Indija pokušava da sagradi sopstveni internet: Proterivanje i ograničavanje stranih kompanija već je počelo

13.03.2021

07:40 >> 07:54

0

Tokom prethodnih nekoliko godina Modijeva vlada je pojačavala pritisak na tehnološke gigante

Indija pokušava da sagradi sopstveni internet: Proterivanje i ograničavanje stranih kompanija već je počelo
Copyright Pixabay

Dok “Tviter” vodi borbu sa Vladom Indije zbog toga što je odbio da ukloni određene naloge, izvršni direktor jedne slične indijske društvene mreže kaže da je izenadna pažnja koju je privukla njegova aplikacija “zaprepašćujuća”. Majank Bidavatka, suosnivač kompanije “Koo”, zapažen je nakon što je ovu aplikaciju izreklamirao premijer Narendra Modi i kad su naloge na njoj napravili neki ministri u njegovoj vladi, zbog čega je ove godine preuzeta iz prodavanice čak 3,3 miliona puta.

To je veoma dobar početak za kompaniju koja postoji manje od godinu dana, ali je “Tviter” u istom periodu, bez obzira na kritike, instalirao veći broj ljudi – 4,2 miliona.

Međutim, indijska društvena mreža, koja ima sličan logo sa pticom kao “Tviter”, u februaru je preuzeta više puta nego “Tviter”. To je usledilo nakon što je Vlada Indije prozvala američku kompaniju zbog toga što ne radi na blokiranju računa koji su “podstrekački i neosnovani”, a koji su vezani za proteste zemljoradnika zbog novih zakona.

Tokom prethodnih nekoliko godina Modijeva vlada je pojačavala pritisak na globalne tehnološke kompanije, a nedavno je nametnula oštra ograničenja na “Fejsbuku”, “Tviteru” i “Jutjubu” i pretila zaposlenima u ovim kompanijama zatvorom, što je usledilo nekoliko meseci nakon što su desetine kineskih aplikacija blokirane u ovoj zemlji.

Zbog toga su domaće alternative aplikacija procvetale i stekle veliki broj korisnika i ne prestaju da se šire. U prva dva meseca 2021. najviše su preuzimane dve indijske aplikacije – “MX Taka Tak” i “Moj”, koje su slične “TikToku”, a odmah iza njih su “Snepčet”, “Instagram”, “Fejsbuk” i “Vacap”.

MediaDS/Pixabay

Bidavatka je pohvalio “Tviter” i istakao da su napadi vlade na njega i druge tehnološke platforme “nepovoljne”, a nije ni porekao da je sukob vlade sa američkom društvenom mrežom doprineo rastu njegove kompanije i drugih indijskih aplikacija, dodajući da lokalni programeri bolje razumeju tržište i da mogu da nadomeste ono što u obzir nisu uzele velike tehnološke kompanije.

Borba za vlast

Vlade nekoliko zemalja sveta pobunile su se zbog moći koju imaju velike tehnološke kompanije, zbog čega su Australija, neke evropske zemlje i Sjedinjene Američke Države donele određene propise sa ciljem da ih ograniče.

Indija se takođe buni zbog njihove moći, ali poslednjih meseci pretežno zbog želje da zaštiti nacionalnu sigurnost i suverenitet. U ovoj zemlji ima 750 miliona korisnika interneta, a stotine miliona tek treba da počne da ga koristi, što je velikim kompanija i te kako bitno zbog stalnog rasta, a mnoge od njih su profitirale dosta od korisnika iz ove države.

Regulacije Modijeve vlade sabotirale su te kompanije i omogućile indijskim aplikacijama da se pozicioniraju kao pogodnije za korisnike ove zemlje. Sada se postavlja pitanje da li vlada jednostavno promoviše aplikacije napravljene u Indiji ili kreira regulatorno okruženje u kom jedino one mogu da opstanu.

Banujući kineske aplikacije, Indija se koristi njihovim sistemom. Država sa najvećim brojem stanovnika na svetu uspevala je decenijama da “zaštiti” svoje građane od stranih tehnoloških kompanija, koristeći cenzorski aparat poznak kao “Veliki zaštitni zid”.

I “Gugl” i “Fejsbuk” su pokušali da se probiju na kineskom tržištu, ali im to nije pošlo za rukom. Kineski ekosistem interneta napravile su domaće kompanije kao što su “Tencent”, “Weibo” i “Alibaba”, od kojih su neke postale veliki globalni igrači.

Pixabay

Odluka Indije da zabrani kineske tehnološke kompanije ojačala je domaće firme, naročito one koje su želele da zamene “TikTok”, koji je u ovoj zemlji imao 200 miliona korisnika pre nego što je ukinut. Za to vreme vlada je aktivno radila na podsticanju domaćih aplikacija, kao što su “Koo” i “Chingari”, koje su dobile novčanu nagradu za inovacije na polju aplikacija upravo od vlade. Ovo je bio samo još jedan signal da Indija želi da zadrži suverenitet na internetu u okviru svojih granica. Za sada se domaće aplikacije još bore da se istaknu, ali će odskočiti ukoliko vlada odluči da zabrani i “Fejsbuk” i “Tviter”. Ove dve društvene mreže su u prednosti jer omogućavaju povezivanje na globalnom nivou i praćenje vesti iz celog sveta, što je veoma bitno savremenim korisnicima interneta, a što domaće aplikacije, koje nisu opštepoznate, ne mogu da omoguće.

Nedugo nakon što je Modi pozvao građane da se okrenu domaćim aplikacijama, “Chingari”, aplikacija na kojoj se objavljuju kratki snimci, predstavila se kao alternativa za “TikTok”. Za šest dana instaliralo ju je 2,5 miliona korisnika. Nekoliko nedelja kasnije, kad je Indija zabranila “TikTok” i desetine drugih kineskih aplikacija nakon vojnog konflikta sa ovom zemljom, “Chingari” je procvetao i dobio je 8 miliona korisnika na dan uvođenja zabrane i 7 miliona dan kasnije.

Pročitaje još

Mnogi su prihvatili tvrdnje Vlade Indije, koja je u nameri da objasni svoju odluku, izjavila da se kineskim kompanijama ne može verovati i da je najsigurnije da Indijci koriste aplikacije nastale u sopstvenoj zemlji.

Indija je uspela da zabrani kineske aplikacije, ali se postavlja pitanje dokle će vlada smeti da ide sa platformama drugih stranih kompanija. Kako ova demokratski izabrana vlada ima bliskije veze sa SAD nego sa Kinom, malo je verovatno da će američke tehnološke kompanije biti zabranjene u bliskoj budućnosti.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike