Ide li planeta u ambis nakon Bajdenovog poteza: Stručnjaci za 24sedam otkrivaju da li se mogu izbeći treći svetski rat i globalna kataklizma
O najnovijem eskalatornom potezu odlazeće Bajdenove administracije, za naš portal su govorili profesor geopolitike Rastislav Stojsavljević i vojnopolitički komentator Andrej Mlakar
Vest da je američki predsednik Džozef Bajden dao odobrenje Ukrajini da gađa raketama dalekog dometa „atakams“ u dubinu teritorije Rusije, izazvala je buru na već ionako dovoljno ustalasaloj svetskoj sceni.
Kako je preneo Njujork tajms, oružje će verovatno u početku biti upotrebljeno protiv ruskih i severnokorejskih trupa u rejonu Kurska na zapadu Rusije, a u kome ukrajinske trupe trpe strahovite gubitke i trpe veliki pritisak od ruskih snaga koje pokušavaju da ih potpuno potisnu sa tog okupiranog područja.
Ova odluka je podelila Bajdenove savetnike, a njegova odluka dolazi dva meseca pre nego što će novoizabrani predsednik Donald Tramp stupiti na dužnost. Tramp je obećao da će ograničiti dalju podršku Ukrajini, kao i da će u ekspresnom roku rešiti konflikt u Ukrajini, time što će obe strane privoleti za pregovarački sto.
Dozvoljavanje Ukrajincima da koriste rakete dugog dometa, ATACMS, navodno je došlo kao odgovor na iznenadnu odluku Rusije da uvede severnokorejske trupe u borbu, a Bajden je počeo da ublažava ograničenja za upotrebu oružja koje se isporučile SAD na ruskom tlu nakon što je Rusija u maju pokrenula prekogranični napad u pravcu Harkova, drugog po veličini grada u Ukrajini.
Retorika i potezi u ''drugom hladnom ratu''
- Najnovija odluka odlazećeg američkog predsednika Džozefa Bajdena da dozvoli ukrajinskoj vojsci da koristi rakete dugog dometa ATACMS i gađa dubinu ruske teritorije je korak u daljoj eskalaciji sukoba na istoku Evrope, kaže za naš portal Rastislav Stojsavljević, profesor geopolitike i dodaje:
- Sigurno da je mirovno rešenje još uvek daleko. Američka demokratska administracija je poražena na izborima pre dve nedelje.
Republikanski kandidat Donald Tramp će u januaru započeti svoj drugi mandat u Beloj kući, dok su republikanci uzeli većinu u oba doma Kongresa. Novi članovi saziva Senata i Predstavničkog doma će zauzeti svoje radne pozicije sredinom januara. Do tada stara administracija će pokušati da progura neke svoje političke poteze. Naoružavanje Ukrajine bila je odlika odlazeće Bajdenove administracije od početka sukoba krajem februara 2022. godine - istakao je Stojsavljević.
On navodi da je ekonomski i diplomatski sukob koji je počeo između političkog Zapada i Rusije 2014.godine zadobio sve karakteristike novog hladnog rata kroz ekonomske sankcije i ukidanja diplomatskih predstavništva. Ratovanje preko posrednika ili tzv. proksija vidljivo je na primeru Ukrajine, ali i između Irana i Izraela preko pokreta Hamas, Hezbolah i Huti.
- Od kraja februara 2022. godine sukob u Ukrajini je eskalirao ulaženjem ruske vojske u istočne regione ove države. Rusija je to nazvala „specijalnom vojnom operacijom“ zaštite ruskog stanovništva, dok je politički Zapad ovu vojnu akciju nazvao „agresijom“. Od tada smo svedoci ekonomske i vojne pomoći zemalja NATO pakta predvođenih SAD u ekonomskoj i vojnoj pomoći Ukrajini, ali sa dozom zadrške. NATO vojnici zvanično nisu u Ukrajini. Barem ne u uniformama svojih država. Rakete dugog dometa koje je NATO isporučio nisu bile dozvoljene ukrajinskoj vojsci da ih koristi po ruskoj teritoriji. Istini za volju, Rusija je isto svoje ubojite rakete dugog dometa koristila u minimalnom broju. Svako dalje podizanje uloga je prelazak„ crvenih linija“ koje je postavila Rusija - upozorava naš sagovornik.
- Najnovija odluka američkog predsednika Džozefa Bajdena može da podstakne uvlačenje zemalja NATO pakta direktno u rat protiv Moskve. Pogotovo ukoliko Francuska i Nemačka budu odobrile ovaj primer. Međutim, čini se da Rusija ni ovog puta neće preterano reagovati, verovatno iz razloga što ruska protivvazdušna odbrana (po rečima Moskve) može uspešno da zaštiti svoje nebo od ovakvih raketa. Mnogi se plaše izbijanja nuklearnog rata. Za sada nema naznaka za tako nešto. Po svim kriterijumima, ovaj sukob ima odlike drugog hladnog rata sa jačim intenzitetom nego onaj koji je bio od 1946. do 1990. godine - navodi Stojsavljević.
Da li je najnoviji Bajdenov potez vid pritiska duboke države na novu administraciju ili je u pitanju tajni dogovor Trampa i Bajdena, zapitao se Stojsavljević:
- Koji je razlog ovakve odluke Džozefa Bajdena? Jedan od odgovora je pritisak tzv. „duboke države“ i vojnog lobija da se pomogne ukrajinskoj vojsci na terenu pre Trampovog ulaska u Belu kuću i početka mogućih pregovora sa Moskvom. Drugi odgovor može da leži u činjenici da su se Bajden i Tramp sreli u Beloj kući pre nekoliko dana i da je ovo možda zajednička odluka kako bi se poboljšala pregovaračka pozicija Trampa ukoliko jednog dana pregovori sa Putinom zaista i otpočne - kaže Rastislav Stojsavljević.
Putinovo jasno upozorenje: Ukoliko se ovo realizuje - to će značiti direktan rat!
- Ono što je interesantno u vezi Bajdenove odluke da se dozvoli Ukrajini da koristi taktičke balističke rakete ATACMS dogodilo se u jednom zanimljivom tajmingu u četvrtak. Ostalo je enigma zašto je baš objavljeno u nedelju uveče. U svakom slučaju ovo je prst u oko Trampu i novoj administraciji kako bi se najverovatnije sabotirao svaki pokušaj bilo kakve mirovne incijative i rešenja problema na relaciji Vašintgon Moskva, kaže za portal 24sedam vojnopolitički komentator Andrej Mlakar.
- Putin je u septembru bio veoma jasan na ovu temu. U slučaju da se realizuje to će značiti direktan rat. Takođe ove rakete se navode satelitski, a sistemom navođenja ne upravljaju Ukrajinci nego NATO odnosno Amerikanci. U ovom slučaju Rusi moraju ukoliko bi došlo do napada da dokažu koji tip rakete je korišćen i ko je vršio navođenje da bi mogli da uzvrate jer bi to značilo početak otvrorenog učešća NATO u ratu na strani Ukrajine, iako je to do sada bilo uglavnom iz senke. Francuzi i Englezi su potrčali da to što pre i oni ozvaniče, pa je sa Le Figaro povučena izjava, ali su u toku kolebanja jer te rakete imaju domet do 500 km sa mogućnošću gađanja Moskve. U pitanju su za sada ATACMS dometa 150 i 300 km - kaže Mlakar.
- Zapravo Bajdenu je priča sa Severnom Korejom i njihovom vojskom bila alibi da donese ovu dliuku i pokušaj da spasi Zelenskog od kolapsa. Isto tako nedeljni napad Moskve na Ukrajinu okazao je da je Rusija donekle znala određene informacije i pokazala da je spremna na odmazdu u svakom trenutku. I da udare ATACMS po Kurskoj oblasti da spasu ukrajinske trupe od debakla, to će biti povod da se odmazda izvrši prvo po Kijevu i ključnim centrima napada, a ne po Britaniji, Franciuskoj, Holandiji ili nekoj zemlji - navodi Mlakar.
- U svakom slučaju ovo je rukavica u lice i pokušaj sabotaže Trampovog plana za Ukrajinu gde vojnoindustrijski kompleks u trenutku kad ostvaruje rekordne profite sada je video da dolazi u opasnost da može da padne naglo. Što se tiče raketa u pitanju su polubalističke taktičke rakete ATACMS Block I i Blok II dometa 150 i 300 km sa kasetnom bojevom glaviom i klasičnom konvecnionalnom sa kojima bi bili gađani aerodrom, centri PVO, radari, skladišta municije. Težina bojeve glave 227 kg - rekao je Andrej Mlakar.
Naredna dva meseca su ključna - da li će Tramp biti stavljen pred svršen čin?
Da li je najnoviji eskalatorni potez uvod u Treći svetski rat, ili je moguće izbeći direktan globalni sukob, ostaje da se vidi. Iako se sve ovo donekle očekivalo, frapantno je to što je jedna administracija u tehničkom mandatu koja je doživela debakl na izborima i izgubila legitimitet u navodnoj ''kolevki demokratije'', donela tako dalekosežnu i riskantnu odluku za ceo svet u ovom tranzicionom trenutku.
Ovim se postavlja pitanje, da li će Rusija odoleti provokacijama i strpeti se do dolaska Trampa na vlast, ili će morati radikalno da uzvrati, čime se ulazi u rizik od Trećeg svetskog rata i globalne kataklizme. Čini se kao da duboka država nema previše vremena i da pokušava na sve moguće načine da radikalizuje situaciju do maksimuma i stavi Trampa pred svršen čin, kako bi on po stupanju na dužnost morao da se prilagodi potpuno novoj situaciji i okolnostima, posle kojih ništa više neće biti isto i odakle se neće moći nazad.
Ovakav užasan potez Bajdena, odnosno ljudi oko njega, s obzirom na to da znamo da Bajden više nije u stanju da svesno donosi bilo kakvu odluku, kritikovali su redom i Ilon Mask, Džefri Saks, Ričard Grenel, Donald Tramp Mlađi i mnogi drugi.
Burne reakcije su stigle i iz Moskve, od različitih visokih funkcionera. Jedini koji se pompezno obradovao ovoj faktičkoj objavi rata Rusiji od strane SAD, Britanije i Francuske, bio je nesrećni Volodimir Zelenski, koga je spomenuti Mask nedavno ironično ''pohvalio'' da ''ima dobar smisao za humor''. Evidentno je da čak ni ovakvi radikalni potezi umiruće levoliberalne Amerike, neće omesti jednu od vodećih vojnih sila sveta, da nastavi da potiskuje ukrajinske snage na frontu, čak bi se moglo reći da će ovo Rusiji poslužiti kao dodatni izgovor da zauzme još više teritorije u Ukrajini, kako bi dodatno proširila svoju kontrolu i tampon zonu u cilju zaštite od ovakvih raketnih udara.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari