aktuelno

Glavni iranski pregovarač upozorio Ameriku: Posledice će biti strašne ako ponovo napadnete

23.05.2026

17:33

0

Autor: Vladimir Tanacković

Tvrdi da je Teheran tokom primirja obnovio vojne kapacitete

Google Dodaj 24sedam kao Google izvor
Glavni iranski pregovarač upozorio Ameriku: Posledice će biti strašne ako ponovo napadnete
Copyright Iranian Parliament Speaker Office/ Handout / Anadolu/ABACAPRESS.COM

Glavni iranski pregovarač i predsednik parlamenta Mohamad Bager Galibaf izjavio je da Sjedinjene Američke Države nisu pouzdan partner u pregovorima o okončanju rata i poručio da Teheran neće odustati od svojih nacionalnih interesa.

To je rekao tokom sastanka u Teheranu sa komandantom pakistanske vojske Asimom Munirom, čija država ima važnu ulogu u regionalnim pokušajima posredovanja između Irana i SAD, prenosi Rojters.

Sukob koji traje već nedeljama doveo je do gotovo potpunog zatvaranja Ormuskog moreuza za pomorski saobraćaj, što je izazvalo ozbiljne potrese na svetskom energetskom tržištu, uprkos krhkom primirju koje je u međuvremenu uspostavljeno.

Iranski državni mediji navode da se Munir sastao i sa predsednikom Masudom Pezeškijanom, kao i sa šefom diplomatije Abasom Aragčijem, sa kojim je razgovarao u dva navrata.

Prema dostupnim informacijama, centralna tema razgovora bio je dokument od 14 tačaka koji je Iran predložio kao osnovu za dalje pregovore, kao i poruke koje su dve strane razmenjivale prethodnih dana.

Galibaf je naglasio da će Iran braniti svoja "legitimna prava" i kroz diplomatiju i na terenu, ali je dodao da Teheran ne može da veruje "strani koja uopšte nije poštena".

On je upozorio da su iranske oružane snage tokom primirja obnovile svoje vojne kapacitete i da bi posledice bile "snažnije i gorče" ukoliko SAD, kako je rekao, "nerazumno ponovo pokrenu rat".

Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je u petak da je ostvaren određeni napredak ka mogućem sporazumu, ali da je potrebno još mnogo rada. Istovremeno, iransko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da između dve strane i dalje postoje velike i ozbiljne razlike.

I pored višenedeljnih sukoba, Iran je uspeo da zadrži zalihe uranijuma obogaćenog gotovo do nivoa potrebnog za proizvodnju nuklearnog oružja. Zemlja je, takođe, sačuvala raketne i bespilotne kapacitete, kao i mogućnost delovanja preko savezničkih grupa u regionu, što SAD i Izrael pokušavaju da ograniče.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike