Ujutru se tuširate toplom ili hladnom vodom: Šta kaže nauka da je zdravije?

20.10.2021

07:17

0

Tuširanje je nešto što već radite svaki dan, a izbor temperature vode može da poboljša vaše zdravlje

Ujutru se tuširate toplom ili hladnom vodom: Šta kaže nauka da je zdravije?
pexels-armin-rimoldi-5269491 - Copyright Pexels

Jutarnje tuširanje je navika velikog broja ljudi, ali samo neki se usude da se tuširaju ledenom vodom. Ipak, pojedine studije pokazuju da je to dobra stvar koju možete svakog dana da uradite za svoje zdravlje.

Naime, holandska studija pokazala je da osobe koje se tuširaju hladnom vodom u manjoj meri izostaju sa posla zbog bolesti u poređenju sa osobama koje se tuširaju topolom vodom.

Studija je obuhvatila više od 3.000 ljudi, a razlog zašto hladna voda smanjuje rizik od bolesti još uvek nije sasvim poznat.

Pojedini istraživači sugerišu da bi hladna voda mogla da ojača imunološki sistem.


Studija iz Češke otkrila je da je kod mladića koji se bave sportom i tri puta nedeljno, u razdoblju od šest nedelja, uranjaju u hladnu vodu došlo do jačanja imunološkog sistema.

Hladna voda, takođe, aktivira simpatički nervni sistem, deo sistema koji upravlja i utiče na naš odgovor „borba ili beg“. Reč je o automatskoj fiziološkoj reakciji na događaj koji se percipira kao opasan, stresan ili zastrašujući.

Pexels
 

Kada se simpatički deo nervnog sistema aktivira hladnom vodom, to povećava nivo hormona noradrenalina. Taj hormon uzrokuje povećanje broja otkucaja srca i krvnog pritiska kod osoba koje uranjaju u hladnu vodu, a povezano je s poboljšanjem zdravlja.

Hladna voda poboljšava i cirkulaciju, a neke studije sugerišu da bi ona mogla da pomogne i u gubitku kilograma. Studija je otkrila da uranjanje u hladnu vodu na 14 ° C ubrzava metabolizam za 350 odsto. Metabolizam je proces kojim vaše telo pretvara ono što jedete i pijete u energiju, pa je jasno zašto je dobro da on bude brži.

Osim fizičkih koristi, hladan tuš može da ima i koristi za mentalno zdravlje. Postoji mišljenje da hladna voda izaziva povećanu mentalnu budnost usled stimulacije prethodno pomenutog odgovora bori se ili beži. Kod starijih odraslih osoba se pokazalo da hladna voda nanesena na lice i vrat poboljšava funkciju mozga.

Unsplash
 

Hladan tuš takođe može pomoći u ublažavanju simptoma depresije. Predloženi mehanizam je da, zbog velike gustine receptora za hladnoću u koži, hladan tuš šalje ogromnu količinu električnih impulsa iz perifernih nervnih završetaka u mozak, što može imati antidepresivno dejstvo.

Postoji priličan broj dokaza da je uranjanje u hladnu vodu ili tuširanje hladnom vodom dobro za vaše zdravlje - čak i ako su razlozi zašto je to tako - još uvek nisu dovoljno jasni.

Mežutim, pre nego što počnete da odvrćete hladnu slavinu pred kraj tuširanja, trebalo bi da znate da postoje neki rizici. Budući da iznenadni mlaz hladne vode šokira telo, može biti opasan za ljude sa srčanim oboljenjima i može izazvati srčani udar ili nepravilnosti u srčanom ritmu.

BONUS VIDEO:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: D. R.

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike