Tmurna sedmica u svetu: Uslovljavanje Evropske unije, diplomatske igre i pobunjeni napaćeni narod

14.03.2021

21:00

0

Pandemija je i ove nedelje bila glavna tema, a moćnici su nastavili da se bore za prevlast

Tmurna sedmica u svetu: Uslovljavanje Evropske unije, diplomatske igre i pobunjeni napaćeni narod
Copyright 24sedam

Koronavirus, vakcine, “kovid pasoši”, nemiri i prepucavanja moćnika – to su stvari koje su obeležile nedelju za nama (8-14. marta). U Grčkoj su se demonstranti sukobljavali sa policijom, vojni teror u Mjanmaru se nastavio, bez naznake da je kraj turbulencija blizu, a ceo svet pričao je o šokantnom intervjuu koji je uzdrmao britansku monarhiju.

Nevakcinisana Evropska unija

Nakon što je prošle nedelje sklopila sporazum sa Izraelom i Danskom, Australija je nastavila da se žali na način distribucije vakcine koji je osmislila Evropska unija. Bez obzira na to što je EU odobrila još jedno cepivo, lideri pet zemalja članica napisali su pismo Evropskoj komisiji, zahtevajući pokretanje pregovora o raspodeli vakcina.

Sa druge strane, šest država Evropske unije obustavilo je vakcinisanje “AstraZenekinim” cepivom zbog opasnih neželjenih efekata, a sutradan je istu odluku donela i sedma zemlja članica.

Nigde bez korone, nigde sa koronom

Ove nedelje otkriveno je i kako bi mogao da izgleda famozni “kovid pasoš” i koje sve podatke bi trebalo da sadrži, a krajem sedmice u javnost je dospela vest da Brisel razmatra da donese odluku po kojoj se neće svi koji su vakcinisani tretirati na isti način.

Osim Evropske unije, o istom dokumentu je razmišljala i Kina, koja je uvela digitalnom sertifikat za svoje vakcinisane građane.

Istraživanje početka i proglašenje kraja

Svetska zdravstvena organizacija priprema izveštaj iz Vuhana, a najverovatniji uzrok koronavirusa upravo je ono na šta se mesecima sumnjalo. Dok se primarna vrsta virusa SARS-CoV-2 još uvek istražuje, pored mnogobrojnih sojeva koji su se razvili u raznim zemaljama sveta, ove sedmice pojavio se još jedan. Za to vreme jedna država se potpuno oslobodila kovida.

Tanjug/AP Photo/Jae C. Hong, File

Mesec i po vojnog terora

Nemiri u Mjanmaru ne smiruju se već mesec i po dana, a ove nedelje u pritvoru je preminuo još jedan funkcioner stranke smenjene premijerke Mjanmara Aung San Su Ći. Neki policijski službenici pobegli su iz Mjanmara u Indiju, jer nisu želeli da izvrše zapovest vojske i da pucaju na demonstrante, a svrgnuta liderka optužena je i za korupciju.

Isprepletana mreža moćnika

Državni tužioci 12 saveznih američkih država podneli su tužbu protiv administracije predsednika SAD Džoa Bajdena, a Rusija je polako počela da se sveti zbog sankcija. Akcije društvene mreže Tviter pale su u sredu uveče na američkoj berzi za više od 2 odsto nakon što je u Rusiji provajderima naloženo da delimično uspore rad mreže na teritoriji zemlje, a Vladimir Putin još jednom je protestovao zbog ograničenja koje Zapad nameće njegovoj državi.

Evropska unija produžila je sankcije protiv 177 ruskih i ukrajinskih državljana, a četiri moćne države sastale su se još jednom, provocirajući Kinu, koja je svima njima trn u oku.

Tanjug/AP Photo/Alex Brandon

Brazil u ponoru

Tri dana zaredom Brazil je prijavio više od 2000 preminulih od koronavirusa u roku od jednog dana. Situacija u ovoj državi zabrinula je ceo svet, njen zdravstveni sistem je pred potpunim kolapsom, a predsednik Bolsonaro ne prestaje da šokira svojim izjavama. Zbog veoma ozbiljne situacije i domoroci Brazila su na ivici istrebljenja, pa organizacije za ljudska prava pokušavaju da alarmiraju vladu da nešto učini po tom pitanj.

Ne Opra(h) ih ni Dunav ni Sava

Nakon šokantnog intervjua koji su Megan Markl i princ Hari dali Opri Vinfri, oglasila se i kraljica Elizabeta II, a britanski mediji obrušili su se na kraljevski par zbog toga što su svojim tvrdnjama naškodili celoj zemlji. Megan je tvrdila da je njen sin diskriminisan jer nije dobio titulu princa, što se ispostavilo kao netačno, a kraljica je odlučila da lično stupi u kontakt sa njom i unukom Harijem. Ovo je samo jedan u nizu skandala ove kraljevske porodice, a šta je sve tokom godina potresalo britansku monarhiju možete pročitati OVDE.

Pročitajte još

Veliki problem Velike jabuke

Još jedna žena optužila je guvernera Njujorka Endrjua Kuomoa za seksualno uznemiravanje, nakon čega je država odlučila da pokrene istragu protiv njega. Potpredsednica SAD Kamala Haris nije želela da komentariše skandal kolege iz Demokratske partije, pa je naglo prekinula konferenciju za štampu kada su je pitali za njega, ali ga zato glumica Sintija Nikson, koja je bila Kuomoov protivkandidat na izborima za guvernera pre tri godine, nije nimalo štedela.

Potres za potresom

Građani i policija sukobili su se u ponedeljak tokom demonstracija u Atini, a na društvenim mrežama pojavili su se snimci koji pokazuju kako je sve počelo. Do sukoba je došlo i sutradan, a tokom nemira povređen je jedan policajac. Protesti zbog plana da se policiji da pristup kampusima održani su i u Solunu, gde su demonstranti takođe bili agresivni i na organe reda nasrnuli su Molotovljevim koktelima. Na sve to, u petak je centralnu Grčku pogodio zemljotres jačine 5,7 stepeni.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – 24sedam.rs

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike