aktuelno

Tramp odbacio poljske optužbe: Incident sa dronovima mogao je biti slučajan

12.09.2025

12:54

0

Autor: Vladimir Tanacković

Moskva je odbacila optužbe da je počinila "čin agresije", a sa njom se izgleda slaže i Vašington

Tramp odbacio poljske optužbe: Incident sa dronovima mogao je biti slučajan
Copyright Tanjug/AP Photo/Alex Brandon

Američki predsednik Donald Tramp umanjio je značaj optužbi Poljske da su ruski dronovi namerno narušili njen vazdušni prostor ove nedelje, sugerišući da je incident "mogao biti greška".

Moskva je odbacila optužbe da je počinila "čin agresije" protiv države NATO-a nakon što je Varšava presrela nekoliko dronova u utorak uveče.

- Moglo je biti slučajno... Ali, bez obzira na to, nisam srećan što bilo šta ima veze sa celom tom situacijom. Ali nadam se da će tome doći kraj - kazao je Tramp novinarima.

Poljski premijer Donald Tusk rekao je da je vazdušni prostor narušen najmanje 19 puta tokom perioda od sedam sati, pri čemu su oborena najmanje tri drona. Opisao je situaciju kao "bez presedana" i optužio Moskvu da je izvela namernu provokaciju.

Rusko Ministarstvo odbrane insistiralo je da dronovi koje je koristilo u napadima na ukrajinske vojne ciljeve nisu mogli da lete tako daleko do Poljske i naglasilo da nije imalo ciljeve na poljskoj teritoriji. Sa malo dokaza koje je Varšava pružila Moskva nije mogla ni da potvrdi ni da demantuje navodne prekršaje, ali je naglasila da je spremna da održi konsultacije.

Tramp odbacio poljske optužbe: Incident sa dronovima mogao je biti slučajantanjug/AP Photo/Rafal Niedzielski
 

Kremlj je optužio zapadne lidere da savkodnevno iznose tvrdnje o provokacijama bez dokaza, dok je Belorusija saopštila da je upozorila Poljsku na zalutale dronove.

Evropski lideri, uključujući francuskog predsednika Emanuela Makrona i šeficu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen, osudili su upad kao "nepromišljen" i izrazili solidarnost sa Poljskom. Generalni sekretar NATO-a Mark Rute takođe je opisao prijavljene prekršaje kao „opasne“, iako je dodao da blok nije potvrdio da li su bili namerni i izrazio je sumnje u poljske tvrdnje o broju dronova.

Poljska se pozvala na Član 4 osnivačkog ugovora NATO-a, koji nalaže konsultacije ako članica smatra da je njena bezbednost ugrožena, i zatražila je hitan sastanak Saveta bezbednosti UN u petak.

Prošle nedelje, bivši poljski predsednik Andžej Duda podsetio je kako je Kijev pokušao da uvuče NATO u direktan sukob sa Rusijom u novembru 2022. godine, kada je ukrajinska raketa pala na poljsku teritoriju. Kijev je insistirao da je to bio ruski napad i pozvao je blok na odmazdu.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike