu je poslednja opcija da se spase
Copyright Tanjug/David Dee Delgado/Pool Photo via AP

Luiđi Manđone bi danas trebalo da se pojavi pred federalnim sudom na Menhetnu, gde bi mogao da prizna krivicu za optužbe povezane sa ubistvom izvršnog direktora kompanije "UnitedHealthcare" Brajana Tompsona.

Prema izvorima upoznatim sa slučajem koje citira "Njujork post", očekuje se da je cilj takvog poteza izbegavanje najstrože moguće kazne, iako bi priznanje moglo imati ozbiljne posledice i po odvojeni postupak koji se protiv njega vodi pred sudovima države Njujork.

Manđone, koji ima 28 godina, optužen je po dve federalne tačke za uhođenje sa smrtnim ishodom. Optužbe se odnose na ubistvo Tompsona u decembru 2024. godine, kada je direktor "UnitedHealthcare-a" ubijen na ulici na Menhetnu.

Manđone namerava da prizna krivicu za ubistvo: Ovo mu je poslednja opcija da se spaseTanjug/David Dee Delgado/Pool Photo via AP
 

Čak i ako prizna krivicu, Manđone bi prema federalnom zakonu mogao da bude osuđen na doživotni zatvor. Ipak, njegov pravni tim navodno računa na to da bi priznanje moglo da utiče na sudiju Margaret Garnet da izrekne blažu kaznu.

Ljudi upoznati sa slučajem upozoravaju da dogovor još nije potpuno završen i da Manđone može da odustane od priznanja čak i u samoj sudnici. O mogućoj nagodbi govori se još od juna, kada su njegovi advokati razgovarali sa federalnim tužiocima. Sada, međutim, deluje da bi sporazum mogao biti postignut.

Nagodba bi mogla da ugrozi državni proces

Priznanje krivice pred federalnim sudom moglo bi da napravi ozbiljan problem u zasebnom postupku koji protiv Manđonea vodi država Njujork. Početak tog suđenja zakazan je za 8. septembar, kada bi trebalo da počne izbor porote.

Manđone namerava da prizna krivicu za ubistvo: Ovo mu je poslednja opcija da se spaseTanjug/David Dee Delgado/Pool Photo via AP
 

Ključni problem predstavljaju pravila o zabrani dvostrukog suđenja za isto krivično delo. Ukoliko Manđone bude proglašen krivim pred federalnim sudom za optužbe koje su neposredno povezane sa Tompsonovom smrću, tužioci države Njujork mogli bi se suočiti sa pravnim preprekama u pokušaju da ga ponovo izvedu pred sud zbog ubistva.

Kancelarija okružnog tužioca Menhetna smatra da ima "primarnu nadležnost" nad slučajem, između ostalog zato što je upravo ona prva podigla optužnicu za ubistvo. Zbog toga bi mogla da ospori eventualne uslove federalnog sporazuma.

Ukoliko do toga dođe, državni tužioci bi, uprkos Manđoneovom priznanju krivice pred federalnim sudom, mogli da insistiraju na nastavku sopstvenog postupka. Njihov argument bio bi da jedino tako mogu da obezbede kaznu koju smatraju odgovarajućom.

Optužbe za politički motivisan napad

Tužilaštvo tvrdi da je Manđone ubistvo izvršio iz snažnog neprijateljstva prema zdravstvenom osiguranju i da je napad trebalo da posluži kao nasilna poruka protiv čitavog sistema.

Manđone namerava da prizna krivicu za ubistvo: Ovo mu je poslednja opcija da se spaseTanjug/David Dee Delgado/Pool Photo via AP
 

Na čaurama pronađenim na mestu ubistva bile su ispisane reči "odloži" i "odbij". Tužioci tvrde da je reč o izrazu koji se povezuje sa praksom osiguravajućih kompanija prilikom odbijanja zahteva za nadoknadu troškova lečenja.

Istražitelji su prilikom Manđoneovog hapšenja pronašli i rukom napisani tekst od 262 reči. U njemu je autor izrazio prezir prema "parazitima" iz zdravstvene industrije, za koje je tvrdio da "zloupotrebljavaju našu zemlju za ogroman profit".

U istom tekstu ukazuje se i na visoke troškove zdravstvene zaštite u SAD, uz tvrdnju da ta zemlja, uprkos ogromnom novcu koji se izdvaja za zdravstveni sistem, zaostaje za drugim razvijenim državama kada je reč o očekivanom životnom veku.

Slučaj je ponovo otvorio pitanje prakse osiguravajućih društava da odbijaju zahteve za pokriće medicinskih troškova. Prema dostupnim podacima, "UnitedHealthcare" je tokom 2023. godine odbio 33 odsto podnetih zahteva.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike