19:44

0

Izabranici Janisa Sferopulosa stigli do važnog trijumfa u Zagrebu

Nemanja Nedović na meču u Zagrebu - Copyright AdmiralBet Aba liga/Cibona/Ivana Dergez

Košarkaši Crvene zvezde sa obe noge stali su na mesto koji na kraju ligaškog dela sezone donosi prednost domaćeg terena u plej-ofu AdmiralBet ABA lige. Ipak, teoretski lidersku poziciju crveno-beli još nisu osigurali, ali su večeras pobedom u Zagrebu protiv Cibone stigli nadomak toga - 82:59.

Došao je srpski šampion večeras u Draženov dom bez klasičnog organizatora igre. Od ranije povređenima Milošu Teodosiću i Nikoli Topiću, zbog povrede glave na meču sa Makabijem u klupskoj ambulanti im se pridružio i Jago dos Santos, ali se odsustvo plejmejkera nije osetilo u igri Zvezde.

Iako se Cibona solidno držala skoro tri četvrtine, pitanje pobednika nije se nijednog momenta se nije postavljalo. Smart je prvi u redovima crveno-belih ubacio u veću brzinu i sa 12 poena u prvom poluvremenu poveo goste do, u tom trenutku, maksimalnih plus 15.

Krenuli su crveno-beli da lome Zagrepčane od starta treće deonice i kada su pred završna dva minuta pretposlednjeg kvartala poveli 61:41 delovalo je da meč okončan. Međutim, crveno-beli su (pre)rano stali. Bundović je sa dve trojke pokrenuo seriju 9:1 kojom su "vukovi" pred poslednju deonicu prišli na "samo" minus 12.

Međutim, od neizvesnosti nije bilo ništa. Nemanja Nedović je preuzeo odgovornost, ubacio trojku pa vezao još četiri poena i "otvorio" crveno-belima put do trijumfa kojim su stigli nadomak overe prvog mesta i prednosti domaćeg terena u doigravanju za titulu.

CIBONA: Radovčić 9, Perasović nije igrao, Mustapić 11, Proleta 1, Majcunić 7, Pavković, Aranitović 16p, 8sk, Ferderber, Katanović, Bošnjak 4, Bundović 11.

CRVENA ZVEZDA: Smart 15, Lazarević, Hanga 8p, 6as, 5sk, Davidovac 8, Mitrović 4p, 5as, 4sk, Tobi 9p, 7sk, Bolomboj 9p, 9sk, 2bl, Ilić 2, Nedović 16p, 5as, 3sk, Giedraitis 11, Gilespi.

KRAJ! Zvezda je pobedila Cibonu 82:59.

38. MINUT - Sve je već sredinom poslednje deonice bilo jasno što se tiče konačnog epiloga meča. U završnih 120 sekundi utakmice u Draženovom domu ulazi se s vođstvom Zvezde 80:54.

36. MINUT - Dugo je Cibona bez koša, više od četiri minuta u završnom kvartalu. Zvezda to koristi i serijom 13:0 stiže do novog najvećeg plusa večeras - 76:53.

34. MINUT - Kada je bilo najpotrebnije za crveno-bele, odgovornost je preuzeo Nedović, posle trojke ubacio je poene i iz prodora. Repeša traži tajm aut koji nije dao poenterski rezultat, a Nedović novim poenima pravi verovatno odlučujuću prednost na meču - 71:53.

32. MINUT - Cibona je ispustila priliku da u uvodnom napadu četvrte deonice nastavi seriju 9:1, koju fenomenalnim zakucavanjem iz ofanzivnog skoka prekida Bolomboj - 64:50, 31. minut. Posle Nedovićevog promašenog zicera, Mustapić ubacuje trojku - 64:53. Nedović ubacuje izuztno važnu trojku za Zvezdu - 67:53.

30. MINUT - Nedović je promašio trojku na plus 20, što je ubačenim šutem van linije 6.75 na drugoj strani kaznio Bundović. Polovičan sa linije penala bio je potom Smart. Ide još jedna trojka Bundovića - 62:47. Na kraju treće deonice Zvezda vodi protiv Cibone 62:50, pošto je Radovčić ubacio tri penala.

28. MINUT - Majcunić poentira na isteku napada za domaće, a potom Hanga daje koš uz faul, ali promašuje dodatno bacanje - 59:41. U završna dva minuta treće deonice Zvezda ulazi sa plus 20 posle dva ubačena bacanja Tobija - 61:41.

26. MINUT - Novim lakim poenima Smarta Zvezda stiže do plus 18 na polovini treće deonice. Trener Cibone traži minut odmora - 52:34. Aranitović dolazi do novih poena, ali Bolomboj na drugoj strani dominira pod košem Zagrepčana. Svoju prvu trojku večeras ubacuje Aranitović - 54:39. Tobi odmah vraća trojku.

24. MINUT - Tri napada su crveno-beli prokockali na plus 16, a posle izgubljene lopte Smarta na svojoj polovini Bošnjak zakucava. Posle 24. minuta igre i dva od tri ubačena penala Gedraitisa Zvezda vodi 50:34.

22. MINUT - Poenima Hange otvoreno je drugo poluvreme - 44:30. Hanga je posle polovičan sa linije penala, a prve poene za domaće u nastavku meča postiže Mustapić. Poenima uz faul i ubačenim penalom Gedraitisa Zvezda stiže do nove maksimalne prednosti - 48:32.

20. MINUT - Nedović u 19. minutu poenima sa poludistance podiže Zvezdinu prednost na 15 poena - 42:27. Bundović ubacuje dva penala, potom je sa istog odstojanja polovično precizan bio Aranitović - 42:30. Na kraju prvog poluvremena Zvezda vodi protiv Cibone 42:30.

18. MINUT - Posle minuta odmora Smart ubacuje novu trojku i vraća beogradski tim na plus 12 - 36:24, 17. minut. Radovičić promašuje posle prodora, na drugoj strani Ilić podiže prednost gostiju na novi maksimalni plus - 38:24. Majcunić ubacuje trojku, a poenim Smarta u kontri crveno-beli ulaze sa plus 13 u završna dva minuta prvog poluvremena - 40:27.

16. MINUT - Hanga ubacuje trojku i donosi novu maksimalnu prednost Zvezdi 31:19, 15. minut. Aranitović vezuje pet poena za Cibose koji posle 16. minuta igre gube od crveno-belih 33:24. Sferopulos traži minut odmora.

14. MINUT - Prokockala je Zvezda dva napada na plus 10, što je trojkom, prvom za Cibonu večeras, kaznio Bundović. Davidovac postiže dva poena na drugoj strani - 28:19.

12. MINUT - Posle nekoliko propuštenih prilika crveno-belih, Davidovac u 11. minutu donosi, dosad, najveći plus - 23:14. Poenima Tobija i polovičnim učinkom Bolomboja sa linije penala crveno-beli na isteku 12. minuta dolaze do prve dvocifrene prednosti na meču - 26:16.

10. MINUT - Zvezda poenima sa linije penala pravi mini seriju 4:0 (19:14, 9. minut). Dve uzastopne rampe dobijaju igrači Cibone u reketu crveno-belih, a posle druge Nedović poenima u kontri povećava prednost beogradskog tima na 21:14. Na kraju prve četvrtine Zvezda vodi 21:14.

8. MINUT - Poenima Nedovića sa linije penala (3/4) Zvezda u 7. minutu vraća vođstvo - 13:11. Gilespi dobija brzo dve lične greške, a Aranitović sa dva ubačena bacanja poravnava rezultat - 13:13. Tobi je precizan sa distance (gazio liniju za tri poena), na drugoj strani Aranitović je ovoga puta polovičan sa linije penala. U završna dva minuta prve deonice ulazi se s vođstvom Zvezde 17:14 posle dva ubačena bacanja Gedraitisa.

6. MINUT - Na polovini prve deonice igra se koš za koš, Zvezda poenima Gedraitisa sa linije penala (1/2) prilazi na poen zaostatka na isteku 6. minuta - 11:10.

4. MINUT - Seriju Cibosa 7:0 poenima prekida Mitrović, plus četiri Zagrepčanima čuva Radovčić.

2. MINUT - Posle uvodnog minuta bez poena, trojku ubacuje Smart. Na drugoj strani poentira Aranitović, a potom i Mustapić sa 2+1 donosi Ciboni prvo vođstvo - 5:3.

Nekadašnji reprezentativni centar Darko Miličić nikada nije krio da je vatreni navijač Zvezde, a nedavno je otkrio razlog zbog kojeg karijeru nije završio u crveno-belom dresu.

- Imaće Sferopulos malo poteškoća na večerašnjoj utakmici, pošto je na duže vreme ostao bez Jaga dos Santosa.