aktuelno

Vojska SAD nadograđuje Belu kuću: Gradi se nova balska dvorana sa bunkerom!

30.03.2026

23:17

0

Ovo je sve potvrdila potparolka kuće

Vojska SAD nadograđuje Belu kuću: Gradi se nova balska dvorana sa bunkerom!
Bela kuća - Copyright Profimedia

Vojska Sjedinjenih Američkih Država radi na unapređenju objekata Bele kuće u okviru izgradnje nove balske dvorane Istočnog krila, saopštila je danas portparolka Bele kuće Kerolajn Levit, nakon što je američki predsednik Donald Tramp najavio "masivni" kompleks ispod balske dvorane sa pojačanim bezbednosnim merama.

Levit je na konferenciji za novinare izjavila da vojska vrši nadogradnje postojećih objekata, ali da ne može da iznese više detalja, preneo je Rojters.

Njeni komentari usledili su nakon Trampovog izveštaja o novoj balskoj dvorani vrednoj 400 miliona dolara, koja treba da zameni srušeno Istočno krilo.

Vojska SAD nadograđuje Belu kuću: Gradi se nova balska dvorana sa bunkerom!Profimedia
 

U nedelju je Tramp novinarima predstavio maketu novog objekta, ističući bezbednosne karakteristike, uključujući "neprobojno staklo" i "krov otporan na dronove".

- Vojska sada gradi veliki kompleks ispod balske dvorane, što je postalo vidljivo zbog jednog glupog tužbenog postupka. Ali kompleks se gradi i u toku je izgradnja masivnog bunkera ispod balske dvorane - rekao je Tramp, navodeći da salon "praktično postaje pokrivač za ono što se gradi ispod", uključujući zaštitu od dronova i drugih pretnji.

Nova balska dvorana površine 8.360 kvadratnih metara treba da zameni Istočno krilo, za koje je Tramp naredio da bude srušeno u oktobru, a ispod starog objekta nalazio se Predsednički centar za vanredne situacije, odnosno bunker za hitne slučajeve.

Demoliranje je izazvalo kritike zakonodavaca, istoričara i zagovornika očuvanja kulturne baštine, a protiv odluke je pokrenuta i tužba.

Kritičari su istakli da stara zgrada nije prošla savezne provere niti javnu raspravu, dok su novi objekat kritikovali zbog estetskih i istorijskih razloga.

Nacionalna komisija za planiranje prestonice SAD, jedno od dva savezna tela koja moraju da odobre projekat, zakazala je glasanje o promenama za četvrtak.

Bonus video:

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike