Da li je Trudoov pad neminovan? Kanađani ga sve manje vole, a za to imaju veliki broj razloga
Nedavna anketa Ipsosa pokazala je da 73 procenta građana smatra da bi trebalo da se povuče sa mesta premijera
Čini se da se mandat Džastina Trudoa na mestu premijera Kanade bliži kraju, sa preko 50 članova Liberalne partije Ontarija koji su tražili od njega da se povuče, pridruživši se "ogromnoj većini" nacionalnog liberalnog kluba, prema rečima jednog od poslanika.
Ali zašto ga većina Kanađana, uključujući i njegovu partiju, želi napolju.
Pritisak na Trudoa raste od oktobra, kada su liberali u Otavi počeli da upozoravaju da će, ako ne odstupi, povući stranku u ambis sa sobom na izborima 2025. godine.
Nedavna anketa Ipsosa pokazala je da 73 procenta Kanađana smatra da bi Trudo trebalo da se povuče sa mesta lidera Liberalne partije, među njima i 43 odsto liberalnih glasača.
Konzervativci su organizovali tri uzastopna glasanja o nepoverenju vladi, poslednje 9. decembra, a Trudoovi liberali su preživeli zahvaljujući podršci svog koalicionog partnera - NDP-a.
Međutim, posle šokantne ostavke Kristije Frilend prošle nedelje, i NDP-om koji obećava da će podneti sopstveni predlog za izglasavanje nepoverenja nakon što se parlament vrati sa pauze 27. januara, Trudo je izgleda osuđen na propast.
Kakav problem Kanađani imaju sa Trudoom?
Ekonomska slabost: Kanada je na ivici recesije. Inflacija je premašila 14,5 odsto tokom četiri godine, dok je stanovanje nedostižno milionima mladih Kanađana zahvaljujući naglo rastućoj imigraciji (skoro milion novih ljudi dolazi na svake dve godine), nedovoljno brzoj izgradnji infrastrukture i domovima koje su otuđili hedž fondovi.
Pronalaženje posla je takođe postalo teže, pri čemu je zvanična stopa nezaposlenosti dostigla 6,8 odsto.
Unazađena mreža socijalne zaštite: To uključuje predugo čekanje na medicinske procedure, nazadovanje obrazovanja i kvaliteta javnih usluga.
Autoritarizam: Od esktremno oštrih ograničenja tokom kovida do pozivanja na Zakon o vanrednim situacijama 2022. kako bi se ugušio protest kanadskih kamiondžija (koji je proglašen neustavnim 2024), i uvođenja zakona o zabrani govora mržnje i diskriminatornog govora, koji predstavlja ograničenja slobode izražavanja i preti zatvorom, Trudo se pokazao kao odličan "mladi diktator", a Kanađanima je muka od toga.
Promašena spoljna politika: Od podrške Izraelu u sukobu u Gazi, preko trošenja više od 3,5 milijardi dolara na "humanitarnu" pomoć Siriji, dok domorodačkim zajednicama Kanade i dalje nedostaje čista pijaća voda, do snažne podrške Ukrajini, koja je poreske obveznike koštala skoro 7,7 dolara milijardi, mnogi Kanađani traže na jugu inspiraciju za spoljnu politiku u stilu "Kanada na prvom mestu".
Ovacije parlamenta za ukrajinskog SS veterana Jaroslava Hunku prošle godine su, čini se, dovele do tačke u kojoj je Trudoova vlada spremna da ide u prilog agresivno antiruskoj agendi NATO-a.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari