Živi baštenski patuljci: Bogataši su u XVIII veku unajmljivali ljude da žive u njihovim baštama

24.07.2021

15:30 >> 16:40

0

Bio je to dobro plaćen posao u to vreme ali sa strogim pravilima

Živi baštenski patuljci: Bogataši su u XVIII veku unajmljivali ljude da žive u njihovim baštama
Copyright Profimedia

Engleska elita u XVIII veku praktikovala je, kako bi iskazala svoje bogatstvo, da ima vrt sa besprekornom zelenom travom, raskošnim cvećem, visokim drvećem i raščupanim sedokosim pustinjakom, pretečom današnjih baštenskih patuljaka!

Pročitajte i ovo:

Za ovaj, u to vreme dobro plaćen posao, bili su angažovani beskućnici koji su živeli u sagrađenoj kolibi ili pećini.

Pretpostavlja se da je prvi baštenski pustinjak bio Sveti Franjo Paolo koji je izbegavao materijalne stvari. Zbog svoje mudrosti stekao je poštovanje kralja Karla VIII koji mu je na jednom od svojih poseda sagradio malu kuću. Francuski plemići su odmah poželeli to isto pa su na svojim imanjima počeli da grade male kapele i građevine za smeštaj mudrih verskih pustinjaka.

Pixabay

Vremenom su običaj usvojile i britanske aristokrate koji su za svoje luksuzne vrtove angažovali ljude koji bi živeli u njihovoj bašti.

Biti plaćeni pustinjak nije bilo ni malo lako. Tadašnji oglasi u novinama dokazuju da su postojala stroga pravila koja su zaposleni morali da poštuju.
Isposnici nisu smeli da se šišarju, briju i seku nokte. Nekima je bilo zabranjeno i da čiste i spremaju svoje brvnare jer su želeli da mesto bude što autentičnije. U njima se obavezno nalazio peščani sat, Biblije, naočare i lobanja, zbog dramatike.

Neki vlasnici imanja su od njih zahtevali i da izvode male predstave pred gostima, čitaju poeziju ili poslužuju vino. Drugi su, pak, više voleli da njihovi pustinjaci budu nemi i ne komuniciraju sa posetiocima.

Prema pravilu, pustinjak nije smeo da napusti vrt pre isteka ugovorenog perioda. Nekada su bili unajmljivani na tri meseca, ali i više godina.

Pročitajte i ovo:

Ali pustinjaci nisu bili baš poslušni. Zabeležno je nekoliko incidenata gde su odbegli pustinjaci pronađeni u krčmama. Lord Hil je čak pokušao da svog ljudskog pustinjaka zameni mašinom koja je klimala glavom posetiocima njegove bašte. Ali to nije dugo potrajalo pošto su se i gosti i vlasnici složili da su živi ljudi mnogo zanimljiviji.

Kao i svaka moda, i ovaj trend je završen sredinom XIX veka. A onda su vlasnici bašta odlučili da svoja imanja ukrašavaju baštenskim patuljcima.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike